NASA, SpaceX przygotowują się do wystrzelenia kolejnej załogi stacji kosmicznej na orbitę

Napisane przez Joe Skippera i Steve’a Gormana

CAPE CANAVERAL, Floryda (Reuters) – SpaceX Elona Muska miał w środę wystrzelić czterech kolejnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną NASA, w tym weterana astronautę i jego młodszych kolegów wybranych do dołączenia do nadchodzących misji NASA na Księżyc.

Zbudowany przez SpaceX pojazd startowy, składający się z kapsuły Crew Dragon umieszczonej na szczycie dwustopniowej rakiety Falcon 9, miał wystartować o godzinie 21:03 (0200 GMT czwartek) z NASA Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie.

Jeśli wszystko pójdzie gładko, trzej amerykańscy astronauci i ich koledzy astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przybędą za około 22 godziny i zadokują ze stacją kosmiczną 250 mil (400 km) nad Ziemią, aby rozpocząć sześciomiesięczną misję naukową na orbicie . laboratorium.

Pierwotnie planowano wystartować 31 października, ale był wielokrotnie przekładany z powodu zalewu złej pogody. Jedno z opóźnień zostało przypisane bliżej nieokreślonemu problemowi medycznemu z członkiem załogi, pierwszym związanym ze zdrowiem opóźnieniem startu misji NASA od 1990 roku.

Późnym wtorkowym wieczorem załoga, ich statki kosmiczne i zespoły startowe były gotowe do startu, a „pogoda jest gotowa do startu”, powiedział dziennikarzom Steve Stitch, kierownik komercyjnej załogi NASA podczas odprawy przed lotem.

Dołączając do trójki astronautów w misji SpaceX — dowódca lotu Raja Chari (lat 44), pilot misji Tom Marshburn (lat 61) i specjalistka ds. misji Kayla Baron (lat 34) — niemiecki astronauta Matthias Maurer, lat 51, specjalista ds. misji Europejskiej Agencji Kosmicznej .

Chari, myśliwiec i pilot testowy USAF, Barron, oficer okrętów podwodnych Marynarki Wojennej USA i inżynier nuklearny, oraz Maurer, inżynier materiałoznawstwa, odbywają swoje pierwsze loty kosmiczne na pokładzie statku Dragon, nazwanym Endurance.

Według SpaceX, ci trzej nowicjusze staną się 599, 600 i 601 ludźmi w kosmosie.

READ  Odkrycie molekularnych prekursorów życia w Obłoku Perseusza

Chari i Barron byli również jedną z pierwszych 18 astronautów wybranych w zeszłym roku do nadchodzących misji NASA Artemis, których celem jest powrót ludzi na Księżyc pod koniec tej dekady, ponad pół wieku po zakończeniu programu księżycowego Apollo.

Doświadczenie lotów kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej i na pokładzie stacji kosmicznej, powiedział Stitch, „jest doskonałym poligonem treningowym dla tego rodzaju umiejętności, których będziemy potrzebować, aby wrócić na Księżyc na Artemis”.

Marshburn, były lekarz i chirurg NASA, jest najbardziej doświadczonym astronautą wśród załogi, który zarejestrował dwa poprzednie loty kosmiczne i cztery spacery kosmiczne. Był częścią 13-osobowego zespołu, który pomógł zmontować stację kosmiczną w 2009 roku i powrócił na pozycję orbitalną podczas misji 2012-2013.

„ZAŁOGA 3”

Jeśli środowy start się powiedzie, będzie to piąty dotychczas lot załogowy SpaceX, po wystrzeleniu „Inspiration 4” we wrześniu, które po raz pierwszy wysłało na orbitę całkowicie cywilną załogę.

Ostatnia misja oznaczać będzie czwartą załogową sondę NASA, która okrąży SpaceX w ciągu 17 miesięcy, opierając się na publiczno-prywatnym partnerstwie z firmą rakietową utworzoną w 2002 roku przez Muska, który jest również założycielem producenta elektryczności Tesla.

Ich współpraca pomogła zapoczątkować nową erę dla NASA, która w zeszłym roku doprowadziła do wystrzelenia amerykańskich astronautów z amerykańskiej ziemi po raz pierwszy od dziewięciu lat, odkąd przestała latać w 2011 roku.

Zespół, który ma wystartować w środę, został oznaczony jako „Crew 3” – trzecia pełna „operacyjna” załoga z NASA i SpaceX udała się na stację kosmiczną po próbnym uruchomieniu dwóch astronautów w maju 2020 r.

Czterej astronauci Crew 2 bezpiecznie powrócili na Ziemię późnym poniedziałek z rekordowych 199 dni na orbicie, lądując w Zatoce Meksykańskiej na Florydzie po ośmiogodzinnym locie ze stacji kosmicznej do domu.

READ  Teraz 12 przypadków E. Coli wzmacnia dochodzenie Lehiego

Najnowsza misja również depcze po piętach fali głośnych astronomicznych wypraw turystycznych w ostatnich czasach. W lipcu, rywale SpaceX, Blue Origin i Virgin Galactic Holdings Inc., rozpoczęły loty naprzemienne ze swoimi założycielami-miliarderami, Jeffem Bezosem i Richardem Bransonem.

W zeszłym miesiącu 90-letni aktor William Shatner, najbardziej znany z roli kapitana Jamesa T. Kirka w oryginalnym serialu telewizyjnym „Star Trek” z lat 60., wsiadł na pokład rakiety Blue Origin, aby stać się najstarszą osobą, która latała w kosmosie.

Załoga 3 zostanie powitana na pokładzie stacji kosmicznej przez jej trzech obecnych mieszkańców – dwóch astronautów z Rosji i Białorusi oraz amerykańskiego astronautę, który poleciał Sojuzem na platformę orbitalną na początku tego roku.

(Sprawozdania Joe Skippera w Cape Canaveral na Florydzie; Dodatkowe pisanie i reportaże Steve’a Gormana w Los Angeles; Edytowanie przez Daniela Wallisa, Petera Cooneya i Annę Nicholas da Costa)

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *