NASA VIPER Rover ląduje w Noble Crater na Księżycu

Animacja pokazująca, gdzie VIPER wylądował na Księżycu.
GIF: NASA / Gizmodo

Po długich rozważaniach NASA wybrała intrygującą lokalizację dla swojej nadchodzącej misji łazika Artemis: nierówną krawędź krateru uderzeniowego w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

ten Badanie materiałów lotnych w wędrownej eksploracji biegunów (VIPER) zostanie zrzucony z zachodniej krawędzi krateru Nobile, NASA ogłaszać poniedziałek. Ten starożytny krater znajduje się w pobliżu południowego bieguna Księżyca i jest bardzo ciemnym, zimnym i zacienionym miejscem, co pozwala na zachowanie lodu wodnego. VIPER będzie musiał przetrwać niskie temperatury w tym miejscu w trakcie planowanej 100-dniowej misji na Księżyc, zaplanowanej na listopad 2023 roku.

W rzeczywistości południowy biegun Księżyca jest jednym z najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym. Żadna agencja kosmiczna nie próbowała tam wylądować i była badana tylko z daleka. Dowody wskazują na obecność lodu wodnego w znaczące ilości W rejonach Antarktyki ukrywają się w zacienionych dołach i zimnych pułapkach. Wysyłając VIPER do krateru Nobile, NASA ma nadzieję ujawnić ślady tego lodu i innych zasobów, zarówno na, jak i pod powierzchnią Księżyca.

„Dane zwrotne VIPER dostarczą księżycowym naukowcom z całego świata lepszego wglądu w pochodzenie, ewolucję i historię kosmicznego księżyca, a także pomogą w przyszłych misjach Artemis na Księżyc i poza nim, umożliwiając nam lepsze zrozumienie środowiska księżycowego w przyszłość, umożliwiając nam lepsze zrozumienie środowiska księżycowego w przyszłości”, powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora ds. Nauki w siedzibie NASA, w oświadczeniu: „Te wcześniej niezbadane regiony znajdują się setki tysięcy mil stąd”.

Ogólny obraz jest taki, że NASA chce stworzyć globalną mapę zasobów i być w stanie przewidzieć, gdzie podobne zasoby będą znajdować się w innych miejscach na Księżycu. Informacje te będą przydatne w przyszłych misjach załogowych na powierzchnię Księżyca, jednocześnie wspierając cel NASA, jakim jest stworzenie długoterminowej ścieżki na powierzchni księżyca. Misja VIPER o wartości 433,5 miliona dolarów może również utorować drogę przyszłym wysiłkom górnictwa odkrywkowego.

Obraz koncepcyjny VIPER.

Obraz koncepcyjny VIPER.
zdjęcie: NASA Ames / Daniel Rutter

VIPER zostanie wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX Falcon Heavy i zostanie dostarczony na powierzchnię Księżyca za pośrednictwem Astrobotic Lądownik Gryfa. Oczekuje się, że statek o długości 8 stóp (2,5 m) przejedzie 10 do 15 mil (16 do 24 km) w trakcie misji, w tym czasie zbada obszar 36 mil kwadratowych (93 kilometry kwadratowe). ).

Krater Nobile charakteryzuje się przystępnym terenem i wieloma pobliskimi miejscami, które warto zbadać naukowo, w tym zestawem małych, zacienionych kraterów, które VIPER będzie mógł eksplorować za pomocą reflektorów – po raz pierwszy w przypadku pojazdu nie z tego świata. Czterokołowy łazik jest również wyposażony w zaawansowany system zawieszenia, który pomaga poruszać się nawet po najdelikatniejszej glebie. Kilka spektrometrów i wiertarka udarowa umożliwią naukowe przedsięwzięcia Webera.

Wizualizuj dane pokazujące górzysty region na zachód od krateru Nobile.

Wizualizuj dane pokazujące górzysty region na zachód od krateru Nobile.
zdjęcie: NASA

W tym górzystym regionie znajduje się wiele obszarów trwale zacienionych, ale także wystawionych na działanie słońca. Te oświetlone obszary będą miały kluczowe znaczenie dla misji, ponieważ VIPER użyje swoich paneli słonecznych do ładowania i utrzymywania ciepła – kolejny czynnik przy wyborze Nobile Crater.

Obecny plan zakłada, że ​​VIPER odwiedzi sześć różnych miejsc o znaczeniu naukowym, z „dodatkową oszczędnością czasu”, według NASA. Próbki będą pobierane z co najmniej trzech różnych miejsc wiertniczych i pobierane z różnych głębokości i temperatur. Misja może zapewnić wgląd w to, w jaki sposób Księżyc pozyskiwał zamarzniętą wodę i inne zasoby, jak ją zachować w czasie i jak bardzo przenika w kosmos.

jeszcze: Wiadomości o Wielkim Księżycu dla NASA: wszędzie jest woda.

READ  Dlaczego objawy wariantu Omicron są podobne do przeziębienia?

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top