Naukowcy, którzy opracowali technologię mRNA stojącą za szczepionkami Covid, zdobywają „amerykańską Nagrodę Nobla”

Dr Drew Wiseman i Catalin Carrico z University of Pennsylvania podzielą się nagrodą Lasker Clinical Research Prize 2021 za pracę nad rozwojem technologii informacyjnego RNA, – powiedziała Fundacja Laskera.

„Ten przełom umożliwił szybki rozwój wysoce skutecznych szczepionek przeciwko Covid-19. Oprócz dostarczenia narzędzia do stłumienia niszczycielskiej pandemii, innowacje napędzają postęp w kierunku leczenia i zapobiegania wielu różnym chorobom” – fundacja, która przyznaje nagrody od 1945 r., napisano w oświadczeniu.

Ich technologia została objęta licencją zarówno BioNTech, która współpracuje z Pfizer, aby wyprodukować szczepionkę, jak i Moderna, której szczepionka została opracowana częściowo z funduszy federalnych USA.

„Globalny wpływ i uznanie prac Weizmanna i Carriko ma swoje korzenie w wieloletnich wspólnych badaniach na Uniwersytecie Pensylwanii w celu zbadania mRNA jako potencjalnej terapii” – powiedział University of Pennsylvania w oświadczeniu.

Ich przełomowe badanie, opublikowane w 2005 roku, wykazało, że ich koncepcja – która przyniosła nową nadzieję na polu nękanym przez sceptycyzm i fałszywe starty – może stać się rzeczywistością: mRNA można zmienić, a następnie skutecznie wprowadzić do organizmu w celu zainicjowania ochronnej odpowiedzi immunologicznej. Ich metoda przekształcania komórek w fabryki, które mogą tymczasowo wytwarzać białka działające jako związki terapeutyczne lub stymulujące układ odpornościowy organizmu do atakowania określonych patogenów, które również zmniejszają szkodliwe reakcje zapalne”.

Fundacja twierdzi, że używanie RNA jest bezpiecznym sposobem wytwarzania szczepionek. „W przeciwieństwie do DNA, mRNA nie zagraża integralności genetycznej komórki biorcy, ponieważ nie może zintegrować się z chromosomem i zakłócić rezydualnych genów ani spowodować innych uszkodzeń mutacyjnych” – dodała.

Technologia ta umożliwia laboratoriom bardzo szybkie wytwarzanie szczepionek — powinny być szybsze niż starsze technologie — i pomogła Pfizerowi i Modernie rozpocząć produkcję szczepionek w dniu, w którym w styczniu 2020 r. dokonano sekwencjonowania nowego koronawirusa.

READ  Czarna dziura wyzwala przedwczesną eksplozję supernowej - pierwsza obserwacja zupełnie nowego typu supernowej

Carriko i Weisman podzielą się 250 000 USD.

„Czasami zadawaliśmy pytanie i przeprowadzaliśmy eksperyment” – mówi Cariko. „Oczywiście zamiast odpowiedzi dostaliśmy jeszcze 100 pytań. To była świetna zabawa. Lubię podkreślać, że bycie naukowcem jest fajne. ”. Pozwolić.

Została zdegradowana, przesłuchana i odrzucona.  Teraz jej praca jest podstawą szczepionki przeciwko Covid-19

Poprzednimi laureatami Nagrody Laskera byli Jonas Salk, który opracował szczepionkę przeciwko polio, dr William Foyge, który pomógł zwalczyć ospę i były dyrektor Amerykańskich Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom, oraz dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergie i choroby zakaźne. Dziesiątki laureatów Nagrody Laskera otrzymało Nagrody Nobla.

Dr David Baltimore, naukowiec z California Institute of Technology, który zdobył Nagrodę Nobla za pomoc w odkryciu odwrotnej transkryptazy – której niektóre wirusy używają do kopiowania ich materiału genetycznego – również pokonał Laskera w piątek.

Pallitmore, dyrektor założyciel Whitehead Institute for Biomedical Research w MIT, jest jednym z czołowych światowych naukowców zajmujących się HIV/AIDS. Otrzymał nagrodę Lasker-Koshland za szczególne osiągnięcia w naukach medycznych.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top