Naukowcy odkryli gigantyczną tropikalną masę wody na środku Oceanu Atlantyckiego

Naukowcy odkryli gigantyczną tropikalną masę wody na środku Oceanu Atlantyckiego

Na początek nie ma dużo wody.

Jasne, oceany świata są pełne potworów, cudów i tajemnic, ale poza tym są to po prostu ogromne, płynne przestrzenie płynu. Prawidłowy?

błąd.

Woda oceaniczna nie jest wszędzie jednakowa, ale jest mieszaniną połączonych ze sobą warstw i mas, które mieszają się i dzielą pod wpływem prądów, wirów oraz zmian temperatury i zasolenia.

Rzeczywiście, pod powierzchnią naszych wielkich mórz znajdują się wodospady, Rzeki A nawet gigantyczne plamy rozciągające się na tysiące mil, którym jakimś cudem udało się uniknąć wykrycia.

Teraz naukowcy odkryli jedną z tych ogromnych plam na środku Oceanu Atlantyckiego; Rozciąga się od krańca Brazylii po Zatokę Gwinejską.

Do czasu odkrycia tego zbiornika wodnego – zwanego Atlantyckimi Wodami Równikowymi – eksperci zaobserwowali mieszanie się wody wzdłuż równika na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, ale nigdy na Atlantyku.

„Wydaje się kontrowersyjne, że równikowa masa wodna występuje na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim, ale brakuje jej na Atlantyku, ponieważ cyrkulacja równikowa i mieszanie się w trzech oceanach mają wspólne cechy” – mówi Victor Zorbas, fizyk i oceanograf w Instytucie Shirshov Fizyka. Oceanograf z Moskwy powiedział Nauki żywe.

„Nowa zidentyfikowana masa wody pozwoliła nam uzupełnić (lub przynajmniej dokładniej opisać) fenotyp podstawowych mas wody w Oceanie Światowym”.

Woda oceaniczna jest mieszaniną połączonych ze sobą warstw i mas, które mieszają się i dzielą iStock

Jak sama nazwa wskazuje, tropikalne wody Atlantyku powstają w wyniku mieszania się zbiorników wodnych oddzielonych prądami wzdłuż równika.

Aby odróżnić te masy od otaczających wód, oceanografowie analizują związek między temperaturą a zasoleniem w oceanie, które określa gęstość wody morskiej.

Już w 1942 roku ten wykres temperatury i zasolenia doprowadził do odkrycia wód tropikalnych Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego. Nauki żywe Notatki.

READ  Kolejna fala wirusa rozprzestrzenia się w Kalifornii. Oto moment na kolejny impuls

Ponieważ powstają w wyniku mieszania się wód północy i południa, wody tropikalne Indo-Pacyfiku mają podobne temperatury i zasolenie, które zakrzywiają się wzdłuż linii o stałej gęstości, co ułatwia ich odróżnienie od otaczających wód.

Jednak przez wiele lat nie udało się zaobserwować takiej zależności na Oceanie Atlantyckim.

Jednak dzięki danym zebranym w ramach programu Argo – międzynarodowej grupy zautomatyzowanych, samozanurzających się boi zainstalowanych w oceanach Ziemi – naukowcy odkryli niczym nie wyróżniającą się krzywą temperatury i zasolenia, która leży równolegle do wód Północnego Atlantyku i środkowego Atlantyku Południowego. .

Te tropikalne wody Atlantyku były poza zasięgiem.

„Łatwo było pomylić tropikalne wody Atlantyku z wodami środkowymi południowego Atlantyku, a żeby je rozróżnić, trzeba było mieć dość gęstą siatkę pionowych temperatur i zasolenia pokrywającą cały Ocean Atlantycki” – wyjaśnił Zorbas w swojej książce e-mail. Do Nauki żywe.

To odkrycie jest ważne, ponieważ pozwala ekspertom lepiej zrozumieć, w jaki sposób mieszają się oceany, co ma kluczowe znaczenie dla transportu ciepła, tlenu i składników odżywczych na całym świecie.

Subskrypcja Aby uzyskać nasz bezpłatny cotygodniowy biuletyn Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *