Naukowcy podkreślają korzyści metaboliczne Suvorexantu

Naukowcy podkreślają korzyści metaboliczne Suvorexantu

Badanie suworeksantu, antagonisty receptora oreksyny, ujawniło jego rolę w wydłużaniu fazy REM snu, wzmaganiu utleniania tłuszczów i zmniejszaniu katabolizmu białek, co sugeruje nowe zastosowania kliniczne wykraczające poza regulację snu.

Nowe badania podkreślają podwójny wpływ suworeksantu na sen i metabolizm, wykazując, że wzmaga on utlenianie tłuszczów i zmniejsza degradację białek podczas snu, co sugeruje nowe zastosowania kliniczne antagonistów oreksyny w leczeniu bezsenności.

Oreksyna, nazwana tak ze względu na swoją rolę w regulowaniu karmienia, jest potężnym endogennym regulatorem snu i czuwania i uważa się, że odgrywa kluczową rolę w wzajemnym oddziaływaniu cykli snu/czuwania i metabolizmu energetycznego. W 2014 roku do leczenia bezsenności zatwierdzono suworeksant, antagonistę receptora oreksyny, co umożliwiło badanie fizjologicznych funkcji oreksyny u ludzi.

Jednakże rola układu oreksyny w regulacji metabolizmu energetycznego u człowieka pozostaje niejasna. W tym randomizowanym, podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym placebo naukowcy ocenili wpływ suworeksantu (20 mg) na metabolizm energetyczny podczas snu i późniejszego okresu czuwania u 14 zdrowych mężczyzn. Całkowity czas snu nie zmienił się istotnie po leczeniu suworeksantem; Jednakże zaobserwowano wydłużenie fazy snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) i zmniejszenie fazy 1 snu innej niż REM.

Rejestracja EEG podczas kalorymetrii pośredniej z wykorzystaniem pełnokomorowej komory metabolicznej

Rejestracja elektroencefalografii podczas kalorymetrii pośredniej z wykorzystaniem kompletnej komory metabolicznej. Prawa autorskie: Uniwersytet w Tsukubie

Wpływ Suvorexantu na metabolizm

Warto zaznaczyć, że Suvorexant nasila utlenianie tłuszczów podczas snu, a działanie utrzymuje się aż do pierwszej godziny po przebudzeniu rano. Ponadto suworeksant zmniejszał metabolizm białek, choć nie wpływał na całkowity wydatek energetyczny podczas snu.

Wyniki te wskazują, że układ oreksyny wpływa na utlenianie lipidów i katabolizm białek niezależnie od jego roli w kontroli snu/czuwania, co sugeruje inne potencjalne zastosowanie kliniczne długoterminowych antagonistów receptora oreksyny. Wyniki tego badania rzucają światło na wybór środków nasennych u pacjentów cierpiących na bezsenność.

READ  Wściekliznę potwierdzono u zdziczałych kotów znalezionych w North Conway w stanie New Hampshire

Odniesienie: „Antagonista receptora oreksyny zwiększa peroksydację lipidów i hamuje degradację białek podczas snu u ludzi” autorstwa Insung Park, Rikako Yoshitake, Kazuki Kyoka, Asuka Ishihara, Katsuhiko Yajima, Fusei Kawana, Toshio Kukup, Ichiyo Matsuzaki, Takashi Kanbayashi, Masashi Yanagisawa, i Kombi Tokuyama, 6 czerwca 2024 r. iNauka.
DOI: 10.1016/j.isci.2024.110212

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *