Naukowcy zmierzyli pradawne pole magnetyczne Ziemi na podstawie artefaktów z epoki kamienia

Siła i kierunek Ziemi pole magnetyczne Na przestrzeni tysięcy lat bardzo się to zmieniło. Naukowcy chętnie badają jego przeszłe wzorce, aby zobaczyć, jak pole może się zmienić w przyszłości – bardzo ważny obszar badań, biorąc pod uwagę, że ta magnetyczna tarcza chroni nas przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem kosmicznym.

Jednak instrumenty zdolne do bezpośredniego pomiaru pola magnetycznego Ziemi istnieją od prawie 200 lat. Dlatego musimy sięgnąć po inne sposoby, aby prześledzić to w czasie – w tym, w nowym badaniu, artefakty odzyskane z miejsca w Jordanii, datowane na około 8000-10000 lat (neolit ​​lub neolit).

Przedmioty te – w tym ceramika ceramiczna i palony krzemień, z którego wykonuje się inne narzędzia – są wyjątkowe, ponieważ ich wytwarzanie polegało na poddaniu ich działaniu ekstremalnie wysokich temperatur.

Późniejszy proces ogrzewania i chłodzenia spowodował, że wewnątrz artefaktu pojawiły się minerały i kryształy Przechwytywanie „zamrożonego” rekordu Jakie było wówczas pole magnetyczne Ziemi, zjawisko znane jako szczątkowe lub namagnesowanie szczątkowe.

„Po raz pierwszy wykorzystano wypalone kamienne bloki z prehistorycznych miejsc do zrekonstruowania pola magnetycznego z tamtego okresu” Archeolog Erez Ben Josef mówi: z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu.

„Praca z tym materiałem rozszerza możliwości badawcze o dziesiątki tysięcy lat, ponieważ ludzie bardzo długo używali narzędzi krzemiennych przed wynalezieniem ceramiki”.

Wykopaliska w Jordanii. (Thomas E. Levy)

Na tej podstawie badacze przyjrzeli się łącznie 129 różnym elementom Poprzednia praca który ocenił wykonalność wykorzystania fragmentów krzemienia jako przewodnika po sile pola magnetycznego – coś, co będzie niezwykle przydatne w przyszłych badaniach.

Zespół odkrył spadek natężenia pola magnetycznego w czasie, gdy artefakty były w użyciu, a następnie odbicie w ciągu kilkuset lat (niedługo w wielkim schemacie historii planety).

Ponieważ pole magnetyczne Ziemi obecnie słabnie z czasem – potencjalny powód do niepokoju – warto wiedzieć, że zdarzyło się to już wcześniej i niekoniecznie oznacza to, że nasza bańka ochronna zniknie w ciągu następnych kilku stuleci.

READ  Innowacyjny śmigłowiec NASA odkrywa wrak UFO na Marsie

„Wyniki naszego badania mogą być uspokajające: stało się to już w przeszłości” Geofizyk Lisa Tookes mówi: Z Instytutu Oceanografii Scripps.

„Około 7600 lat temu siła pola magnetycznego była niższa niż dzisiaj, ale w ciągu około 600 lat zyskała na sile i ponownie wzrosła do wysokich poziomów”.

Uważa się, że pole magnetyczne naszej planety jest spowodowane prądami konwekcyjnymi generowanymi przez rotację stopionego żelaza i niklu w zewnętrznym jądrze Ziemi, około 3000 kilometrów (1864 mil) pod ziemią – ale nie ma zbyt wielu rzeczy, których jesteśmy pewni.

Niektóre z pytań bez odpowiedzi na temat tego wielkiego zjawiska skupiają się na tym, jak dokładnie pole magnetyczne jest powiązane z procesami zachodzącymi w zmieniającej się atmosferze i klimacie Ziemi oraz jak jeden z nich wpływa na siebie nawzajem.

I chociaż badania geologiczne pozwalają nam cofać się w czasie pod względem śledzenia zmian w magnetyzmie Ziemi, nie oferują dokładności w zakresie czasu, jaką robi analiza archeologiczna – jak pokazuje to ostatnie badanie.

„Istota i pochodzenie pola magnetycznego pozostały w dużej mierze nierozwiązane. W naszych badaniach staraliśmy się otworzyć dziurę w tej wielkiej tajemnicy” Ben Youssef mówi.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w PNAS.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *