Naukowcy znajdują dowody na to, że ludzie robili ubrania 120 000 lat temu antropolog

z Średniowieczna moda na szpiczaste buty W przypadku prasowanych w talii wiktoriańskich gorsetów i nowoczesnych tkanin futrzanych to, co nosimy, jest oknem w naszą przeszłość.

Naukowcy twierdzą, że znaleźli najstarsze dowody używania przez ludzi odzieży w jaskini Maroko, z odkryciem narzędzi kostnych i kości ze skóry zwierząt, co wskazuje, że praktyka ta sięga co najmniej 120 000 lat.

Dr Emily Hallet z Instytutu Nauki o Historii Ludzkości im. Maxa Plancka w Niemczech, pierwsza autorka badania, powiedziała, że ​​praca potwierdziła pogląd, że pierwsi ludzie w Afryce byli pomysłowi i zaradni.

„Nasze badanie dodaje kolejny element do długiej listy charakterystycznych ludzkich zachowań, które zaczynają pojawiać się w archeologicznych zapisach Afryki około 100 000 lat temu” – powiedziała.

Chociaż według wcześniejszych badań skóra i futro prawdopodobnie nie pozostaną w osadach przez setki tysięcy lat Patrząc na DNA wszy odzieżowych Zasugerowali, że ubrania mogły pojawić się już 170 000 lat temu – mogli je nosić anatomicznie współcześni ludzie w Afryce.

Najnowsze badania dodają więcej wagi do poglądu, że pierwsi ludzie mogli mieć coś w rodzaju garderoby.

Pisanie w i ScienceHallett i współpracownicy donoszą, jak przeanalizowali kości zwierząt wydobyte w serii wykopalisk obejmujących kilkadziesiąt lat w Jaskini Contribanders na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Wcześniej ujawniono, że jaskinia zawiera szczątki wczesnych ludzi.

Hallett powiedziała, że ​​rozpoczęła badania kości zwierzęcych w 2012 roku, ponieważ była zainteresowana odtworzeniem diety wczesnych ludzi i zbadaniem, czy zaszły jakiekolwiek zmiany w diecie związane ze zmianami w technologii narzędzi kamiennych.

Jednak ona i jej koledzy znaleźli 62 kości z warstw sprzed 120 000 do 90 000 lat, które wykazywały oznaki przekształcania w narzędzia.

Kości lisa piaskowego, szakala złocistego i kota noszą inne wskazówki, które pokazują ślady cięcia związane z usuwaniem futra. Ilustracja: Jacopo Niccol Serasone

Chociaż przeznaczenie wielu narzędzi pozostaje nieznane, zespół znalazł szerokie, okrągłe obiekty znane jako młotki, które powstały z żeber krowich.

„Narzędzia w kształcie ściółki są idealne do skrobania, a tym samym usuwania wewnętrznych skórnych i skórnych tkanek łącznych podczas procesu skórnego lub futrzanego, ponieważ nie penetrują skóry ani skóry” – napisał zespół.

Kości lisa piaskowego, szakala złocistego i kota noszą inne wskazówki, które pokazują ślady cięcia związane z usuwaniem futra.

Zespół znalazł również ząb wieloryba, który prawdopodobnie został użyty do oderwania kamienia. „Nie spodziewałem się, że go znajdę, ponieważ żadne szczątki wielorybów nie zostały zidentyfikowane w żadnym kontekście plejstoceńskim w Afryce Północnej” – powiedział Hallett.

Chociaż Hallett powiedział, że kościane narzędzia mogły zostać użyte do przygotowania skóry do innych celów, zebrane dowody sugerują, że prawdopodobnie – szczególnie w przypadku futer – pierwsi ludzie wytwarzali ubrania.

Ale pozostają tajemnice, w tym, jak będzie wyglądać powstała odzież i czy była używana głównie do ochrony przed żywiołami, czy do bardziej symbolicznych celów.

Hallett dodała, że ​​wierzy, iż europejscy neandertalczycy i inne siostrzane gatunki wytwarzali odzież ze skór zwierzęcych 120 000 lat temu – nie tylko dlatego, że żyli w umiarkowanych, zimnych środowiskach.

„Prawdopodobnie rozszerzona odzież i zestawy narzędzi dla wczesnych ludzi były częścią pakietu, który doprowadził do adaptacyjnego sukcesu ludzi i naszej zdolności do odniesienia sukcesu na całym świecie i w ekstremalnych klimatach” – powiedziała.

Dr Matt Pope, ekspert od neandertalczyków w UCL archeologia Kto nie był zaangażowany w badania, powiedział, że ubrania prawie na pewno miały ewolucyjne pochodzenie 120 000 lat temu, powołując się między innymi na odkrycie jeszcze starszych skrobaków kamiennych, niektóre ze śladami galanterii skórzanej.

Dodał jednak, że nowe badania sugerują, że Homo sapiens w Jaskini Kontrabanderów, tak jak neandertalczycy z miejsc takich jak Abri Peyrony i Pech-de-l’Azé we Francji, stworzyli specjalistyczne narzędzia do przekształcania skór zwierzęcych w miękką, elastyczną skórę. Materiały, które mogą być również przydatne na wiaty, wiatrochrony, a nawet pojemniki.

„Jest to adaptacja, która wykracza poza zwykłe przyjmowanie ubrań, pozwala nam wyobrazić sobie ubrania, które są bardziej wodoodporne, lepiej dopasowane i łatwiejsze do poruszania się niż zwykła zepsuta skóra” – powiedział Bob. „Wczesne daty powstania tych narzędzi z Contrebandiers Cave pomagają nam lepiej zrozumieć pochodzenie tej technologii i jej dystrybucję wśród różnych grup wczesnych ludzi”.

READ  Olbrzymia chmura gruzu zauważona przez teleskop NASA po zderzeniu ciał niebieskich

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top