Naukowcy znajdują skamielinę „gigantycznego” pająka dinozaura w Australii

Naukowcy znajdują skamielinę „gigantycznego” pająka dinozaura w Australii

Jeśli uważasz, że australijskie pająki są przerażające, poczekaj, aż zobaczysz wersję prehistoryczną.

Naukowcy odkryli gigantycznego skamieniałego pająka z klapą w Nowej Południowej Walii i jest to dopiero czwarty okaz tego rodzaju znaleziony w Australii.

W niedawno przedstawionym raporcie naukowcy stwierdzili, że stworzenie przemierzało i polowało po okolicznych obszarach, które niegdyś były bujnymi lasami deszczowymi.

W zeszłym roku naukowcy odkryli skamieliny z lasów deszczowych sprzed milionów lat, w których roiło się od okazów, w tym roślin, magicznych pająków, gigantycznych cykad i os.

Obszar ten jest obecnie trawiastym obszarem znanym jako McGraths Flat.

Naukowcy nazwali skamieniałego pająka „Megamonodontium mccluskyi”. Prawdopodobnie żył w epoce miocenu, 11–16 milionów lat temu.

„Na całym kontynencie znaleziono tylko cztery skamieliny pająków, co utrudnia naukowcom zrozumienie ich historii ewolucyjnej” – powiedział paleontolog Matthew McCurry z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii i Muzeum Australijskiego.

„Dlatego to odkrycie jest tak ważne, ponieważ ujawnia nowe informacje na temat wyginięcia pająków i wypełnia lukę w naszym rozumieniu przeszłości.

„Najbliżsi żyjący krewni tej skamieniałości żyją obecnie w wilgotnych lasach Singapuru, a nawet Papui Nowej Gwinei.

„To sugeruje, że grupa ta żyła w podobnych środowiskach na kontynentalnej części Australii, ale następnie wyginęła, gdy Australia stała się bardziej sucha”.

Pająka znaleziono wśród wielu innych skamieniałości miocenu. W niektórych z nich skamieniałości zachowały się na tyle dobrze, że możliwe było utworzenie struktur subkomórkowych.

„Mikroskopia elektronowa pozwoliła nam zbadać najdrobniejsze szczegóły pazurów i włosia stóp, nóg i tułowia pająka” – powiedział wirusolog Michael Freese z Uniwersytetu w Canberze.

Szczegóły oznaczają, że naukowcy mogą z pewnością umieścić go blisko współczesnego Monodontium, czyli pająka z zapadnią.

Jest jednak pięć razy większy od swoich współczesnych krewnych. Długość ciała Megamonodontium mccluskyi wynosi 23,31 mm, czyli nieco ponad cal.

Różne typy nowoczesnych pająków z zapadniąMatthew R. McCurry, Michael Freese, Robert Raven

READ  CDC – NBC Chicago mówi, że wszystkie hrabstwa z wyjątkiem 1 w Illinois, w których występuje „znaczna” lub „wysoka” transmisja COVID, powinny ukrywać się w pomieszczeniach

W raporcie dodano, że odkrycie tego gatunku mówi nam również coś o dawnym klimacie Australii.

Fakt, że znaleziono go w warstwie osadów z lasu deszczowego, oznacza, że ​​obszar ten był kiedyś bardziej wilgotny niż obecnie.

To z kolei może pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób ocieplający się klimat zmienił już formy życia w kraju i jak może je zmienić ponownie.

„To nie tylko największy skamieniały pająk, jaki kiedykolwiek znaleziono w Australii, ale także pierwsza skamielina z rodziny Barychelidae odnaleziona na całym świecie” – powiedział arachnolog Robert Raven z Queensland Museum.

„Obecnie żyje około 300 gatunków pająków szczotkostopych, ale nie wydaje się, aby zbyt często stawały się one skamieniałościami.

„Może to wynikać z tego, że spędzają dużo czasu w norach i dlatego nie znajdują się w odpowiednim środowisku do skamieniałości”.

Wyniki opublikowano w Dziennik zoologiczny Towarzystwa Linneusza.

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu Indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *