Naukowiec przyznaje, że „obraz z teleskopu kosmicznego” był tak naprawdę kawałkiem chorizo

Etienne Klein, słynny fizyk i dyrektor we francuskiej Komisji ds. Alternatywnych Energii i Energii Atomowej, udostępnił zdjęcie pikantnej hiszpańskiej kiełbasy na Twitterze w zeszłym tygodniu, chwaląc „poziom szczegółowości”, który dostarczyła.

„To zdjęcie Proxima Centauri, najbliższej Słońcu gwiazdy, znajduje się 4,2 roku świetlnego od nas. Zostało uchwycone przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Ten poziom szczegółowości… każdego dnia odkrywany jest nowy świat, powiedział mu dalej. Od 91 000 obserwujących w niedzielę.

Wpis został retweetowany i skomentowany przez tysiące użytkowników, którzy zawierzyli światu.

Jednak rzeczy nie były takie, jak się wydawało.

Klein przyznał później w kolejnej serii tweetów, że zdjęcie było w rzeczywistości zbliżeniem kawałka chorizo ​​na czarnym tle.

„Cóż, kiedy jest godzina koktajlowa, skłonność poznawcza wydaje się mieć wiele do zaoferowania… strzeż się tego. Według współczesnej kosmologii nie ma nic wspólnego z hiszpańską wędliną nigdzie indziej niż na Ziemi”

Po tym, jak członkowie społeczności internetowej zareagowali na żart, napisał: „W świetle niektórych komentarzy czuję się zmuszony stwierdzić, że ten tweet z rzekomym zdjęciem Proximy Centauri był żartem. Nauczmy się być ostrożnym zarówno argumentów z pozycji autorytetu, jak i retoryki”. Spontaniczność pewnych obrazów.

W środę Klein przeprosił za oszustwo, mówiąc, że jego intencją było „zachęcanie ostrożności w odniesieniu do obrazów, które wydają się mówić same za siebie”.

Aby to zrekompensować, opublikował zdjęcie niesamowitej Galaktyki Cartwheel, zapewniając zwolenników, że tym razem zdjęcie jest oryginalne.

Teleskop Webba, najpotężniejszy teleskop, jaki kiedykolwiek wystrzelono w kosmos, oficjalnie rozpoczął działalność naukową 12 lipca. Będzie mógł zajrzeć do wnętrza otoczek egzoplanet i zaobserwować niektóre z pierwszych galaktyk powstałych po tym, jak wszechświat zaczął się rozwijać, obserwując je w świetle podczerwonym. Jest niewidoczny dla ludzkiego oka.

Amandine Hess z CNN, Xiaofei Xu i Joseph Attaman przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Oszałamiające nowe deszcze meteorów z Tau Hercules mogą rozświetlić niebo nad Ameryką Północną

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top