Netflix uderza alter ego Elona Muska dzięki „Countdown: Inspiration4 Mission to Space”

Brak aktualnej recenzji Odliczanie: misja Inspiration4 w kosmos Z natury niekompletne, ponieważ pięcioczęściowe filmy dokumentalne Netflix mają zadebiutować w czasie rzeczywistym wraz z wydarzeniem, które przewidywał: premierą 15 września. Inspiracja SpaceX 4, który będzie pierwszym całkowicie cywilnym lotem okrążającym Ziemię – wyczyn ten osiągnie trzykrotnie podczas swojej trzydniowej podróży, z prędkością 1750 mil na godzinę i na wysokości większej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Tak więc jedyne dwa odcinki dostępne w tej chwili do publikacji to dwie pierwsze części wprowadzające (premiera 6 września); Rozdziały trzeci i czwarty trafią do serwisu streamingowego 13 września, a długi pokaz finałowy — opisujący faktyczną misję — ma przybyć pod koniec września, wkrótce po powrocie Inspiration4 na Ziemię.

Niewątpliwie te końcowe segmenty zapewnią z bliska i osobiste ujęcia wnętrza kapsuły Inspiration4 Crew Dragon, w której pojawi się czterech astronautów-amatorów, którzy zostaną wystrzeleni w kosmos za pomocą wcześniej używanej rakiety Falcon 9. Jednak w pierwszych akapitach Odliczanie: misja Inspiration4 w kosmos Zasadniczo jest to długofalowy film promocyjny, który ma wywołać podekscytowanie – i dostarczyć uzasadnienia – dla tego przedsięwzięcia, które prawie każdy uważa za przedsięwzięcie tworzące historię, które pomoże nam zbliżyć się do odpowiedzi na głębsze pytania dotyczące istnienia i służyć jako pierwszy krok w dążeniu ludzkości do stania się gatunkiem wieloplanetarnym. Jest to promocja sprzedaży podszywająca się pod typowy projekt Netflix non-fiction, prowadzony przez Jason Hare Ostatni taniec Z całym tym melodramatem ze zroszonymi oczami, opuchniętą muzyką i seksownymi ujęciami głowy, 45-minutowy odcinek może pomieścić.

Odliczanie: misja Inspiration4 w kosmos Od samego początku uporczywie wpycha swoją wiadomość. według czasRedaktor naczelny ds. nauki, Jeffrey Kluger, Inspiration4 „Wyznaczający punkt w historii, otworzy drzwi do otwartej przestrzeni dla reszty z nas”. Dzieje się tak, ponieważ wysyłając nieprofesjonalnych astronautów w kosmos, obietnica utoruje drogę do większej liczby lotów komercyjnych, a także przyczyni się do osiągnięcia celu, jakim jest dotarcie do głębi wszechświata, gdzie pewnego dnia możemy skolonizować odległe światy. Jest to wątpliwy cel, ale serial dokumentalny Hehir z pewnością zwycięża. W tym samym czasie ma też założyciela SpaceX Elon Musk podejmuje główną krytykę Inspiracji4, i podobne, prowadzone ostatnio przez Richarda Bransona i Jeffa Bezosa, i to właśnie te akrobacje mają na celu karmienie ego miliarderów.

READ  Oszałamiające widoki Marsa uchwycone okiem ultrafioletowym na pokładzie statku kosmicznego MAVEN NASA

„Myślę, że powinniśmy wydawać większość naszych zasobów na rozwiązywanie problemów w terenie. Na przykład ponad 99 procent naszej gospodarki powinno być przeznaczone na rozwiązywanie problemów w terenie” – mówi Musk w jednym z nielicznych wymuszonych programów ekranowych. . „Ale myślę, że może około 1 procent lub mniej niż 1 procent można zastosować, aby przedłużyć życie poza Ziemią”. Jego motywacją jest kolonizacja Marsa oraz „ekscytująca i inspirująca przyszłość” wieloplanetarnego zamieszkania. W końcu mówi: „Jeśli w życiu chodzi tylko o problemy, jaki jest sens życia?” W tym kontekście Inspiration4 to nie tylko kosztowny skowronek; Jest to kolejny wiodący etap w ewolucji ludzkości i dlatego jest warta specjalnych inwestycji wymaganych do jego wykonania JITSONÓWSpełnia się styl marzeń.

Jednak niezależnie od krótkich komentarzy Muska, Odliczanie: misja Inspiration4 w kosmos Za mało, by krytycznie spojrzeć na ten projekt. Przynajmniej w początkowej parze części, filmy dokumentalne grają jak producent PR, rzucając wszystko w świetnych warunkach, w tym jej zdjęcia czterech astronautów podczas misji. Grupą tą kieruje Jared Isaacman, miliarder, którego historia przedsiębiorczości, podejmowania ryzyka i pilotowania myśliwców uczyniła z niego doskonałą siłę napędową Inspiration 4. Isaacman jest przyjaznym i elokwentnym młodym człowiekiem, którego każdy komentarz jest dostosowany do konkretnego tematu rozmowy. , i jak wyjaśnia, motywacją do jego związku ze SpaceX była inicjatywa, którą opracował wraz ze Szpitalem Dziecięcym St. Jude, aby zebrać 200 milionów dolarów. do badań nad rakiem. Jeśli umieści swoje pieniądze tam, gdzie są, już przekazał organizacji osobną darowiznę w wysokości 100 milionów dolarów.

St. Jude przedstawił również Inspiration4 z dwoma pasażerami: Hayley Arceneaux, która przeżyła raka u dzieci i jest obecnie asystentem lekarza St. Jude, oraz Christopherem Sembrowskim, który wygrał swoją przejażdżkę, biorąc udział w loterii promowanej przez reklamę SpaceX Super Bowl. Czwartym członkiem załogi jest Sian Proctor, 51-letnia przedsiębiorca (wcześniej szkolona w lotach kosmicznych), która zdobyła miejsce dzięki wirusowemu konkursowi wideo. Razem, jak wyjaśnia Isaacman, reprezentują „cztery filary” misji Inspiration4: przywództwo (Isaacman), nadzieję (Arceneaux), hojność (Sembroski) i dobrobyt (Proctor). To jest tak tandetne, jak się wydaje, jak coś wyprodukowanego na potrzeby broszury marketingowej i komunikatu prasowego. I podczas gdy te cztery osoby wydają się autentycznie podekscytowane swoimi możliwościami, sceny z serialu dokumentalnego na ich tle są traktowane równie spokojnie jak sceny, w których ogłaszają znajomym (osobiście i za pomocą zoomu), że udają się w kosmos – chwile zdziwienia i euforia.

Można sobie wyobrazić Odliczanie: misja Inspiration4 w kosmosKolejne odcinki w czasie dostarczają więcej suspensu. Jednak w powijakach – co obejmuje wielokrotne podkreślanie związku SpaceX z historią i etosem amerykańskiego programu kosmicznego – cała sprawa często jawi się jako korporacyjna propaganda przygotowana z wyprzedzeniem. Od czasu do czasu wkrada się jakiś autentyczny sentyment, jak na przykład krótkie spojrzenie żony Sembrowskiego rozpłakanej podczas wizyty w siedzibie głównej SpaceX Cape Canaveral, aby obejrzeć start lotu Crew-2 w kwietniu 2021 roku. Jednak nawet dyskusja w programie na temat niebezpieczeństw związanych z podróże kosmiczne — pełne podsumowania Katastrofa promu kosmicznego z 1986 i 2003 roku — wydaje się być mniej zainteresowana zmaganiem się z kosztami i korzyściami tych misji niż podnoszeniem dramatycznej stawki, która czeka na podjęcie działań.

Te zagrożenia są oczywiście realne i na pewno znajdą się na pierwszym miejscu, gdy Inspiration4 będzie przechodzić od etapów planowania do wyrzutni. Myśl, że widzowie Netflix dostaną miejsce w pierwszym rzędzie podczas tego lotu – czy to zwycięstwo, czy porażka – pozostaje intrygującą perspektywą. Można jednak mieć nadzieję, że kiedy jego poddani wejdą na orbitę, Odliczanie: misja Inspiration4 w kosmos Uspokaja swoją wagę i pozwala, by jego praca mówiła sama za siebie.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *