Neutralna stopa procentowa, szalona inflacja, wzrost o 4 x 50 punktów bazowych z rzędu, bóle głowy związane z bezrobociem i strajki pieniężne

Powszechnie oczekuje się, że Bank Rezerw (RBNZ) podniesie oficjalną stopę gotówkową (OCR) o 50 punktów bazowych w środowym przeglądzie, do 2%, czyli poziomu, który bank centralny uważa obecnie za neutralny.

Neutralny OCR to poziom, który nie jest uważany za ani stymulujący, ani ograniczający aktywność gospodarczą.

Jak powiedzieli ekonomiści z ANZ kierowanej przez głównego ekonomistę Sharon Zollner, oszacowanie neutralnej stopy procentowej jest trudnym zadaniem w najlepszych czasach. A biorąc pod uwagę zakłócenia związane z COVID-19 „wciąż wszędzie w danych gospodarczych”, bardzo trudno jest to dokładnie określić.

„Nie bylibyśmy jednak zbyt zaskoczeni, gdyby szacunki neutralnych stóp procentowych zaczęły rosnąć, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost oczekiwań inflacyjnych tutaj i za granicą. I naprawdę ma znaczenie to, co Bank Rezerw Nowej Zelandii uważa za neutralne, ponieważ muszą podnieść OCR ekonomiści twierdzą, że jeden do jednego przy jakimkolwiek wzroście aprecjacji neutralności, w przeciwnym razie stopy procentowe mogą stać się bardziej stymulujące, nawet jeśli OCR pozostanie bez zmian.

Jakakolwiek rewizja w górę środowego komunikatu o polityce pieniężnej zwiększy szanse, że RBNZ nie wyjdzie z rynku z 50 punktowymi wzrostami po przyszłym tygodniu, sugeruje ANZ. Bank Rezerw Nowej Zelandii zwiększył OCR o 50 punktów bazowych do 1,50%. W swojej ostatniej recenzji 13 kwietnia.

Jak powiedzieli ekonomiści ANZ, perspektywy dla polityki stają się dokładniejsze, gdy stopy procentowe wrócą do terytorium kurczenia się lub powyżej stopy neutralnej.

„Oczywiście inflacja bazowa jest bardzo silna, a płace przyspieszają. Ale jednocześnie Bank Rezerw Nowej Zelandii zmierza w stronę gwałtownego spowolnienia rynku mieszkaniowego. Nasza główna prognoza, zakładając brak nieoczekiwanych zagrożeń, przewiduje, że silny rynek pracy powstrzyma dynamikę gospodarczą od tego, że zniknie całkowicie z powodu spowolnienia w sektorze mieszkaniowym”.

„Ale niższe ceny domów mogą potencjalnie zmniejszyć wydatki konsumentów, dzięki efektowi bogactwa i/lub zaufania, co jest nieco nieprzyjemną kombinacją dla sektora budowlanego, przy czym koszty budowy rosną o 18% rok do roku w pierwszym kwartale, nawet przy ANZ mówi: „Produkt końcowy (obudowa) traci swoją wartość”.

Podsumowując, uważamy, że bilans ryzyk wokół inflacji i wzrostu gospodarczego prawdopodobnie stanie się mniej tendencyjny na korzyść znacznego wzrostu wskaźnika OCR w drugiej połowie tego roku, co powinno skłonić RBNZ do ruchu o ponad 25 punktów bazowych w drugiej połowie roku, ale od tego momentu prawdopodobieństwo wystąpienia niespodzianek inflacyjnych w górę wynosi zero”.

READ  Southern Cross wypłaca odszkodowania w wysokości 1,12 miliarda dolarów, ale składki gwałtownie rosną

Zollner spodziewa się, że szczytowy wskaźnik OCR osiągnie 3,5% w bieżącym cyklu na początku przyszłego roku.

Inflacja jest po prostu szalona

Mike Jones, główny ekonomista ASB, również spodziewa się wzrostu o 50 punktów bazowych. Mówi, że jest to bliskie pełnej wyceny przez rynki finansowe. Mniej pewne jest jednak to, co robi RBNZ ze swoimi oczekiwaniami dotyczącymi stóp procentowych i przyszłymi wskazówkami, które będą kształtować reakcję rynku w środę.

„Nieco zamazywanie obrazu powoduje rosnące ryzyko recesji, zarówno na świecie, jak i w Nowej Zelandii. Podnosi to ocenę trudności w przyszłych decyzjach dotyczących stóp procentowych RBNZ, ale na razie skupimy się wyraźnie na bieżącym problemie: inflacji. Nie robimy tego spodziewaj się jeszcze jednej czwartej drogi” Najmniej żałuje dla banku, aby przestawić OCR na neutralny, około 2,0%, szybki sprytny, a następnie przyjąć bardziej ostrożną postawę stamtąd”.

„To podejście z wyprzedzeniem zostanie zapisane w nowej trajektorii prognozy OCR banku, która, jak się spodziewamy, pokaże ostrzejszy wzrost w porównaniu z lutowym oświadczeniem o polityce pieniężnej, ale niekoniecznie znacznie wyższy szczyt [of] Oczekiwane 3,35% w lutym. To prawdopodobnie około 3,5%” – mówi Jones.

„Będzie również zainteresowanie tym, czy backend RBNZ OCR wpadnie w założenie ostatecznego cyklu luzowania. Majowe oświadczenie pokaże prognozę do czerwca 2025 r., więc uważamy, że trajektoria spowoduje ostateczne obniżki. Będzie jednak skromna Bank nie będzie chciał, aby rynek skupił się na tym aspekcie i utracił część zacieśnienia, które zostało wprowadzone w krzywą stóp procentowych.Wciąż nie kupujemy pełnego zakresu tego implikowanego zaostrzenia, biorąc pod uwagę atrakcyjność banku, który już przewyższa popyt, zwłaszcza ceny mieszkań”.

Ekonomiści ASB spodziewają się szczytowego OCR na poziomie 3,25% w porównaniu do oczekiwań rynkowych na poziomie około 3,75%.

Jones mówi, że chociaż znaczna część inflacji, której RBNZ się opiera, jest prawdopodobnie poza jego kontrolą, ponieważ pochodzi z zagranicy lub odzwierciedla brak podaży, Nowa Zelandia znajduje się w środku negatywnego szoku podażowego, który pojawia się na szczycie dodatniego popytu zaszokować. Roczna stopa inflacji wynosi 6,9%.najwyższy poziom od 1990 roku.

READ  Epidemia Covid-19 Omicron: masowe zamknięcie ośrodków testowych w NSW

„Inflacja jest po prostu szalona i konieczne jest podjęcie drastycznych działań, aby upewnić się, że nie zostanie ona uwzględniona w prognozach, co wymagałoby dłuższego i bardziej bolesnego cyklu zacieśniania. Analogia banku do 'bieguna czasu’ pozostaje aktualna.”

Jeśli w przyszłym tygodniu nastąpi podwyżka o 50 punktów bazowych, OCR będzie na neutralnym poziomie, co oznacza, że ​​pierwsza część prac RBNZ zostanie zakończona.

„Odtąd ramy mniej żalu stają się bardziej zniuansowane, co wymaga bardziej ostrożnego podejścia, gdy OCR wkracza do regionu po mocniejszej stronie neutralności. Bank prawdopodobnie przejdzie na podejście bardziej oparte na danych, ponieważ stara się zrównoważyć ograniczenia Oczekiwania inflacyjne w porównaniu z ryzykami trudno zejść poniżej linii, dlatego nadal spodziewamy się spowolnienia tempa wzrostów od lipca do listopada do średnio 25 punktów bazowych na spotkanie.Nie można tego wykluczyć – mówi Jones.

huk za złotówki

Główny ekonomista Kiwibanku Jarrod Kerr również spodziewa się wzrostu o 50 punktów bazowych do 2%. Następnie należy spodziewać się wzrostu o 25 punktów bazowych, dopóki OCR nie osiągnie 3% w listopadzie.

„To powinno wystarczyć ceny domów Prawdopodobnie 10% zniżki do końca roku, a większość reformy księgi hipotecznej od czasu do czasu, RBNZ robi całkiem niezły cios” – mówi Kerr.

Według danych RBNZ, 206,5 miliarda dolarów, czyli 61,5% całego zadłużenia hipotecznego na cele mieszkaniowe będzie miało wpływ na jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Obejmuje to re-hipoteki i kredyty hipoteczne typu float. Na dzień 31 marca niespłacone kredyty hipoteczne wynosiły łącznie 335.447 miliardów dolarów.

Cztery kolejne wzrosty o 50 punktów bazowych

p.o. głównego ekonomisty w Westpac New Zealand Michael Gordon Zaktualizuj prognozę na ten tydzień, który obejmuje teraz cztery kolejne skoki 50 bps w OCR. Po oczekiwanym wzroście w kwietniu i oczekiwanej środzie, Gordon spodziewa się dodatkowego wzrostu o 50 punktów bazowych w lipcu i sierpniu, co sprowadzi stopę OCR do 3%.

READ  Epidemia Delta Covid 19: Dodano więcej interesujących miejsc do listy, która rozciąga się z północy na południe od Auckland

„Wynikało to z dwóch rozważań. Po pierwsze, ustawienia polityki pieniężnej są wciąż daleko od tego, gdzie powinny być. Obecnie oczekujemy, że OCR osiągnie szczyt 3,50% w tym cyklu, z naszej poprzedniej prognozy 3,00%”, Gordon mówi.

„Drugą kwestią jest to, że zmiana taktyki RBNZ w kwietniowym przeglądzie otworzyła drzwi do większych ruchów OCR w przyszłości. Kwietniowa decyzja została opisana jako „ścieg w czasie, który ratuje dziewięć” – wczesne działania mające na celu pokonanie inflacji. konieczność podniesienia stóp procentowych na wyższy poziom w dłuższej perspektywie.”

„Zgadzamy się z rozumowaniem stojącym za tym. Istnieje zrozumiała obawa o wpływ wysokich stóp procentowych na zadłużonych właścicieli nieruchomości, zwłaszcza tych, którzy weszli na rynek niedawno, gdy stopy procentowe były niskie. Ale RBNZ nie miałby żadnych korzyści, łagodząc początkowo, a potem w końcu musiał podnieść stopy procentowe znacznie powyżej tego, co uznano za próg bólu” – mówi Gordon.

Westpac zauważa, że ​​ceny domów spadały przez pięć kolejnych miesięcy.

ból głowy związany z bezrobociem

Jak informowaliśmy wcześniej w tym tygodniuStephen Topless, szef działu badań w Bank of New Zealand NZD, uważa, że ​​RBNZ nie ma innego wyjścia, jak podnieść w środę swój wskaźnik OCR o 50 punktów bazowych. Toplis opowiada się za najniższą stopą bezrobocia od dziesięcioleci, 3,2%stanowi jeszcze większy ból głowy dla polityki monetarnej Banku Rezerw Nowej Zelandii niż najwyższa stopa inflacji od 30 lat.

„Misja Fedu jest jasna. Na najbardziej podstawowym poziomie powinien on obniżyć obecną roczną stopę inflacji o około 7% do 2%, a stopa bezrobocia, obecnie 3,2%, musiałaby wzrosnąć do około 4,5%, aby sprostać maksymalny zrównoważony cel zatrudnienia”.

„Jedynym sposobem, w jaki RBNZ może to zrobić, jest podnoszenie stóp, dopóki nie osiągnie pożądanego tempa. I tak się stanie” – mówi Toplice.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top