Nie przegap „najlepszego czasu” perszawiańskiego deszczu meteorytów

Astronom Fred Bruing zarejestrował serię kilku 30-sekundowych ekspozycji trwających około sześciu godzin w nocy 11 sierpnia i rankiem 12 sierpnia 2004 roku, używając obiektywu szerokokątnego. Łącząc te kadry, które uchwyciły błyski meteorów, stworzył ten dramatyczny widok letnich Perseidów. Na złożonym obrazie znajduje się 51 meteorów Perseidów, w tym jeden widziany niemal z przodu. Źródło: Fred Bruenjes

Najsłynniejszy deszcz meteorów tego roku ma być w tym roku dobrym czasem w środku nocy 11 sierpnia, bez przeszkadzającego jasnego księżyca.

Sierpień przynosi najlepsze deszcze meteorów roku, Perseidy. Ten coroczny meteoryt pojawia się co roku, gdy Ziemia przecina ścieżkę gruzu Komety Swift-Tuttle. Większość z tych meteorów to ziarna pyłu wielkości ziarnka grochu, które podczas spalania w ziemskiej atmosferze tworzą cudowne „gwiazdy meteorów”.

Deszcz meteorów komety Perseid Deszcz meteorów Swift-tuttle

Każdego roku doświadczamy deszczów meteorów Perseidów, gdy Ziemia przechodzi przez strumień gruzu pozostawiony na orbicie komety Swift-Tuttle. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Perseidy są obserwowane od co najmniej 2000 lat i są powiązane z kometą Swifta-Tuttle’a, która okrąża Słońce raz na 133 lata. Każdego sierpnia Ziemia przechodzi przez chmurę orbitalnych szczątków komety. To pole szczątków – powstałe w większości setki lat temu – składa się z kawałków lodu i pyłu spadających z komety, która spala się w ziemskiej atmosferze, tworząc jeden z największych deszczów meteorów tego roku.

Deszcz meteorów Al-Barshawi, sierpień 2021 r.

Deszcze meteorów wydają się promieniować z punktu zwanego promieniowaniem, chociaż mogą rozchodzić się po niebie w dowolnym miejscu nad tobą. W przypadku fretek punkt ten znajduje się w konstelacji Perseusza. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Chociaż Perseidy można zobaczyć od połowy lipca do końca sierpnia, najbardziej prawdopodobny czas to kilka dni po obu stronach szczytu. Szczyt w tym roku przypada na noc 11 sierpnia, a przed świtem 12 sierpnia. (Pomyśl o tym jako o „czasie szczytowym” Perseidów.) Pod naprawdę ciemnym niebem możesz zobaczyć z grubsza jeden na minutę w czasie maksymalnej aktywności.

READ  Statek kosmiczny Artemis 1 wyrusza w niedzielę w lot, aby zakończyć historyczną misję

Tegoroczny szczyt nocny dla Perseidów korzysta z zachodu księżyca wczesnym wieczorem, więc nie będzie kolidował z słabszymi meteorami. Ale zanim wyruszysz tego wieczoru, koniecznie sprawdź ten wspaniały sierp księżyca na zachodzie po zachodzie słońca ze świecącą planetą Wenus.

sierpień 2021 astronomia

Nocą ujrzyj piękny widok z sierpem księżyca w pobliżu Wenus na zachodzie po zachodzie słońca. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Aby cieszyć się deszczem meteorów Perseid, po prostu znajdź bezpieczne, ciemne miejsce z dala od jasnych świateł miasta. Połóż się lub oprzyj ze stopami prawie skierowanymi na północ i spójrz w górę. Meteory wydają się promieniować z okolic konstelacji Perseusza, ale mogą rozprzestrzenić się po niebie w dowolnym miejscu nad tobą.

NASA Ma też sposób na złapanie niektórych Perseidów online. Zespół Meteor Watch NASA planuje przeprowadzić transmisję na żywo w nocy 11 sierpnia. odwiedzać ten link po więcej szczegółów.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *