Niektóre kobiety po mastektomii nie chcą wymiany piersi

Wiele osób, które poprosiły o zabieg, twierdzi, że napotkało opór – i całkowite odrzucenie – ze strony lekarzy, kiedy go zaoferowali

(Jimina Estepalez dla The Washington Post)

Podczas szkolenia jako chirurg piersi Diana Attay, adiunkt w David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim, czytała badania i słyszała, jak mentorzy mówią, że kobiety, które nie zdecydowały się na rekonstrukcję piersi po mastektomii, generalnie miały niższą jakość życia.

Ale Attay uznała to za niezgodne z tym, co widziała w Internecie w ciągu ostatnich kilku lat: grupy na Facebooku o nazwach takich jak „Nie noś koszuli” i „Płaskie i bajeczne”, które zawierały wiele szczęśliwych historii kobiet – i zdjęć – o ich wybór.Estetyczne płaskie zamknięcie„” to termin, którego Narodowy Instytut Raka używa od 2020 r., aby zrezygnować z rekonstrukcji piersi.

Więc Attai przeprowadził własne badanie prawie 1000 Kobiety, które przeszły pojedynczą lub podwójną mastektomię bez rekonstrukcji. Została ona opublikowana w zeszłym roku w Annals of Surgical Oncology i wykazała, że ​​prawie trzy czwarte kobiet stwierdziło, że są zadowolone z wyniku.

Żaden rząd ani organizacja nie śledzi co roku ostatecznej liczby zamknięcia. Według National Breast Cancer Foundation w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych wystąpiło około 277 000 przypadków inwazyjnego raka piersi. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych informuje, że w tym roku wykonano około 140 000 operacji mastektomii, z czego około połowa obejmowała dalsze operacje rekonstrukcyjne.

Zamknięcia mieszkań zawsze były opcją, ale Anne-Marie Champagne, doktorantka z Yale, której badania koncentrują się na tym problemie, mówi, że od 2012 r. nastąpiła zmiana nastawienia do zamykania mieszkań w rozmowach online. Szampan, 53 lata, który wybrał it Płaskie zamknięcie po mastektomii w 2009 r., mówi, że przed 2012 r. były tylko dwa posty dotyczące płaskiego zamknięcia na Breastcancer.org Przesłanie Rady. „W tym roku zobaczyłem post założyciela grupy adwokackiej Mieszkanie Zamknij teraz! Który brzmi: Chcę cię zobaczyć. Chcę założyć związek. Żałuję, że nie mogę być płaska… Jeśli to twój wybór, mam nadzieję, że kobiety, które mnie widzą, widzą możliwie płasko, że odbudowa nie jest równoznaczna z kursem.”

Tym, co zaszokowało Champaigna, była nie tylko treść posta, ale także liczba osób, które go przeczytały. „Wiadomości Breastancer.org miały ponad 2000 wyświetleń” – mówi Champagne. „[That] Wiadomość zyskała 79 000 wyświetleń i 3500 komentarzy w ciągu sześciu miesięcy od opublikowania”.

Moja podwójna mastektomia zmusiła mnie do ponownej oceny: Co oznaczają dla mnie moje piersi?

Podczas gdy wiele kobiet wciąż wybierz rekonstrukcję piersi, Jak pokazują dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych, szampan i inne osoby zaangażowane w sprawę płaskiego zamknięcia zaznaczają listę powodów, w tym zwiększoną świadomość opcji, dla tego, co według lekarzy onkologów i chirurgów, jest coraz większym zainteresowaniem pójściem na płasko.

READ  Załoga 4 wylatuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną w środę rano

„Zdecydowanie widziałem więcej pacjentów proszących o przeniesienie się do pozycji płaskiej po mastektomii, prawdopodobnie dlatego, że czują się bardziej upoważnieni do podjęcia tej decyzji” – mówi Roshni Rao, MD, szef chirurgii piersi w Columbia University Medical Center w Nowym Jorku.

„Diagnozowanie raka piersi może być szczególnie trudne, ponieważ istnieje tak wiele decyzji, które należy podjąć w krótkim czasie, w tym wybór lekarzy, plan leczenia i kobieca klatka piersiowa po mastektomii” – mówi Atay w e-mailu. Obecnie istnieje większa świadomość, że proces odbudowy niesie ze sobą ryzyko. „Kobiety, które zdecydują się na rekonstrukcję, czy to implanty piersi, czy własną tkankę (zwaną rekonstrukcją autologiczną), mogą stawić czoła wielu operacjom, rekonwalescencji pooperacyjnej, 10-procentowemu ryzyku infekcji, która może zakłócić ich schemat chemioterapii lub radioterapii, a czasami implant ściąga i przeprowadzki.”

Dla kobiet, które chcą odbudowy, mówi Atay, często czują, że wysiłek i ryzyko są tego warte. „Ale dla innych tak nie jest”.

Nie było to dla Pepper Segal z Północnej Karoliny, u której zdiagnozowano raka piersi trzy lata temu, w ciąży, w wieku 31 lat. Namówiono ją, by urodziła dziecko w 36 tygodniu, a dwa tygodnie później rozpoczęła chemioterapię. Ale wkrótce potem poczuła ból pod pachą, który okazał się rozprzestrzeniać raka. Segal przeszła pilną mastektomię i zdecydowała się na usunięcie obu piersi – i płasko zamknięte.

„Powiedziano mi, że jeśli chcę się odbudować, będę musiała poczekać dwa lata, ponieważ rodzaj raka, który mam, ma wysoki wskaźnik nawrotów i może być trudniejszy do wykrycia za pomocą przeszczepów lub autologicznej rekonstrukcji” – mówi. „Ale postanowiłem zamknąć mieszkanie. Nie chciałem wkładać mojego ciała do niczego innego.”

Seagal mówi, że „dziękuje Bogu za Billie Eilish” i jej charakterystyczny luźny strój. „Mogę nosić luźne ubrania i teraz wygląda świetnie”.

Oczekiwania się zmieniły

Sagit Meshulam-Derazon, chirurg plastyczny w Rabin Medical Center w Tel Awiwie, który specjalizuje się w rekonstrukcji piersi, mówi, że ona i jej partner medyczny, który jest również chirurgiem plastycznym, niedawno rozmawiali o wyborze, którego dokonaliby, gdyby zdiagnozowano u nich raka piersi . Oboje zgodzili się, że zdecydują się na płaskie zapięcie, zauważając, że oczekiwania dotyczące tego, jak powinna wyglądać kobieta, bardzo się zmieniły.

„Spójrz na aktorkę Andy McDowell, która gra teraz role bez farbowania siwych włosów” – mówi Mishulam Derazon. „To, jak kobiety wyglądają w dzisiejszych czasach, jest częściej tym, co wybierają, a nie idealnym obrazem”.

READ  Spójrz na największą i najbardziej szczegółową mapę wszechświata 3D w historii

Kobieta transpłciowa kwestionuje definicję kobiecej piersi w Chicago

Champagne mówi również, że wierzy, że obrazy online przedstawiające płaskie klatki piersiowe mężczyzn transpłciowych, które zostały przeniesione po mastektomii, odegrały pewną rolę.

„Miałam kilku przyjaciół, którzy przeprowadzili się na lata przed moją diagnozą i operacją, a widząc, jak wygląda ich płaska klatka piersiowa, poczułam, że mam więcej opcji” – mówi. „Mówiąc społecznie, stajemy się coraz bardziej otwarci na szerszy zakres ekspresji ciała”.

Jednak kobiety w ankiecie Attai, a także w postach na stronach społecznościowych grup poparcia, stwierdziły, że niektóre kobiety doświadczają oporu i wręcz zaprzeczają ze strony swoich lekarzy, gdy podnoszą ideę blokady lub mówią, że jest to czego chcą.

Około 22 procent kobiet, które odpowiedziały na moje podanie, stwierdziło, że opcja płaskiego zamknięcia albo nie była początkowo oferowana przez chirurga, albo nie była wspierana przez chirurga, albo chirurg celowo zostawił dodatkową skórę na wypadek, gdyby pacjentka zmieniła zdanie. Ta dodatkowa skóra będzie wymagała dalszej operacji usunięcia, jeśli kobieta nie zmieni zdania na temat płaskiego zamknięcia.

„Wyświadczyłem ci przysługę”, mówi jej lekarz Champagne, kiedy wchodzi do jej sali szpitalnej po mastektomii, aby wyjaśnić, że zostawił dodatkową skórę do rekonstrukcji.

„Mimo że miałem operację, sądząc, że zgadzamy się na zamknięcie” – mówi Champagne. „Wyraziłem moje życzenia. Odpowiedział, że dzięki jego doświadczeniu wszystkie osoby, które przeżyły raka piersi, odbudowują organizm w ciągu sześciu miesięcy. Kiedy usłyszałam jego słowa, poczułam głęboki smutek, mieszankę bólu serca i złości. Nie mogłam uwierzyć, że mój chirurg to zrobi podejmij za mnie decyzję, kiedy byłem pod wpływem środków uspokajających, co jest sprzeczne z wszystkim, o czym rozmawialiśmy – na co się zgodziłem”.

Obecnie nie rozważa operacji rewizyjnej w celu usunięcia nadmiaru skóry.

41-letnia Kim Bowles z Pittsburgha mówi, że decyzja jej chirurga o zignorowaniu decyzji o zamknięciu mieszkania skłoniła ją do założenia grupy poparcia „No Shirt”. „Kiedy znieczulenie zaczęło działać, usłyszałam, jak chirurg powiedział, że zostawi trochę skóry, na wypadek, gdybym zmieniła zdanie, i było już za późno, by zaprotestować. Obudziłem się z spojrzeniem, którego nie chciałem” – powiedziała.

Teraz strona internetowa organizacji zawiera listę chirurgów plastycznych, którzy wykonują kosmetyczne płaskie zamknięcia i zawiera punkty do rozmów dla pacjentów, aby pomóc im omówić procedurę z lekarzami. Bowles przeszła rewizję trzy lata po pierwotnej operacji.

Nie dla wszystkich

Nie każdy może mieć lub chcieć płaskiego zamknięcia. Kelsey Larson, MD, szef chirurgii piersi w systemie opieki zdrowotnej Uniwersytetu Kansas, mówi, że ważne jest, aby pacjentki zastanowiły się przede wszystkim nad tym, jak każda opcja chirurgiczna może wpłynąć na leczenie raka i wyniki leczenia raka.

READ  Nowe odkrycie ujawnia przyczynę różnych kolorów Urana i Neptuna

„Bardzo ważne jest, aby pacjentki pamiętały, że poddają się mastektomii w celach medycznych, w ramach profilaktyki lub leczenia raka” – mówi. Larson mówi, że „zachęciłaby każdego pacjenta otrzymującego opiekę onkologiczną do zadawania pytań” konkretnie na temat tych problemów.

Lata temu, kiedy moja bliźniaczka zachorowała na raka piersi, podjęłam drastyczne środki i jestem za to wdzięczna

Dr Elizabeth Mittendorf, szefowa chirurgii onkologicznej w Harvard’s Brigham and Women’s Hospital w Bostonie oraz naukowiec z Susan G. Komen Foundation, mówi, że pacjenci wagi ciężkiej muszą przede wszystkim porozmawiać z chirurgiem plastycznym, a nie z chirurgiem ogólnym, zanim zdecydują się na mieszkanie procedura zamknięcia. I przygotuj się, że wygląd może nie być gładkim, płaskim wyglądem, którego pragniesz.

Nadmiar tkanki u kobiet noszących większą wagę często oznacza, że ​​nie można uzyskać gładkiego, płaskiego wyglądu, mówi Mittendorf. Może być konieczny więcej niż jeden zabieg chirurgiczny, aby umożliwić wygojenie części ciała kobiety przed zakończeniem zabiegu.

Larson mówi, że chociaż cieszy się z rosnącego zainteresowania płaskimi zamknięciami, aby kobiety mogły wybrać odpowiednią opcję, obawia się, że kobiety, które chcą poddać się rekonstrukcji piersi po mastektomii, mogą teraz czuć się niezdecydowane.

„Miałam pacjentki, które w ostatnich latach szepczą mi o moim pragnieniu rekonstrukcji” – mówi – „obawiają się, że będą źle oceniane za wybór piersi”.

Jako dowód na rosnące zainteresowanie płaskimi zamknięciami, na spotkaniach lekarskich zajmujących się rakiem piersi pojawiły się sesje dotyczące komunikacji z pacjentkami. O prezentacje zostali poproszeni zarówno Atay, jak i obrońcy tacy jak Bowles.

To ważne, mówi dr Scott Kurtzman, szef chirurgii w Waterbury Hospital w Connecticut i prezes National Accreditation Program for Breast Centres (NAPBC), programu Amerykańskiego Kolegium Chirurgów.

„Jestem pewien, że jest wielu chirurgów, którzy mają własne wyobrażenie o tym, jaka powinna być kobieca estetyka i mają trudności z wyartykułowaniem tego i przystosowaniem się do ludzi, którzy nie podzielają tej samej opinii” – mówi Kurtzman.

NAPBC wymaga teraz, aby ośrodki leczenia chorób piersi przedstawiały radzie dyrektorów, w jaki sposób podzielają podejmowanie decyzji dotyczących opcji po mastektomii i wykazują dowody, że akceptują prośby pacjentów dotyczące dowolnej wybranej przez nią estetyki.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top