Niesamowite zdjęcia naukowe z konkursu fotograficznego Nikon Small World Photo Contest 2023

Niesamowite zdjęcia naukowe z konkursu fotograficznego Nikon Small World Photo Contest 2023

Subskrypcja Dla biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Trujące kły tarantuli, skrystalizowany syrop cukrowy Spontanicznie fluorescencyjne włosy na liściu znalazły się wśród 20 najlepszych zdjęć wybranych ze względu na ich osiągnięcia naukowe i artystyczne w tegorocznym konkursie fotografii mikroskopowej Nikon Small World.

W 49. edycji konkursu główną nagrodę przyznano badaczowi Hassaneinowi Ghambriemu, któremu pomaga Jayden Dixon, za zdjęcie głowy nerwu wzrokowego gryzonia w siatce jasnożółtych, czerwonych i zielonych kolorów, wykonane podczas badania retinopatii cukrzycowej – choroby wpływające na oko. Co może powodować utratę wzroku u diabetyków.

Gambari, który od 2021 r. bierze udział w badaniach nad wczesnym wykrywaniem i odwracaniem retinopatii cukrzycowej, powiedział, że konkurs umożliwił ludziom zaprezentowanie „estetycznej i artystycznej strony nauki, która w przeciwnym razie mogłaby zostać przeoczona”.

„Taki konkurs nie tylko jest wyrazem uznania dla ciężkiej pracy i pasji uczestników, ale może także przyciągnąć młodych naukowców i zainspirować ich do kontynuowania kariery w STEM. Z pewnością mnie zainspirował” – stwierdził we wtorkowym komunikacie prasowym.

Eric Flem, starszy dyrektor ds. relacji z klientami i komunikacji w firmie Nikon Instruments, dodał, że jest „nieustannie zdumiony” tym, jak postęp w technologii obrazowania naukowego „umożliwia tworzenie sztuki na podstawie nauki, aby społeczeństwo mogło się nią cieszyć”.

Organizatorzy podają, że do tegorocznego konkursu wpłynęło prawie 1900 zgłoszeń z 72 krajów.

Drugie miejsce zajął Uli Bielefeldt za zdjęcie zapałki, która zapala się w wyniku tarcia w momencie uderzenia o powierzchnię pudełka. Trzecie miejsce zajęła Małgorzata Lisowska za różowo zabarwiony obraz komórek raka piersi.

Wybór najlepszych zdjęć wybranych przez organizatorów można obejrzeć w galerii powyżej.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *