Nigdy nie widziałeś eksplodującej gwiazdy? W tym roku będziesz miał swoją szansę: NPR

Nigdy nie widziałeś eksplodującej gwiazdy?  W tym roku będziesz miał swoją szansę: NPR

Wizja artystyczna przedstawia układ gwiazd T Coronae Borealis, który zawiera białego karła i czerwonego olbrzyma.

Laboratorium obrazów koncepcyjnych/Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda/NASA


Ukryj podpis

Przełącz podpis

Laboratorium obrazów koncepcyjnych/Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda/NASA

Wizja artystyczna przedstawia układ gwiazd T Coronae Borealis, który zawiera białego karła i czerwonego olbrzyma.

Laboratorium obrazów koncepcyjnych/Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda/NASA

Miłośnicy kosmosu, dziękujcie swoim szczęśliwym gwiazdom.

Astronomowie spodziewają się, że w tym roku będzie można zobaczyć eksplozję układu gwiezdnego w naszej Galaktyce Drogi Mlecznej, po prostu patrząc na niebo.

Tak, wiemy, że spędziłeś cały ten czas zastanawiając się, jak uchwycić zaćmienie słońca.

Jednak nowa z układu gwiazd T Coronae Borealis jest znacznie mniej powszechna i pojawia się mniej więcej raz na 80 lat. A Nowa Dzieje się tak, gdy mała gwiazda nagle i na krótki czas gwałtownie się rozjaśnia.

„Widzenie eksplozji tej gwiazdy jest znacznie rzadsze niż zaćmienie słońca” – powiedział NPR astronom NASA Bill Cook. „Więc jest to coś, co zdarza się raz w życiu”.

Znajdujący się około 3000 lat świetlnych od Ziemi T Coronae Borealis to układ podwójny gwiazd zawierający białego karła i czerwonego olbrzyma.

Kiedy czerwony olbrzym się nagrzewa i jego ciśnienie wzrasta, zaczyna wyrzucać materię zbieraną przez białego karła. Według NASA. Mniejsza gwiazda, mniej więcej wielkości Ziemi, zostaje tak obciążona tą materią, że eksploduje.

„W końcu gromadzi się tak dużo materiału, że faktycznie rozpoczyna się reakcja termojądrowa i gwiazda świeci setki razy. Staje się bardzo jasna” – powiedział Cook.

READ  NASA odkrywa, jak wygląda czarna dziura i publikuje „remiks” kosmosu

Takie wydarzenie nazywa się a NowaPochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „nową gwiazdę”, ponieważ wcześniej przyćmione ciało niebieskie nagle się rozjaśnia, sprawiając wrażenie nowej gwiazdy.

Oczekuje się, że T Coronae Borealis rozwinie się w dowolnym momencie od teraz do września. Kiedy tak się stanie, układ gwiazd może wzrosnąć z +10, czego nie można zobaczyć gołym okiem, do +2, co odpowiada mniej więcej tej samej jasności co Gwiazda Północna. (Wyższe liczby dodatnie Wskazuje Słabe gwiazdy.)

Astronomowie twierdzą, że gdy nowa osiągnie maksymalną jasność, będzie widoczna dla widzów przez kilka dni. Osoby korzystające z lornetki będą mogły ją widzieć przez nieco ponad tydzień, zanim ponownie się przyciemni.

To była eksplozja T Coronae Borealis Naukowo zaobserwowane w 1866 r., ale mógł zostać również zauważony w 1217 r. przez niemieckiego mnicha, który Dokumentuj obiekt Którzy „świecą wielkim światłem” przez „wiele dni”. Układ gwiezdny ostatni raz eksplodował w 1946 roku.

NASA twierdzi, że nowa będzie widoczna w gwiazdozbiorze Korony Polarnej, „małym półkolistym łuku” znajdującym się pomiędzy konstelacjami Botesa i Herkulesa.

Kiedy zauważysz eksplozję T Coronae Borealis, pomyśl o tym: ponieważ układ gwiazd jest tak daleko, eksplozja, którą zobaczymy, miała miejsce już około 3000 lat temu.

„Upadek epoki brązu” – powiedział Cook. „Wiesz, wielkie imperia Egiptu, Troi, upadały”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *