Norwegia i Polska wzmacniają współpracę w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Norwegia i Polska wzmacniają współpracę w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

Norweska Offshore Wind wzmocniła swoje wspólne przedsięwzięcia na polskim rynku, podpisując dwa Memorandum of Understanding (MoU) w Gdańsku.

Siemens Gamesa/Opis

Pierwsze Memorandum of Understanding (MoU) zostało podpisane pomiędzy Norweską Morską Energią Wiatrową a Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW).

Zdaniem Norweskiego Offshore Wind Porozumienie odegra ważną rolę w budowaniu bliższych relacji między obydwoma krajami przy projektowaniu projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce i Norwegii.

Drugie porozumienie zostało podpisane z Polskim Klastrem Technologii Kompozytowych podczas ceremonii na Politechnice Gdańskiej, która podkreślała zaangażowanie norweskiej spółki Offshore Wind w rozwój technologii kompozytowych w ramach projektów morskiej energetyki wiatrowej.

„Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie otwierają się w Polsce. Wspólnie z naszymi partnerami identyfikujemy możliwości i synergie, które będą napędzać rozwój branży morskiej energetyki wiatrowej. Umowy te wróżą obiecującą przyszłość dla naszych wspólnych przedsięwzięć. powiedział Karolina WhittleMenedżer ds. rozwoju biznesu w norweskiej firmie Offshore Wind.

Norwegia postawiła sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. i zobowiązała się do zainstalowania do 2040 r. morskiej energii wiatrowej o mocy 30 GW.

Niedawno w Norwegii oficjalnie otwarto największą na świecie pływającą morską farmę wiatrową Hywind Dampen.

W przypadku Polski w 2021 r. kraj podpisał ustawę Ocean Act, która reguluje rozwój morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.

Ustawa pozwala na uruchomienie lub budowę 10,9 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2027 r.

„Głęboko wierzymy, że norweskie doświadczenie i polska jakość wzmocniona długoterminową współpracą pomiędzy polskimi i norweskimi łańcuchami dostaw wyniosą naszą branżę na kolejny wysoki poziom i pozwolą na rozwój potencjału polskiego przemysłu morskiego.” powiedział Jakub PudzińskiWiceprezes PTMEW.

Śledź offshoreWIND.biz:

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *