Nowe badania meteorytu marsjańskiego w latach 80. ujawniają dowody starożytnego życia na tej planecie | Mars

Meteoryt sprzed czterech miliardów lat z Mars W końcu zawiera on jakiekolwiek dowody na istnienie starożytnego prymitywnego życia na Marsie, stwierdzili naukowcy.

W 1996 roku zespół kierowany przez NASA ogłosił, że związki organiczne w skale zostały pozostawione przez żywe organizmy. Inni naukowcy byli sceptyczni, a badacze od dziesięcioleci obalają tę hipotezę, ostatnio zespół kierowany przez Andrew Steele z Carnegie Institution for Science.

Steele powiedział, że małe próbki meteorytu pokazują, że związki bogate w węgiel są w rzeczywistości wynikiem wody – słonej lub prawdopodobnie słonej wody – która przepływa przez skałę przez długi czas. Wyniki ukazują się w czasopiśmie Science.

W mokrym okresie Marsa i we wczesnej przeszłości co najmniej dwa zderzenia miały miejsce w pobliżu skał, ogrzewając otaczającą planetę powierzchnię, zanim trzecie uderzenie odbiło się od Czerwonej Planety w kosmos miliony lat temu. Skała o wadze 4 funtów (2 kg) została znaleziona na Antarktydzie w 1984 roku.

Zdaniem naukowców woda gruntowa, która przepływała przez szczeliny w skale, gdy znajdowała się jeszcze na powierzchni Marsa, utworzyła małe kulki węgla, które są obecne. Powiedzieli, że to samo może wydarzyć się na Ziemi i może pomóc wyjaśnić obecność metanu w atmosferze Marsa.

Jednak dwóch naukowców, którzy wzięli udział w pierwotnym badaniu, zakwestionowało te najnowsze odkrycia, nazywając je „rozczarowującymi”. We wspólnym e-mailu powiedzieli, że trzymają się swoich notatek z 1996 roku.

Odkryta w 1984 roku marsjańska skała Allan Hills 84001 została pokazana na konferencji prasowej NASA w 1996 roku. Zdjęcie: Doug Mills/The Associated Press

„Podczas gdy prezentowane dane stopniowo poszerzają naszą (meteorową) wiedzę, wyjaśnienie nie jest nowe i nie jest poparte badaniami” – napisali Kathy Thomas Kiberta i Simon Klemet, badacze materiałów astronomicznych z NASA Johnson. Próżnia Centrum w Houston.

Dodali, że „niepoparte spekulacje nie rozwiązują zagadki otaczającej pochodzenie materii organicznej” w meteorycie.

Według Steele’a postęp technologiczny umożliwił nowe odkrycia jego zespołu.
Pochwalił pomiary dokonane przez pierwotnych badaczy i zauważył, że ich domniemana hipoteza o życiu „była rozsądnym wyjaśnieniem” w tamtym czasie. On i jego zespół – w skład którego wchodzą naukowcy z NASA oraz naukowcy niemieccy i brytyjscy – byli zainteresowani przedstawieniem swoich odkryć „jakimi są, bardzo ekscytującym odkryciem dotyczącym Marsa, a nie badaniem mającym na celu obalenie” pierwotnej hipotezy.

Steele powiedział w e-mailu, odnosząc się do podziemnych oceanów księżyców Saturna i Jowisza.

Według Steele’a jedynym sposobem ustalenia, czy Mars ma życie drobnoustrojowe, czy nadal istnieje, jest sprowadzenie próbek z powrotem na Ziemię do analizy. Wytrwały statek kosmiczny NASA na Marsie zebrał sześć próbek, aby sprowadzić na Ziemię w ciągu mniej więcej dekady; Wymagane są trzy tuziny próbek.

Po milionach lat dryfowania w kosmosie meteoryt wylądował na polu lodowym na Antarktydzie tysiące lat temu. Mała szaro-zielona parcela otrzymała swoją nazwę, Allan Hills 84001, od wzgórz, na których została znaleziona.

Tylko w tym tygodniu kawałek tego meteorytu został użyty w pierwszym tego rodzaju eksperymencie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Badanie małego skaningowego mikroskopu elektronowego preparatu. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystają mikroskop do analizy próbek geologicznych w kosmosie – na przykład pewnego dnia na Księżycu – oraz szczątków, które mogłyby zniszczyć wyposażenie stacji lub zagrozić astronautom.

READ  W ciągu ostatnich czterech dekad HIV/AIDS zabiło co najmniej 700 000 Amerykanów. COVID-19 zabił więcej w ciągu dwóch lat.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top