Nowe badania pokazują, że Ocean Arktyczny ocieplał się kilkadziesiąt lat wcześniej niż wcześniej sądzono

ten badanie, opublikowanym w środę w czasopiśmie Science Advances, odkryto, że ekspansja ciepłych wód Atlantyku wpływających do Arktyki, zjawisko znane jako „Atlantyfikacja”, spowodowało ocieplenie wód Arktyki w badanym regionie. Dla mnie Od 1900 roku wzrosła o około dwa stopnie Celsjusza.

Francesco Mochitiello, autor badania i profesor geografii na Uniwersytecie Cambridge, powiedział, że odkrycia są niepokojące, ponieważ wczesne ocieplenie sugeruje, że może istnieć błąd w modelach, których naukowcy używają do przewidywania zmian klimatu.

„Ocean Arktyczny ociepla się znacznie dłużej, niż wcześniej myśleliśmy” – powiedział Moshitilo CNN. „I jest to trochę niepokojące z wielu powodów, szczególnie dlatego, że modele klimatyczne, których używamy do prognozowania przyszłych zmian klimatu, w rzeczywistości nie symulują tego rodzaju zmian”.

Naukowcy wykorzystali osady morskie na Fram Street, gdzie Atlantyk spotyka się z Arktyką na wschód od Grenlandii, aby zrekonstruować dane z 800 lat, które dają dłuższy historyczny obraz tego, w jaki sposób wody Atlantyku wpłynęły do ​​Arktyki. Jak napisali naukowcy, osady morskie są „naturalnymi archiwami”, które rejestrują dane o dawnych warunkach klimatycznych.

Naukowcy odkryli, że temperatura i zasolenie oraz zasolenie wody oceanicznej utrzymywały się mniej więcej na stałym poziomie aż do XX wieku, a następnie gwałtownie wzrosły.

„Rekonstrukcje wskazują na znaczny wzrost transferu ciepła i soli z Atlantyku do Morza Skandynawskiego na początku XX wieku, co nie jest dobrze symulowane przez[modele klimatyczne]” – powiedział Rong Zhang, starszy naukowiec zajmujący się geofizyczną dynamiką płynów. Laboratorium National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), które nie było zaangażowane w badanie, powiedziało CNN. „Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę tej szybkiej ekspansji, a także rozbieżności między symulacjami modeli i rekonstrukcjami”.

Nie jest jasne, w jakim stopniu, jeśli w ogóle, spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne odegrały rolę we wczesnym globalnym ociepleniu w Arktyce, powiedział Muschitiello, i potrzebne są dalsze badania.

READ  Ten nowy obraz z Hubble'a ukazuje dramatyczne zjawisko kosmiczne ze wszystkimi jego krwawymi szczegółami

„Mówimy o początku XX wieku i do tego czasu już ładowaliśmy atmosferę dwutlenkiem węgla” – powiedział. „Możliwe, że Ocean Arktyczny jest bardziej wrażliwy na gazy cieplarniane niż wcześniej sądzono. Będzie to oczywiście wymagało dalszych badań, ponieważ nie mamy silnej kontroli nad faktycznymi mechanizmami stojącymi za tym wczesnym Atlantykiem”.

Badanie zauważa, że ​​zmiany w Atlantic Linear Inversion Rotacja (AMOC) System prądów obniżających temperatury na półkuli północnej mógł odegrać rolę w ociepleniu Arktyki. Warto zauważyć, że Amoc osłabła po okresie ochłodzenia, który zakończył się w połowie XIX wieku w regionie północnoatlantyckim, co, jak sugerują naukowcy, mogło doprowadzić do szybkiego atlantyku wzdłuż wschodniej Cieśniny Fram.
a ostatnie badania Odkrył, że AMOC, często opisywany jako „pas przenośnika”, który transportuje ciepłą wodę z tropików i rozprowadza ją na północ, wykazuje obecnie oznaki większej niestabilności z powodu spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych. Naukowcy ostrzegają, że załamanie krążenia może doprowadzić do nagłej zmiany wzorców pogodowych na całym świecie — chłodniejszych zim w Europie, zmian monsunów i być może trwałej suszy w Afryce Zachodniej.

Rosnące temperatury w Arktyce powodują topnienie lodu morskiego, co z kolei napędza dalsze ocieplenie — podczas gdy jasny biały lód morski odbija energię słoneczną, ciemny ocean pochłania energię w postaci ciepła.

Takie długoterminowe zmiany na Północnym Atlantyku, wraz z niedawną utratą lodu morskiego w Arktyce, zagrażają ekosystemom morskim, powiedział James E. Overland, naukowiec NOAA Arctic z NOAA Pacific Marine Environmental Lab w Seattle.

Milczący zabójca dusi stolicę Indii.  Dla milionów nie ma innego wyjścia, jak tylko wdychać go

„Utrata lodu morskiego i prądów oceanicznych przekształciła strefę buforową między Atlantykiem a Oceanem Arktycznym w coś podobnego do ramienia środkowoatlantyckiego” – powiedział CNN Overland, który nie był zaangażowany w badanie. „Ważne łowiska i ssaki morskie są podatne na reorganizację ekosystemów z tego Atlantyku”.

nowo Raport ONZ o stanie nauki W „Climate Crisis” odkrył, że Arktyka będzie się nagrzewać szybciej niż reszta planety, dopóki ludzie będą spalać paliwa kopalne i uwalniać do atmosfery gazy cieplarniane. Co więcej, Muschitiello powiedział, że Ocean Arktyczny może doświadczyć dalszego ocieplenia z powodu Atlantyfikacji.

„Kiedy rozmawiam z moimi uczniami, zawsze staram się uświadomić im, że Arktyka ociepla się bardzo, bardzo szybko, znacznie szybciej niż jakikolwiek inny region na planecie” – powiedział Moshetilo. „To bardzo niepokojące i bardzo niepokojące, zwłaszcza, że ​​wciąż nie rozumiemy w pełni informacji zwrotnych w grze”.

READ  NASA wybiera miejsce lądowania na południowym biegunie Księżyca dla swojego robota do wiercenia lodu

„Wciąż powoli uczymy się, jak działa cały system” – powiedział. „I obawiam się, że zanim rozwiążemy problem, będzie za późno”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top