Nowe ograniczenia kredytowe uniemożliwiają potencjalnym właścicielom domów wyjście z rynku

Doradcy finansowi twierdzą, że ograniczenia w zakresie udzielania niskich depozytów i inne zmiany w prawie kredytowym uniemożliwiają potencjalnym właścicielom domów uzyskanie finansowania, na które byli uprawnieni od tygodni.

Zdjęcie: RNZ / Nate McKinnon

Od początku grudnia odsetek wniosków o kredyt mieszkaniowy, które skutkują pożyczką, spadł z 36 proc. do 30 proc., wynika z danych agencji kredytowej Centrix.

Centrix oszacował, że spowolnienie akcji kredytowej wyniosło około 2 miliardy dolarów, a kredyty mieszkaniowe spadły ze średnio 30 000 miesięcznie do 23 000.

Katrina Shanks, dyrektor naczelny Financial Advice New Zealand, powiedziała, że ​​zmiany miały na celu ochronę zagrożonych pożyczkobiorców przed pozbawionymi skrupułów pożyczkodawcami, ale miały niezamierzone konsekwencje, stawiając potencjalnych pożyczkobiorców w znaczącej sytuacji finansowej.

Powiedziała, że ​​ankieta przeprowadzona wśród doradców hipotecznych wykazała znaczne zmniejszenie liczby nieprzedłużonych wstępnych zezwoleń i zmniejszenie poziomu kredytów ze względu na nowe wymogi ustawy o umowach kredytowych i finansach konsumenckich (CCCFA).

„W ciągu kilku dni mieliśmy 300 historii klientów, którzy nie mogli uzyskać kredytu hipotecznego lub było to trudniejsze, albo zostało ono zredukowane lub całkowicie mu odmówiono”, powiedziała.

„Problem z CCCFA polega na tym, że jest to bardzo szeroka sieć, która objęła wszystkich Nowozelandczyków, nie tylko tych zagrożonych. Sprawiło to, że test przystępności jest tak trudny, że przeciętny Nowozelandczyk, który nie był wrażliwy, nie może uzyskać kredytu wcześniej mogli”.

W niektórych przypadkach Shanks powiedział Banki odrzucały wnioski kredytowe lub drastycznie ograniczały pożyczkę, ponieważ ludzie wydawali tak dużo na jedzenie na wynos i kawę..

Pieczęć zaprzeczyła jego pieczęci na dokumencie i wiecznym piórze.  Zdjęcia makro.

Zdjęcie: 123RF

Od wejścia w życie CCCFA 1 grudnia nastąpił znaczny spadek liczby pożyczek, powiedział Keith McLaughlin, dyrektor zarządzający Centrix.

„Wczesne oznaki wskazują, że rynek walczy o zarządzanie nowym ustawodawstwem CCCFA” – powiedział.

READ  Liam Dunn: Zrzuć winę na inflację, podkreśla absurdalne uprzedzenia polityczne

„Powoduje to opóźnienia w przetwarzaniu wniosków, zwiększa koszty, zwiększa ujawnianie informacji wymaganych przez pożyczkobiorcę, a ostatecznie koszty te zostaną przeniesione na pożyczkobiorcę”.

Shanks napisał do Sekretarza Handlu i Spraw Konsumenckich Davida Clarka, prosząc o przegląd zmian legislacyjnych.

Lider prawa, David Seymour, wezwał do dochodzenia, podczas gdy makler hipoteczny wiewiórki John Bolton złożył petycję do Parlamentu, ponieważ wierzy, że przepisy mogą skłonić wielu kredytobiorców do zwrócenia się do pożyczkodawców ostatniej szansy.

Oddzielnie, firma Equifax, zajmująca się raportami kredytowymi, stwierdziła, że ​​popyt na kredyty konsumpcyjne spadł o ponad 30 procent w ciągu trzech miesięcy do grudnia, podczas gdy popyt na kredyty mieszkaniowe spadł o 35 procent w porównaniu z tym samym kwartałem 2020 roku.

Angus Loveman, dyrektor zarządzający Equifax New Zealand, powiedział, że spadek był spowodowany głównie przestojami.

„Przedłużone przestoje w Auckland wpłynęły na popyt, powodując znaczne spadki we wszystkich głównych detalicznych produktach kredytowych” – powiedział.

„Procentowy spadek jest spotęgowany ogromną liczbą zapytań o kredyty mieszkaniowych zarejestrowanych w kwartale 2020 r. Popyt osiągnął szczyt w tym okresie, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę równanie”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top