Nowe zdjęcie pokazuje statek kosmiczny NASA pokryty marsjańskim pyłem

Powiększenie / Planetolog Paul Byrne stworzył ten zestaw zdjęć NASA przedstawiających sondę Insight w 10. dniu na Marsie oraz lądownik 1201 dni później.

Paul Byrne / Twitter / NASA

Każdy, kto planuje udać się na Marsa, prawdopodobnie będzie odpowiedzialny za pył. bardzo z kurzu.

z góry w tym miesiącu NASA ogłosiła Wkrótce będzie musiał wstrzymać operacje naukowe na swojej sondzie Mars InSight ze względu na niski poziom energii z pokrytych pyłem paneli słonecznych samochodu. Statek kosmiczny, który wylądował na Czerwonej Planecie w listopadzie 2018 roku w celu zbadania aktywności sejsmicznej, po prostu nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii do normalnego funkcjonowania.

Naukowcy z NASA powiedzieli, że InSight wykrył ponad 1300 trzęsień ziemi, w tym stosunkowo silne trzęsienie ziemi o sile 5 stopni; 4 maja było to największe dotychczas wykryte trzęsienie ziemi i maksimum tego, co naukowcy mają nadzieję monitorować. Ta aktywność sejsmiczna umożliwiła naukowcom zebranie szczegółów na temat wewnętrznej struktury Czerwonej Planety.

Ale naukowcy twierdzą, że spodziewają się, że InSight będzie całkowicie nieoperacyjny do grudnia tego roku, więc planują zakończyć operacje naukowe dla statku latem tego roku. Dzieje się tak, ponieważ panele słoneczne InSight, które każdego dnia po wylądowaniu wytwarzały 5000 watogodzin energii, mogą teraz generować tylko około 500 watogodzin. W ciągu ostatnich trzech i pół roku ilość dziennej energii nadal spada z powodu gromadzenia się kurzu na panelach słonecznych.

W przypadku niektórych misji NASA na Marsa przelatujące tornada pomogły usunąć pył z paneli słonecznych statku kosmicznego, tak jak miało to miejsce w przypadku łazika Spirit i Opportunity. Niestety w przypadku lądownika sejsmicznego tak się nie stało.

Pierwszym krokiem w kierunku zamknięcia InSight jest umieszczenie ramienia robota statku kosmicznego w pozycji złożonej. Ramię to było początkowo używane do rozmieszczania sejsmometru InSight, a później do kilku misji, w tym: Usuwanie kurzu Z paneli słonecznych InSight. Ale teraz po prostu nie ma wystarczającej mocy, aby go regularnie poruszać, a naukowcy chcą zatrzymać to, co zostało, aby uruchomić sejsmometr trochę dłużej.

READ  SpaceX ma zamiar uruchomić swój trzeci Starlink z rzędu [webcast]

Ramię robota odłamało się przed przechowywaniem Ostatnie selfie Z InSight dramatyczny wynik pokazuje, jak bardzo zakurzony stał się statek kosmiczny. Całość InSight pokryta jest teraz zimnym, suchym, czerwonawym kurzem.

Śmierć statku kosmicznego w odległych światach zawsze wydaje się ponura. Ludzkość wysyła te metalowe maszyny do wrogich środowisk, gdzie walczą o przetrwanie i dostarczają nam nowej wiedzy o nieznanym. W końcu ulegają zimnie, promieniowaniu lub kurzowi i nie możemy się z nimi komunikować.

Ale InSight to plik dobry Statek kosmiczny, który przeżył swój projekt o dwa lata i dostarczył bogactwa naukowego, w tym odkrycia, że ​​jądro Marsa jest znacznie mniejsze niż oczekiwano.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top