Nowo odkryta kometa w drodze na Ziemię powinna wkrótce być widoczna gołym okiem

Nowo odkryta kometa w drodze na Ziemię powinna wkrótce być widoczna gołym okiem

Oczy na niebie, ludzie: Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-Atlas) ma duże szanse stać się na tyle jasna, że ​​będzie widoczna gołym okiem w nadchodzących miesiącach. Obecnie jest tylko widoczny Do teleskopów, ale wciąż znajduje się w dużej odległości od słońca. Czas zrobić się jaśniejszy, a do października może stać się tak jasna jak Wenus, najjaśniejsza planeta na nocnym niebie.

Najbliższe przejście obok Słońca nastąpi 27 września i będzie znajdować się w odległości 58,6 miliona kilometrów (36,4 miliona mil) od naszej gwiazdy. Jest to podobna odległość do Merkurego. Kilka tygodni później, 12 października, kometa wejdzie na orbitę Najbliższe przejście na Ziemięw odległości około 70,6 miliona kilometrów (43,9 miliona mil).

W tym czasie może wystąpić maksymalna głośność. Niektóre szacunki Wskazuje, że będzie jaśniejsza niż wszystkie gwiazdy na niebie z wyjątkiem czterech. I więcej Krzywa optymistyczna Powoduje, że jest jaśniejsza od Jowisza i nieco ciemniejsza od Wenus. To byłaby bardzo jasna kometa i rzeczywiście tak było Widoczne o zachodzie słońcaCo sprawia, że ​​widok jest bardzo relaksujący, jeśli zaczyna świecić tak mocno, jak się spodziewano.

Kometa została odkryta ponad 15 miesięcy temu niezależnie przez dwa obserwatoria. Najpierw przez Obserwatorium Astronomiczne Zijinshan (Obserwatorium Purple Mountain), ale było zbyt słabe i zaginęło w kolejnych obserwacjach. Następnie została ponownie odkryta przez system ostrzegania o uderzeniu asteroid (ATLAS) w Republice Południowej Afryki. Po odkryciu odnaleziono go w starych notatkach z grudnia 2022 roku.

READ  NASA zwiększa prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy Bennu z Ziemią

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *