Nowy Kosmiczny Teleskop NASA „Fringe” po rozwiązywaniu problemów

CAPE CANAVERAL, Floryda (AP) – Nowy teleskop kosmiczny NASA niedługo zakończy najbardziej niebezpieczną część swojej misji – odsłaniając i uszczelniając masywną barierę słoneczną – po tym, jak kontrolerzy naziemni naprawili parę problemów, poinformowali w poniedziałek urzędnicy.

Nakładane osłony przeciwsłoneczne wielkości kortu tenisowego Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Jest teraz w pełni otwarty i jest w trakcie ścisłego rozszerzania. Proces powinien zakończyć się w środę.

Teleskop o wartości 10 miliardów dolarów – największe i najpotężniejsze obserwatorium astronomiczne, jakie kiedykolwiek uruchomiono – został uruchomiony w Boże Narodzenie z dala od Gujany Francuskiej. Osłona przeciwsłoneczna i lusterko główne musiały zostać złożone, aby pasowały do ​​europejskiego pocisku Ariane.

Filtr przeciwsłoneczny jest niezbędny do utrzymywania czujników podczerwieni Webba w ujemnych temperaturach, ponieważ skanują one wszechświat w poszukiwaniu pierwszych gwiazd i galaktyk oraz skanują atmosfery obcych światów pod kątem ewentualnych oznak życia.

Zdobycie osłony przeciwsłonecznej w zeszły piątek „było dla nas naprawdę ogromnym osiągnięciem” – powiedział kierownik projektu Bill Ochs. Wszystkie 107 sworzni zwalniających otworzyło się prawidłowo.

Ale były pewne przeszkody.

Kontrolerzy lotu w Maryland musieli zresetować panel słoneczny Webba, aby uzyskać więcej energii. Amy Lo, główny inżynier głównego wykonawcy teleskopu, Northrop Grumman, powiedziała, że ​​obserwatorium – uważane za następcę starego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a – nigdy nie było zagrożone, ze stałym strumieniem energii.

Zresetowali również teleskop, aby ograniczyć światło słoneczne na sześciu bardzo gorących silnikach. Urzędnicy powiedzieli, że silniki ostygły wystarczająco, aby zacząć zabezpieczać osłony przeciwsłoneczne, trzydniowy proces, który można przerwać, jeśli problem pojawi się ponownie.

– Wszystko jest w porządku i teraz działa – powiedział Lu.

Ochs oczekuje, że szczelność osłony przeciwsłonecznej będzie wolna od dramatów.

„Najlepszą rzeczą w operacjach jest nuda i tego oczekujemy przez następne trzy dni, jest nudna”, powiedział dziennikarzom podczas telekonferencji.

READ  SpaceX przyjmuje dostawę statku kosmicznego DART NASA

Jeśli to prawda, pozłacane lustro teleskopu – ponad 21 stóp (6,5 metra) – może się rozłożyć już w ten weekend.

Webb powinien dotrzeć do miejsca docelowego oddalonego o 1 milion mil (1,6 miliona km) do końca stycznia. Od poniedziałku teleskop był w połowie drogi. Teleskop na podczerwień powinien rozpocząć obserwację Wszechświata do końca czerwca, w końcu odsłaniając pierwsze gwiazdy i galaktyki, które powstały we Wszechświecie 13,7 miliarda lat temu. To zaledwie 100 milionów lat po Wielkim Wybuchu, który stworzył wszechświat.

Wystrzelony w 1990 roku Hubble, który widzi głównie światło widzialne, jest widoczny od 13,4 miliarda lat. Astronomowie mają nadzieję wypełnić lukę dzięki Webbowi, który jest 100 razy potężniejszy.

W innych dobrych wiadomościach w poniedziałek urzędnicy powiedzieli, że spodziewają się, że Webb przetrwa dłużej niż pierwotnie oczekiwano 10 lat w oparciu o efektywność paliwową.

___

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymuje wsparcie od Wydziału Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top