Nowy rząd Polski zwraca się do Niemiec o kreatywne przemyślenie kwestii odszkodowań za straty podczas II wojny światowej

Nowy rząd Polski zwraca się do Niemiec o kreatywne przemyślenie kwestii odszkodowań za straty podczas II wojny światowej

BERLIN, Niemcy (AP) – Minister spraw zagranicznych nowego proeuropejskiego rządu Polski powiedział we wtorek, że przywódcy Niemiec chcą w „twórczy” sposób pomyśleć o zrekompensowaniu Polsce ciężkich strat, które poniosła z rąk Niemiec podczas II wojny światowej .

Popyt został znacznie ograniczony ze strony poprzedniego prawicowego rządu Polski zażądał 1,3 biliona dolarów W sprawie odszkodowań za inwazję i okupację nazistowskich Niemiec 1939-45.

Niemieccy urzędnicy niezmiennie utrzymują, że kwestia reparacji została rozstrzygnięta kilkadziesiąt lat temu, a Berlin uznaje swoją historyczną odpowiedzialność.

Minister spraw zagranicznych Radek Sikorski przemawiał na wspólnej konferencji prasowej z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbach w Berlinie przed rozmowami na temat poprawy stosunków dwustronnych, które były napięte za poprzedniego rządu Polski.

Mówiąc o projekcie upamiętniającym cierpienia Polski w Berlinie, Sikorski powiedział: „Proszę rząd niemiecki, aby twórczo pomyślał o odszkodowaniu lub zadośćuczynieniu za straty wojenne”.

Nie doprecyzował.

„Konfrontacja z cierpieniem milionów (ludzi), które Niemcy sprowadziły do ​​Polski, jest zadaniem na zawsze” – powiedział Baerbach. Zignorowała wezwania do odszkodowań.

Polska, która w 1939 r. liczyła około 31 milionów mieszkańców, straciła podczas hitlerowskiej okupacji 6 milionów swoich obywateli, z czego połowę stanowili Żydzi. Poniosła również poważne szkody w swoim dziedzictwie przemysłowym, infrastrukturze i kulturowym.

Niemcy upierają się, że kwestia reparacji została zamknięta ze względu na decyzje podjęte w czasach komunizmu, a Warszawa wyrzekła się żądania reparacji. Polska upiera się, że znajdowała się wówczas pod dominacją Związku Radzieckiego, zatem deklaracja została złożona pod naciskiem Moskwy i nie była prawnie wiążąca.

READ  Problemy wodne mogą zagrozić polskim planom transportu węgla - POLITICO

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *