Obraz z teleskopu Webba ukazuje galaktykę Cartwell Wheel

Najnowsze zdjęcie Kosmicznego Obserwatorium pokazuje Galaktykę Koło Wozu, okrągłą galaktykę znajdującą się 500 milionów lat świetlnych od nas i uformowaną w wyniku gwałtownego zderzenia dużej galaktyki spiralnej z małą galaktyką.

Kiedy zderzają się galaktyki, ich kształt i struktura mogą ulec zmianie. W Galaktyce Cartwheel, która wygląda trochę jak koło wozu, kolorowy pierścień otacza jaśniejszy wewnętrzny pierścień — oba rozciągające się od rdzenia kolizyjnego, jak pokazano na zdjęciu Webba.

Te cechy są powodem klasyfikacji naukowców Cartwheel jako galaktyka pierścieniowa, która jest mniej powszechna niż galaktyki spiralne.

Dzięki możliwościom Webba astronomowie wydobyli nowy wgląd w poszczególne gwiazdy i powstawanie gwiazd w chaotycznej galaktyce, a także na czarną dziurę w centrum galaktyki.

Nowy obraz pokazuje więcej o tym, jak galaktyka ewoluowała na przestrzeni miliardów lat.

Zdjęcie pokazuje, że wśród gorącego pyłu w jasnym pierścieniu wewnętrznym powstają gigantyczne gromady młodych gwiazd.

Tymczasem pierścień zewnętrzny rozszerza się przez 440 milionów lat, podczas których następuje formowanie się gwiazd i śmierć (w postaci wybuchów supernowych). Kiedy pierścień się rozszerza, zderza się z gazem, co powoduje, że tak się dzieje Więcej formacji gwiazd.

Na zdjęciu widoczne są również dwie małe galaktyki towarzyszące.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a i inne obserwatoria badały koło Cartwella, ale nagromadzenie pyłu jest niewidoczne Zagadki galaktyki. Webb to teleskop na podczerwień, który widzi światło niewidoczne dla ludzkiego oka, dzięki czemu był w stanie uchwycić nowe szczegóły, których inne urządzenia nie były w stanie.

To zdjęcie z instrumentu Webb Mid-Infrared pokazuje strukturę Galaktyki Koło Wozu.

Nowy obraz jest złożeniem danych zebranych przez kamerę internetową bliskiej podczerwieni i urządzenie na podczerwień średnią i utrwala chwilę, gdy koło wózka nadal powoli się obraca.

Teleskop Webba oficjalnie rozpoczął działalność naukową 12 lipca, tego samego dnia co NASA Wydała swoje pierwsze zdjęciaWedług agencji kosmicznej w najbliższych tygodniach pojawi się więcej zdjęć.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top