Ocaleni pamiętają ofiary hitlerowskich obozów zagłady w Auschwitz

Ocaleni pamiętają ofiary hitlerowskich obozów zagłady w Auschwitz

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce, kwiaty i znicze pod ścianą śmierci w Auschwitz.

Reklama

W sobotę na południu Polski grupa ocalałych z nazistowskich obozów zagłady uczciła 79. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podczas II wojny światowej.

Około 20 ocalałych z różnych obozów utworzonych przez nazistowskie Niemcy w całej Europie złożyło wieńce, kwiaty i znicze pod Ścianą Śmierci w Auschwitz, gdzie naziści dokonali egzekucji na tysiącach więźniów, głównie polskich dysydentach i nie tylko.

Następnie grupa wraz z urzędnikami państwowymi i innymi uczestnikami zebrała się na uroczystość w niedawno zachowanym murowanym pałacu kobiet w Birkena. Następnie pod pomnikiem w Birkenau, obok ruin kremacyjnych, zapalili znicz i pomodlili się. Upamiętniają około 1,1 miliona ofiar obozów, głównie Żydów. Miejsce pamięci i muzeum znajdują się w pobliżu miasta Oświęcim.

W wielu krajach obchodzono sobotnie uroczystości. Prawie sześć milionów europejskich Żydów zostało zabitych przez nazistów podczas Holokaustu – masakry Żydów i innych grup przed i po II wojnie światowej.

Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, do ocalałych dołączyli: marszałek Senatu RP Małgorzata Kitawa-Płońska, minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz i ambasador Izraela Yaakov Livneh.

Tematem obchodów są narodziny człowieka, symbolizowane w prostych, ręcznie rysowanych portretach, które pojawiają się na ekranach podczas obchodów w Birkenau. Podkreślali, że horror Auschwitz-Birkenau polegał na cierpieniach ludzi, którzy byli tam przetrzymywani i zabijani.

W Niemczech ludzie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ofiar nazistowskiego terroru, ponieważ kanclerz Olaf Scholes powiedział, że jego kraj będzie w dalszym ciągu ponosił odpowiedzialność za tę „zbrodnię przeciw ludzkości”.

Wezwał wszystkich obywateli do obrony demokracji w Niemczech w związku z rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

W swoim cotygodniowym podkaście wideo Sholes powiedział: „27 stycznia wzywa nas: Bądźcie widoczni! Dajcie się usłyszeć! Przeciwko bigoterii, rasizmowi, mizoginistycznej mizoginii – i w imię naszej demokracji”.

READ  Rekordowo niska stopa inwestycji w Polsce zagraża długoterminowemu wzrostowi gospodarczemu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stara się odeprzeć inwazję Rosji na pełną skalę, z okazji rocznicy zamieścił zdjęcie żydowskiej menory na X, wcześniej znanym jako Twitter.

„Każde nowe pokolenie musi poznać prawdę o Holokauście. „Życie ludzkie powinno być najwyższą wartością dla wszystkich narodów świata” – powiedział Zełenski, Żyd, którego krewni stracili w Holokauście.

„Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu!” Zełenski napisał na Twitterze.

Naziści, którzy okupowali Polskę w latach 1939-1945, po raz pierwszy wykorzystali stare austriackie koszary wojskowe w Auschwitz jako obóz koncentracyjny i obóz zagłady dla polskich bojowników ruchu oporu. W 1942 r. dobudowano w Birkenau drewniane baraki, komory gazowe i krematoria w celu eksterminacji europejskich Żydów, Romów i innych narodowości oraz rosyjskich jeńców wojennych.

27 stycznia 1945 r. oddziały Armii Czerwonej wyzwoliły Auschwitz-Birkenau, w którym przebywało około 7 000 więźniów, w tym dzieci i osoby zbyt słabe, by chodzić. Niemcy ewakuowali dziesiątki tysięcy innych więźniów ćwierć dnia wcześniej, w ramach tak zwanego Marszu Śmierci, ponieważ wielu więźniów zmarło z wycieńczenia i ujemnych temperatur.

Od 1979 roku teren Auschwitz-Birkenau znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *