Odkrycie skamieniałości opowiada historię powstania Australii

Skamieniałe pająki, cykady, osy, rośliny i ryby, wszystkie datowane na 11-16 milionów lat temu w epoce miocenu, malują żywy obraz ekosystemów australijskich lasów deszczowych.

powiedział Matthew McCurry, paleontolog z Australian Museums Research Institute, który był autorem badania witryny opublikowanego w piątek w Science Advances.

„Miocen był momentem, w którym stworzono większość współczesnych środowisk australijskich, więc ta skamielina jest tak naprawdę historią pochodzenia Australii”.

Badania wykazały, że w miocenie zmniejszone opady deszczu spowodowały kurczenie się lasów deszczowych na całym świecie, powodując coraz bardziej suche krajobrazy.

McCurry powiedział, że miejsce, zwane McGraths Flat i położone w środku Tablelands, w pobliżu miasta Gulgong, zostało odkryte przez lokalnego rolnika, który znalazł skamieniałe liście na jednym ze swoich pól.

McCurry i jego koledzy odwiedzili i przeprowadzili wykopaliska siedem razy.

Skrytka dobrze zachowanych skamieniałości

„Skamieliny są niesamowicie piękne, kiedy na nie patrzysz, a pod mikroskopem możemy przyjrzeć się szczegółom powierzchni niesamowicie dobrze zachowanych skamieniałości” – powiedział w e-mailu.

„Widać takie cechy, jak pojedyncze komórki, a nawet organelle wewnątrzkomórkowe. Ten poziom szczegółowości pozwala nam wiele powiedzieć o tym, jak wyglądają te ekosystemy”.

Na przykład melanosomy odkryte w skamieniałych piórach pozwalają naukowcom określić kolor piór. W tym przypadku uważają, że był od ciemnobrązowego do czarnego.

Paleontolog Matthew McCurry (powyżej) z Australian Museum Research Institute wraz z kolegami odwiedzał to miejsce siedem razy.

McCurry powiedział, że miejsce, zbudowane ze skał bogatych w żelazo, miało być postrzegane jako Lagerstätte, niemiecki termin używany przez paleontologów do opisania wyjątkowego miejsca z wieloma doskonale zachowanymi skamieniałościami.

Rośliny i stworzenia skamieniały, gdy bogata w żelazo woda gruntowa spływała do zbiornika wodnego.

McCurry powiedział, że jego ulubioną skamieliną był rodzaj pająka, który był najlepiej zachowaną skamieniałością pająka, jaką kiedykolwiek znaleziono w Australii.

„To bardzo piękny okaz”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top