Odkrył, że woda przedostaje się ze skorupy ziemskiej do jądra planety

Odkrył, że woda przedostaje się ze skorupy ziemskiej do jądra planety

Nadal wiele nie wiemy o wnętrzu naszej planety, ale naukowcy odkryli niedawno, że woda powoli sączy się tam z powierzchni.

To nie jest prosta podróż. Ciecz opada poniżej opadających płyt tektonicznych, zanim po przebyciu 2900 km ostatecznie dotrze do jądra.

Chociaż proces ten jest powolny, w ciągu miliardów lat utworzyła nową powierzchnię pomiędzy stopionym metalem w zewnętrznym jądrze a zewnętrznym płaszczem Ziemi.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie stwierdzili, że woda wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje nowa warstwa o grubości „kilkuset kilometrów”. (To jest „cienkie”, jeśli chodzi o wewnętrzne warstwy Ziemi.)

„Przez wiele lat uważano, że wymiana fizyczna między jądrem a płaszczem Ziemi jest niewielka, jednak nasze ostatnie eksperymenty nad wysokim ciśnieniem ujawniają inną historię.

„Odkryliśmy, że gdy woda dociera do granicy rdzeń-płaszcz, reaguje z krzemem w rdzeniu, tworząc krzemionkę” – napisał współautor dr Dan Shim.

„To odkrycie, w połączeniu z naszą wcześniejszą obserwacją diamentów powstających w wyniku reakcji wody z węglem w ciekłym żelazie pod ekstremalnym ciśnieniem, wskazuje na znacznie bardziej dynamiczną interakcję między rdzeniem a płaszczem, wskazując na znaczącą wymianę fizyczną”.

Co to więc oznacza dla nas wszystkich na powierzchni?

„To odkrycie pogłębia naszą wiedzę o wewnętrznych procesach Ziemi, wskazując, że globalny obieg wody jest bardziej rozległy, niż wcześniej sądzono” – stwierdzono w oświadczeniu ASU.

„Zmieniająca się 'warstwa’ rdzenia ma głębokie implikacje dla cykli geochemicznych łączących obieg wód powierzchniowych z głębokim rdzeniem mineralnym.”

Jak dołączyć do bezpłatnego kanału WhatsApp indy100

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *