Odsłonięcie otwartej sieci RAN: IS-Wireless Pioneers 5G Education w Polsce

Odsłonięcie otwartej sieci RAN: IS-Wireless Pioneers 5G Education w Polsce

IS-Wireless, wiodący regionalny dostawca prywatnych sieci 5G, osiągnął niedawno kamień milowy w polskiej branży telekomunikacyjnej. Spółka uruchomiła pierwszą sieć kampusową 5G na Politechnice Białostockiej, zbudowaną w oparciu o otwarty model RAN i wykorzystującą częstotliwości lokalne. Inicjatywa ma odegrać kluczową rolę w szkoleniu przyszłych specjalistów w dziedzinie 5G i 6G.

Telekomy przeżywają gwałtowny rozwój kategorii Open RAN, która jest obecnie wykorzystywana w sieciach 5G. Liderzy branży mocno wierzą, że model ten zdefiniuje podstawę architektoniczną przyszłych sieci 6G. „Dlatego tak ważne jest, aby jako pierwsza polska uczelnia powstała w Białymstoku” – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, dyrektor generalny i założyciel IS-Wireless.

Ponadto jedna z podstawowych zalet modelu Open RAN polega na jego niezależnym charakterze od dostawcy. Pozwala to na integrację komponentów sprzętowych i programowych pochodzących od różnych dostawców, co skutecznie zostało zademonstrowane w sieci Uniwersytetu w Białymstoku. Komponenty dostarczane przez Emitel SA i Hewlett Packard Enterprise (HPE) mają kluczowe znaczenie w budowie sieci.

Nie można niedoceniać rosnącego zapotrzebowania na szybką i wydajną komunikację między urządzeniami w naszej obecnej erze technologicznej. „Nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne są jedną z sił napędowych gospodarki, umożliwiając inteligentne fabryki i miasta, nowe usługi wymagające automatyzacji i szybkiego przesyłania danych” – zauważa Krzysztof Kowalczyk, dyrektor sprzedaży Hewlett Packard Enterprise Poland.

Wcześniej firma IS-Wireless z powodzeniem wdrożyła podobną sieć na Politechnice w Rydze na Łotwie, co stanowi kolejne znaczące osiągnięcie w dziedzinie otwartej sieci RAN.

Ta pionierska sieć 5G na Uniwersytecie w Białymstoku będzie dla studentów praktyczną platformą do zdobywania wiedzy ze świata rzeczywistego na temat budowy i utrzymywania sieci komórkowych o otwartym modelu. W obliczu zbliżającego się światowego trendu w kierunku otwartej sieci RAN do budowy sieci telekomunikacyjnych, uczelni zależy na kształceniu przyszłych specjalistów, którzy mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju tego sektora.

READ  🇵🇱 Polska: Wszystkie szczegóły dotyczące próby Ochmanna

„Studenci będą mieli dostęp do najnowocześniejszych technologii” – podkreśla profesor Mirosław Świerz, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. „Będą testować urządzenia komercyjne i przeprowadzą testy związane z transmisją radiową 5G – na przykład poznają zasoby obliczeniowe serwerów, z których będzie korzystała ta sieć”.

Podsumowując, firma IS-Wireless jest pionierem w przejściu na model Open RAN, dostarczając praktyczne rozwiązania, które nie tylko spełniają obecne wymagania 5G, ale także mają na celu wspieranie adopcji nadchodzących sieci 6G. Poprzez inicjatywy edukacyjne, takie jak te na Uniwersytecie w Białymstoku, firma pomaga kształtować przyszłych specjalistów, którzy potrafią poruszać się w szybko zmieniającym się krajobrazie telekomunikacyjnym.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *