Pierwsza chińska sonda kosmiczna Mars wreszcie zaczęła startować

Na liście wielkich niespodzianek w nauce kosmicznej ostatniej dekady, fakt, że Chiny szybko stają się jednym z głównych graczy w eksploracji kosmosu, powinien być bliski czołówki. Kraj, który przez dziesięciolecia obserwował Stany Zjednoczone i Rosję (i były Związek Radziecki) oraz kraje europejskie uwalniające więcej orbitujących pojazdów, lądowników i bardziej zaawansowanych pojazdów mobilnych, dogonił swoich rówieśników, aw niektórych przypadkach wyprzedził ich, wykonując kilka bardzo trudne misje. Ostatnia z nich miała miejsce na powierzchni Marsa, gdzie chińska Narodowa Administracja Kosmiczna wysłała w zeszłym roku trzy zaawansowane technologicznie maszyny.

Orbiter, łazik i łazik przybyły na Marsa w lutym, mniej więcej w tym samym czasie, co statek Perseverance NASA, ale chińskie instrumenty spędzały trochę czasu na orbicie przed wysłaniem sondy i łazika na powierzchnię. Teraz, gdy sonda siedzi na poplamionym rdzą brudu od około dwóch tygodni, osoby obsługujące łazik na ziemi wreszcie miały okazję ją usunąć i Łazik jest teraz oficjalnie w ruchu.

Na nowych zdjęciach opublikowanych przez CNSA możemy zobaczyć lądownik pozostawiony, gdy statek kosmiczny w końcu dotarł na powierzchnię Marsa. Według chińskiej agencji kosmicznej łazik spędził na lądowisku tylko krótki czas po wylądowaniu i starcie 21 maja.

Zdjęcie zostało zrobione niedługo po odebraniu łazika i wykonaniu rozkazu opuszczenia lądowiska. Jeśli pamiętasz zdjęcia, które Chiny opublikowały tydzień temu, widzieliśmy bardzo mało powierzchni łazika z górnej części lądowiska, z rozłożonymi zboczami, aby umożliwić łazikowi krótką podróż w dół.

Teraz, gdy łazik bezpiecznie dotarł na powierzchnię, może na dobre rozpocząć swoją misję naukową. Pojazd nie jest tak duży ani dobrze wyposażony, jak wytrwałość NASA, ale jak na pierwszy w kraju łazik marsjański jest odpowiednio wyposażony w instrumenty, które mogą przynieść interesujące wyniki.

Łazik ma wytrzymać około trzech miesięcy, chociaż jest całkiem możliwe, że wytrzyma znacznie dłużej. Wiadomo, że łaziki NASA wytrzymują wielokrotnie dłużej, niż oczekiwano, i to samo może dotyczyć nowego chińskiego robota. Po pierwsze, będzie musiał przetrwać wystarczająco długo, aby ukończyć swoją misję, która obejmuje zbadanie obszaru, w którym wylądowała sonda, pobranie próbek skał i gleby oraz zbadanie innych elementów powierzchni, które wydają się interesujące, ale nie są zbyt daleko.

READ  Lekarze odłączyli połowę mózgu 6-letniej dziewczynki, aby zapobiec napadom padaczkowym

Chiny powiedziały, że chcą wysłać ludzi na Księżyc i Marsa i planują to zrobić raczej wcześniej niż później. Ten łazik to wielki krok w tym kierunku, ale dopiero okaże się, ile wysiłku kraj włoży w nowy program Mars po osiągnięciu tego kamienia milowego.

Dzisiejsze najlepsze oferty

  1. Ups: Błąd cenowy w Amazon Drops 52K Smart Plug 5 gwiazdek Oceny spadły do ​​3,75 USD

  2. Prime Day odbywa się każdego dnia w ukrytej sekcji Amazon – sprawdź te 10 ofert

  3. Mam obsesję na punkcie niesamowitego gadżetu kuchennego Amazon za 26 USD, który pojawił się w TikTok

  4. Dzisiejsze najlepsze oferty: 3,75 USD inteligentne wtyczki dzięki błędowi cenowemu, wczesne oferty dnia, inteligentny otwieracz do garażu za 20 USD, nóż taktyczny 12 USD i nie tylko

Popatrz Oryginalna wersja tego artykułu znajduje się na stronie BGR.com

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *