Po 51 latach odnaleziono skradzioną gitarę Beatlesów Paula McCartneya

Po 51 latach odnaleziono skradzioną gitarę Beatlesów Paula McCartneya

The Beatles w 1966 roku w Monachium, Niemcy.
zdjęcie: Dostarczone / Agence France-Presse

Skradziona gitara basowa Hofner należąca do Paula McCartneya, na której nagrano pierwsze dwa albumy Beatlesów, została odnaleziona i zwrócona 51 lat później po ogólnoświatowej obławie.

Gitara, którą zespół odpowiedzialny za poszukiwania The Lost Bass Project nazwał „najsłynniejszym zaginionym instrumentem wszechczasów”, została wykorzystana w singlach Beatlesów, w tym w hitach „She Loves You” i „All My Loving” z 1963 roku.

„To muzyka basowa zapoczątkowała Beatlemanię” – powiedział agencji Reuters Nick Wass, jeden z założycieli zespołu badawczego.

„Dlatego jest to ważne i dzięki temu wszystko trwa”.

Apel publiczny ogłoszony w zeszłym roku w ramach projektu odbił się szerokim echem na całym świecie.

W projekcie Lost Bass Project napisano: „W wyniku rozgłosu osoba mieszkająca w domu szeregowym w Hastings na południowym wybrzeżu Anglii skontaktowała się z firmą Paula McCartneya, a następnie zwróciła jej bas”. Maszyna została zwrócona w zeszłym roku, ale ogłoszono to dopiero w czwartek.

Zespół badawczy stwierdził, powołując się na informacje uzyskane podczas śledztwa, że ​​narzędzie zostało skradzione z minivana w dzielnicy Notting Hill w Londynie w październiku 1972 roku.

„Gitara została potwierdzona przez Hofnera i Paul jest niezmiernie wdzięczny wszystkim zaangażowanym” – powiedział rzecznik McCartneya na stronie internetowej McCartneya.

Wass powiedział agencji Reuters, że gitara jest „nieco uszkodzona”, ma pęknięcie na gryfie, uszkodzony mostek, który należy wymienić, oraz przetworniki, które przestały działać.

„Ale te problemy można rozwiązać, gryf można naprawić i sprawić, że będzie znów można na nim grać” – powiedział Wass.

W 2015 roku gitara skradziona zmarłemu Johnowi Lennonowi w latach 60. została sprzedana na aukcji w Beverly Hills w Kalifornii za 2,41 miliona dolarów. Posiadacz tego przedmiotu powiedział, że pierwotnie go kupił, nie wiedząc o jego powiązaniach z Lennonem.

READ  The Flash: DC powraca do przyszłości z tym filmowym odpowiednikiem albumu z największymi hitami

Ta historia została pierwotnie opublikowana przez Reutera.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *