Policja zarejestrowała Shelley Collin, promotorkę piramidy, ukaraną grzywnami i karami w wysokości 5,9 mln dolarów

Policja zarejestrowała Shelley Collin, promotorkę piramidy, ukaraną grzywnami i karami w wysokości 5,9 mln dolarów

Autor: Rick Stevens, reporter Open Justice

Shelley Cullen promowała kryptowalutę

Shelley Cullen promowała kryptowalutę „Lion’s Share”.
zdjęcie: dostarczone

Kobiecie, która określiła siebie jako „jedną z największych oszustek w Nowej Zelandii”, grożą grzywny i kary na łączną kwotę ponad 5,9 miliona dolarów za promowanie piramid, w których dziesiątki tysięcy ludzi straciło pieniądze.

Komisja Handlu stwierdziła, że ​​kary, jakie grożą Shelley Cullen, są najwyższymi, jakie kiedykolwiek nałożono na osobę fizyczną na mocy ustawy o uczciwym handlu.

Uważa się, że Colin przebywa za granicą. Nie stawiła się w tym tygodniu w sądzie rejonowym North Shore, gdzie usłyszała wyrok w sprawie pięciu zarzutów promowania piramidy o nazwie Lion's Share.

Sędzia Anna Skillern skazał ją zaocznie na karę grzywny w wysokości 600 000 dolarów podzieloną pomiędzy pięć zarzutów – po 110 000 dolarów każdy.

Nakazał także nałożenie dodatkowej kary zgodnie z art. 40A ustawy o uczciwym handlu z 1986 r. w wysokości 5 328 849 dolarów, co stanowi szacunkową kwotę Coleen zarobioną w ramach jej programów.

Artykuł 40A pozwala sądowi nałożyć karę nieprzekraczającą wartości „jakiegokolwiek zysku handlowego” uzyskanego z nielegalnej działalności.

Komisja Handlu, agencja prokuratora, stwierdziła, że ​​150 000 uczestników na całym świecie straciło prawie 17 milionów dolarów w ramach programu „lwia część”.

Wiceprzewodnicząca Komisji Anne Callinan wyraziła zadowolenie, że wysoki wyrok na Coleen odzwierciedla poziom szkód wyrządzonych przez piramidy finansowe – przy czym 83 procent uczestników „lwiej części” na całym świecie straciło pieniądze.

Naruszenie na „najwyższym poziomie”

Zauważyła, że ​​sędzia Skilleren stwierdziła, że ​​zbrodnie Coleen „należały do ​​najwyższej skali”.

„Komisja bardzo poważnie podchodzi do kwestii piramid ze względu na szkody, jakie mogą wyrządzić naszym społecznościom” – powiedział Callinan.

„Pani Cullen okazała rażące lekceważenie wszelkich konsekwencji swoich działań, dlatego Komisja zwróciła się do sądu o nakazanie Cullenowi zapłacenia wartości zysków biznesowych, jakie osiągnęła z lwiej części, oprócz nałożonej grzywny.

READ  Banki nowozelandzkie dokonały poważnych zmian w bankowości internetowej

„Niezbędna kara jest większa niż kara, jaką Coleen popełniła w wyniku popełnienia przestępstwa, aby zapewnić, że konsekwencje naruszenia Ustawy o uczciwym handlu będą wystarczające, aby odwieść ją i inne osoby od ponownego popełnienia przestępstwa”.

Callinan powiedziała, że ​​komisja była zdecydowana kontynuować sprawę, mimo że Coleen przebywała za granicą, aby społeczeństwo mogło zostać ostrzeżone przed szkodami, jakie wyrządziły jej działania.

Colin promował globalny program oparty na kryptowalutach dla społeczności Maorysów i Pasifika w Nowej Zelandii w latach 2020–2021.

Została uznana za winną pięciu zarzutów postawionych przez Komisję Handlu w kwietniu po rozprawie przed sędzią Skellernem w Sądzie Rejonowym North Shore.

Coleen nie była obecna na rozprawach sądowych, więc rozprawa odbyła się bez niej, ale sędzia Skillern zapoznała się z jej komentarzami w transmisji wideo na żywo na Facebooku i zacytowała je w swojej pisemnej decyzji.

„Jeden z największych oszustów w Nowej Zelandii”

„Przejdę do historii jako jeden z największych oszustów w Nowej Zelandii” – powiedział Colin w nagraniu wideo opublikowanym w styczniu 2021 r.

„Cholera z konsekwencjami, nie boję się.

„Przechodzę od oszustwa do oszustwa, bo mogę. Jakie są konsekwencje? 600 000 dolarów to policzek”.

Odniesienie do 600 000 dolarów odpowiada maksymalnej karze przewidzianej w ustawie o uczciwym handlu za promowanie piramidy i tak się składa, że ​​jest to grzywna nałożona na nią.

Od czasu wyroku skazującego Komisja Handlu utrzymuje, że Coleen jest powiązana z inną inwestycją opartą na Bitcoinie, sprzedawaną w Internecie i na terenie Nowej Zelandii.

„Pani Cullen promowała nową możliwość inwestycyjną znaną jako MaVie” – powiedziała Vanessa Horne, dyrektor generalna ds. sprawiedliwego handlu w Komisji Handlu.

„Komitet wzywa społeczności do zachowania czujności w związku z tym i podobnymi programami”.

Próby NZME uzyskania komentarza od Coleen na temat jej poczynań nie powiodły się.

READ  Ukryte koszty złego projektu domu - i co możemy z tym zrobić

Skontaktowano się z osobą korzystającą z konta w mediach społecznościowych pod nazwiskiem Coleen, ale pytania dotyczące jej sprawy i sankcji spotkały się z prośbami o wsparcie jej poprzez inwestycje.

*Ta historia pierwotnie ukazała się w Herold Nowej Zelandii.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *