Polscy rolnicy przenoszą protesty zbożowe na granicę litewską

Polscy rolnicy przenoszą protesty zbożowe na granicę litewską

WARSZAWA: W piątek (1 marca) polscy rolnicy protestowali na granicy z Litwą przeciwko rzekomemu importowi ukraińskiego zboża przez kraje bałtyckie, czemu Wilno zaprzecza.

Niewielkie grupy celników wymachujących polskimi flagami i transparentami sprawdzały na przejściu Budzisko ciężarówki przyjeżdżające do granicy, nie podejmowały jednak żadnych prób blokowania trasy.

Rolnicy w całej UE od tygodni protestują przeciwko unijnym przepisom i rosnącym kosztom przeciwdziałania zmianom klimatycznym, uznając je za nieuczciwą konkurencję spoza UE, w szczególności Ukrainy.

Po inwazji Rosji w 2022 r. Unia Europejska zniosła kontyngenty i cła na import z Ukrainy, co złości rolników z sąsiednich Polski, Węgier i Słowacji, co obniżyło ich ceny.

Polscy rolnicy argumentują, że część ukraińskiego zboża przywożonego na Litwę jest reeksportowana do innych krajów jako zboże europejskie.

„Dzisiejszy protest ma na celu zwrócenie uwagi na nieograniczony przepływ na rynek europejski zboża z Ukrainy i Rosji” – powiedział agencji Reuters organizator protestu Karol Pieczyński.

„Przychodzi na Litwę, Łotwę, dokumenty są zmieniane i produkty te są dystrybuowane w całej Europie jako produkt europejski, który spełnia wszystkie standardy, ale nie spełnia żadnych standardów zdrowotnych”.

Władze litewskie zaprzeczyły zarzutom.

„Organizatorzy takich wydarzeń mylą się, prowadzi to do pewnej eskalacji i pewnych komplikacji, problemów logistycznych między krajami europejskimi, więc jest to bardzo smutne” – powiedział Vilmantas Vitkaskas, szef litewskiego Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. .

Nie ma sensu handlowego sprowadzać ukraińskiego zboża na Litwę i reeksportować je do innych krajów – stwierdził.

READ  Gwyneth Paltrow przekazuje darowiznę na historyczny znak na cmentarzu żydowskich przodków w Polsce

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *