Polska dostaje zielone światło od UE dla pierwszej transzy funduszu ratunkowego w wysokości 5,1 miliarda euro

Polska dostaje zielone światło od UE dla pierwszej transzy funduszu ratunkowego w wysokości 5,1 miliarda euro

Komisja Europejska we wtorek zapali zielone światło dla zmienionego planu naprawy Polski w związku z Covid-19, obecnie wartego prawie 60 miliardów euro.

Reklama

Nowy Polski Program Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) łączy 34,5 mld euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek i 25,3 mld euro w postaci dotacji, które mają zostać wypłacone w kilku transzach w nadchodzących latach. Prawie połowa projektów, w które zaangażowała się Polska, będzie poświęcona zielonej transformacji.

Nowelizacja uwzględnia RePower EU, plan bloku mający na celu przyspieszenie zielonej transformacji poprzez ograniczenie importu paliw kopalnych, wysunięty po inwazji Rosji na Ukrainę. Pierwotny program RRF Polski opiewał na ponad 35 miliardów euro.

Pomimo rewizji w górę, pieniądze są ściśle warunkowe nałożone w ubiegłym rokuZnane również jako „Super Kamienie Milowe”.

Istnieją warunki, aby naprawić szkody spowodowane reformą sądownictwa wprowadzoną w 2019 r. przez skrajnie prawicową partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która upoważniła Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego do karania zgodnie z treścią jej orzeczeń. Uchylając ich immunitet, aby umożliwić działalność przestępczą.

Nowa pozytywna ocena Komisji obejmuje jednak opcję uwolnienia 5,1 miliarda euro zaliczki do końca roku, pod warunkiem wyrażenia zgody 27 państw członkowskich. Rata ta nie jest powiązana z tzw. kamieniami milowymi, zatem mogłaby zostać odblokowana w ciągu kilku tygodni.

W przypadku uwolnienia 5,1 miliarda euro stanowiłoby pierwszą wypłatę funduszu ratunkowego dla Polski, która nie była w stanie wykorzystać 750 miliardów euro w związku z utrzymującymi się obawami dotyczącymi niezależności sądów i podziału władzy.

Spór między Brukselą a Warszawą toczył się publicznie przez lata i trafił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). W wyroku Wydane w czerwcuTrybunał stwierdził, że kontrowersyjna reforma Polski podważa prawo dostępu do niezależnego i bezstronnego sądownictwa.

Ostatecznie do polskiego rządu należy wprowadzenie niezbędnych zmian legislacyjnych mających na celu nowelizację reżimu regulacyjnego i dostosowanie go do prawa UE. W rzeczywistości dwa z trzech „super kamieni milowych” bezpośrednio rozwiążą spór i odblokowają resztę pieniędzy. Polska musi:

  1. Zreformować system dyscyplinarny sędziów i zastąpić go nowym systemem.
  2. Przegląd spraw sędziów objętych Izbą Dyscyplinarną.
  3. Pozwól na korzystanie z Arachne, narzędzia informatycznego wspierającego działania zapobiegające nadużyciom finansowym.
READ  Unia Europejska odrzuciła ukraińskie embarga zbożowe nałożone na Polskę i Węgry

Komisja oceni postępy Warszawy dopiero po złożeniu przez rząd oficjalnego wniosku o płatność. (Z tej praktyki wyłączone jest zaliczka w wysokości 5 miliardów euro.)

„Żadne pieniądze nie mogą zostać wypłacone, dopóki Polska nie osiągnie w zadowalającym stopniu tych trzech „super kamieni milowych” – oznajmił urzędnik administracji w oświadczeniu. Komunikat prasowy.

Moment podjęcia decyzji przez Komisję nie pozostał niezauważony Potencjalne zarobki Donald Tusk obejmuje urząd premiera Polski i po ośmiu latach sprawowania władzy odchodzi z Ministerstwa Prawa i Sprawiedliwości.

W ubiegłomiesięcznych wyborach powszechnych Platforma Obywatelska Duska (KO) wraz z dwiema innymi partiami opozycyjnymi zdobyła ponad 54% głosów i 248 mandatów w 460-osobowym Sejmie, niższej izbie parlamentu. .

Tusk jednym ze swoich priorytetów uczynił zablokowanie funduszu ratunkowego. Ale jego nominacja zależy od prezydenta Andrzeja Dudy, który nie postawił mu jeszcze zadania utworzenia rządu koalicyjnego.

Ta sekcja została zaktualizowana o więcej informacji na temat decyzji komisji.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *