Polska i Czechy rozszerzają kontrole graniczne ze Słowacją

Polska i Czechy rozszerzają kontrole graniczne ze Słowacją

WARSZAWA, 12 października (Reuters) – Polska i Czechy przedłużą do listopada tymczasowe ograniczenia na swoich granicach ze Słowacją, ponieważ kraje próbują ograniczyć napływ nielegalnych migrantów.

1 listopada te ograniczenia zostały przedłużone o 20 dni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało w oświadczeniu, że polski rząd podjął decyzję do 2 Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział wcześniej, że będzie to zgodne z podobną dyrektywą ogłoszoną przez czeski rząd w środę wieczorem.

Obydwa kraje wraz z Austrią zacieśniły 4 października swoje granice ze Słowacją, aby chronić przed przemytnikami i wzrostem liczby nielegalnych imigrantów.

„Są dobre wyniki, są jasne konsekwencje” – powiedział Kaminsky.

Słowacja jest krajem tranzytowym dla migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afganistanu, którzy próbują przedostać się do Niemiec po wjeździe do UE z nienależącej do UE Serbii przez Węgry.

W środę Słowacja przedłużyła własne kontrole graniczne z Węgrami do 3 listopada. Według danych rządowych liczba migrantów przybywających na Słowację wzrosła w tym roku jedenastokrotnie, do prawie 40 000.

W zeszłym miesiącu Niemcy wprowadziły także kontrole na swoich granicach.

Polska, Słowacja, Czechy, Węgry, Austria i Niemcy należą do otwartej strefy granicznej UE Schengen.

Temat nielegalnej migracji zajmował ważne miejsce w kampaniach wyborczych w Europie Środkowej.

Słowacka partia SMER-SSD wygrała wybory 30 września, obiecując wzmożenie patroli granicznych, podczas gdy rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) określiła opozycję jako łagodną wobec imigracji, starając się o nową kadencję w głosowaniu 15 października.

Reportaż Anny Włodarczak-Czemczuk w Warszawie i Jasona Howetta w Pradze; Redakcja: Deborah Kivrigosios i Gareth Jones

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *