Polska kupuje 32 śmigłowce od włoskiego Leonardo

WARSZAWA, 1 lipca (Reuters) – Polska podpisała umowę o wartości 8,25 mld zł (1,83 mld USD) na zakup 32 śmigłowców AW149 od włoskiej grupy zbrojeniowej Leonardo. (LDOF.MI)Minister obrony Polski powiedział w piątek.

„Kontrakt… dotyczy 32 śmigłowców AW149, więc dwie eskadry i pierwsze śmigłowce trafią do polskiej armii w przyszłym roku” – powiedział Mariusz Błaszak.

Śmigłowce wielozadaniowe zostaną zbudowane przez polską jednostkę Leonardo PZL Świdnik, a kontrakt obejmuje pakiety logistyczne, szkoleniowe i symulatorowe. Zostaną dostarczone w latach 2023-2029, powiedział Leonardo w oświadczeniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

W odpowiedzi na wojnę na Ukrainie Polska modernizuje swoje siły zbrojne i od przyszłego roku chce przeznaczyć na obronę ponad 3% PKB.

Nowe śmigłowce będą realizować zadania m.in. transportu wojsk i wsparcia powietrznego, a ich wyposażenie pozwoli na wykorzystanie ich do ewakuacji poszkodowanych, poszukiwania i ratownictwa w działaniach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.

„Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do dalszego wzrostu bezpieczeństwa Polski i wzmocnienia zdolności przemysłowych, które mają fundamentalne znaczenie dla odporności i suwerenności kraju” – powiedział w oświadczeniu dyrektor naczelny Leonardo, Alessandro Propumo.

(1 USD = 4,5078 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Pawła Florkiewicza, dodatkowa sprawozdawczość Giulii Segreti w Rzymie; Montaż przez Johna Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Do Polski przybywają pierwsze wojska sił zbrojnych USA, więcej oczekiwanych

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top