Polska planuje wycofać się z węgla

Polska planuje wycofać się z węgla

Polska planuje wyznaczyć datę końcową dla energetyki węglowej, co oznacza zmianę podejścia rządu do zmian klimatycznych.

Zdaniem sekretarz stanu ds. klimatu Urszuli Zielińskiej nowy rząd doszedł do władzy po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości (PIS) w październiku 2023 r. Zwiększą się wysiłki na rzecz ochrony środowiskaw tym ustalenie daty wycofywania energetyki węglowej.

Zielińska powiedziała reporterom w Brukseli: „Możemy planować tylko z datą końcową i tylko z datą końcową ludzie mogą planować. Zatem tak, oczywiście, chcemy ustalić datę końcową.

Polska 70% swojej energii pozyskuje z węgla, mimo że w ostatnich latach wzrosła produkcja energii wiatrowej i słonecznej. We wrześniu 2023 roku nagrodzona została także Polska Zielone światło Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej rozpocznie budowę elektrowni jądrowych i pierwszej elektrowni na Pomorzu w 2026 roku.

Porozumienie poprzedniego rządu ze związkami zawodowymi dotyczące utrzymania wydobycia węgla do 2049 r. utrudniło stopniowe wycofywanie paliw kopalnych emitujących dużą ilość CO₂. Naukowcy nalegali jednak, aby spalanie węgla zostało drastycznie ograniczone, aby uniknąć poważnych zmian klimatycznych, a Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wezwał wszystkie kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju do wycofania się z węgla do 2030 roku.

Zielińska powiedziała, że ​​nowy rząd ograniczy produkcję w branżach silnie zanieczyszczających środowisko, biorąc pod uwagę wpływ tej sytuacji na pracowników i społeczności.

Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny badań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.

„Wszystko jest poddawane przeglądowi i ma na celu przyspieszenie wysiłków, ale także ochronę osób najbardziej bezbronnych i zapewnienie płynnego przejścia przemysłu i przedsiębiorstw do nowych, ekologicznych branż” – powiedział. powiedział.

Oznacza to zmianę nastawienia polskiego rządu, który w zeszłym roku pozwał Brukselę do sądu za próbę unieważnienia polityki klimatycznej UE, w tym zakazu wjazdu nowych samochodów emitujących CO₂ od 2035 roku.

W grudniu think tank Instrat przewidywane Źródła odnawialne mogłyby do 2040 roku zasilić 92% produkcji energii w Polsce, biorąc pod uwagę bardziej pozytywne stanowisko nowej administracji w sprawie transformacji energetycznej.Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *