Polska podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 roku

Wraz ze wzrostem inflacji w Europie Środkowej Polski Bank Centralny niespodziewanie podniósł stopy procentowe po raz pierwszy od prawie dekady.

40-punktowa podwyżka – pierwsza podwyżka Narodowego Banku Polskiego (NBP) od 2012 r. – podniosła stopę referencyjną kraju do 0,5 proc., a szczelinę w stosunku do euro o ponad 1 proc.

Ten ruch podąża za wzrostem stóp procentowych w innych krajach Europy Środkowej, w tym w Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, ponieważ roczna inflacja w Polsce osiągnęła we wrześniu 5,8 proc. – najwyższy poziom od 20 lat.

Jednak pomimo rosnącej presji inflacyjnej większość ekonomistów nie spodziewała się tak szybkiego działania banku centralnego, który był jednym z najgorszych banków w Europie Środkowej. Żaden z 29 ekonomistów, którzy głosowali na Bloomberga, nie przewidział tego wzrostu.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, największego polskiego banku, powiedział: „Jest jednomyślne, że pierwsza podwyżka stóp nastąpi w listopadzie.

NBP powiedział w komunikacie, że czynniki napędzające inflację w Polsce są poza kontrolą krajowej polityki pieniężnej, takie jak światowe ceny energii i produktów rolnych oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw.

Dodał jednak, że podczas gdy niektóre z tych czynników znikną w przyszłym roku, inne, takie jak presja na ceny produktów rolnych i energii oraz decyzja o podjęciu działań w parze z ożywieniem gospodarczym po epidemii. Inflacja będzie „wyższa niż dotychczas oczekiwano”.

NBP powiedział, że może również interweniować na rynkach walutowych, ale nie wyjaśnił, czy dalsze podwyżki stóp procentowych będą kontynuowane.

Bujak powiedział, że środowe posunięcie „wystarczy, aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej i na pewno wpłynie na oczekiwania inflacyjne”, dodając, że mogą być potrzebne dalsze ruchy, aby kontrolować inflację.

„Wtedy to po prostu do nas dotarło [the NBP] Może oferować dodatkową cenę w listopadzie. Pytanie: Jakie są 10, 25, 50 punktów bazowych? Wtedy może wystarczyć na jakiś czas: wtedy. . . Chcą postępować zgodnie z podejściem „poczekamy i zobaczymy” ”- powiedział.

READ  Utrzymując pod kontrolą podatki kryptograficzne, polska firma Cryptoni zbiera 500 000 euro, Wielka Brytania patrzy na ekspansję rynkową

Liam Beach, ekonomista gospodarki kapitalistycznej, przewidział bardziej zrównoważony wzrost, ale przyznał, że „istnieje duża niepewność co do tego, gdzie są politycy”. [monetary policy council] Obecnie stoi ”.

„Zdecydowaliśmy, że stopa polityczna wzrośnie do 2 procent w przyszłym roku, ale w nadchodzących tygodniach przyjrzymy się opinii decydentów, aby ocenić, czy istnieje głód takich oszczędności” – napisał.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *