Polska podpisała kontrakt na wyniesienie pierwszej konstelacji satelitów

Polska podpisała kontrakt na wyniesienie pierwszej konstelacji satelitów

Polska podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), która umożliwi jej wystrzelenie pierwszego zestawu satelitów w 2027 roku.

Konstelacja będzie składać się z co najmniej czterech satelitów – trzech optoelektronicznych i jednego radarowego – współpracujących ze sobą jako system. ESA pomoże krajowi w projektowaniu, budowie, wystrzeleniu i obsłudze satelitów, a Polska sfinansuje oczekiwane koszty w wysokości 85 milionów euro (378 milionów złotych).

Dane z urządzeń pomogą Polsce monitorować i zarządzać użytkowaniem gruntów, rolnictwem (np. przewidywać plony), środowiskiem, infrastrukturą, wodą i sytuacjami kryzysowymi (np. oceniać ryzyko powodziowe i monitorować bezpieczeństwo granic).

„To bardzo ważne porozumienie, które daje nam nowe narzędzia umożliwiające zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę jakości życia nas wszystkich” – powiedział minister rozwoju Waldemar Buda, który wczoraj podpisał porozumienie z ESA.

„Obecnie Polska nie posiada własnych satelitów, a zapotrzebowanie na dane o wysokiej rozdzielczości jest bardzo duże” – zauważył.

„Dane pozyskiwane przez satelity będą wykorzystywane m.in. do rejestrowania, oceny i monitorowania skutków zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także do oceny bezpieczeństwa czy np. określenia poziomu wsparcia rządowego dla rolników i przedsiębiorstw – dodał minister.

O decyzji ESA o udzieleniu pomocy Polsce poinformował w zeszłym tygodniu dyrektor agencji Josef Aschbacher, który ujawnił także, że nowa konstelacja satelitów będzie nosić nazwę „Kamila”.

Simonetta Celi, dyrektor programów obserwacji Ziemi w ESA, zauważyła wsparcie dla Polski. W projektowaniu, budowie, uruchomieniu i uruchomieniu Satelity pomogą także ulepszyć usługi nadzoru.

READ  Gdynia Polish FNE na FF 2021: Ciotka Hitlera

„To będzie znaczący krok naprzód dla Polski [the] Branża geoprzestrzenna zwiększy swój udział/konkurencyjność na rynku geoprzestrzennym” – dodał.

Na początku tego roku Polska ujawniła, że ​​zwiększyła swój wkład do ESA do 295 mln euro na lata 2023-2025, umożliwiając polskim firmom udział w różnych projektach mających na celu rozwój technologii, produktów i usług w obszarze komunikacji satelitarnej. Nawigacja i obserwacja Ziemi.

W sierpniu Polska Agencja Kosmiczna (PAK) ogłosiła, że ​​polski astronauta weźmie udział w misji ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

To drugi przypadek w historii, kiedy biegun poleciał w przestrzeń kosmiczną. Polska zaprezentowała Sławosza Uznańskiego. Aspirant, jako jego kandydat do zadania. Przygotowywanie do tego stanowiska rozpoczął we wrześniu.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla / flickr.com (poniżej Licencja CC BY-NC 2.0)

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *