Polska zwraca się do Izraela o wyjaśnienia po śmierci pracownika pomocy w Gazie – 2 kwietnia 2024 r., 04:47 EDT

Polska zwraca się do Izraela o wyjaśnienia po śmierci pracownika pomocy w Gazie – 2 kwietnia 2024 r., 04:47 EDT

WARSZAWA (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Polski zwrócił się do ambasadora Izraela w Warszawie o „pilne wyjaśnienia” po tym, jak polski ochotnik zginął podczas niesienia pomocy w Strefie Gazy.

Obywatele Australii, Wielkiej Brytanii i Polski znaleźli się wśród siedmiu osób pracujących dla World Central Kitchen znanego szefa kuchni Jose Andresa, który zginął w poniedziałek w izraelskim nalocie w środkowej Gazie.

„Osobiście poprosiłem ambasadora Izraela @YacovLivne o pilne wyjaśnienia” – napisał Radosław Sikorski na portalu społecznościowym X.

„Zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki śledztwa w sprawie tej tragedii. Składam kondolencje rodzinie naszego dzielnego wolontariusza i wszystkim cywilom dotkniętym w Strefie Gazy”.

Izraelskie wojsko oświadczyło, że prowadzi dokładny przegląd na najwyższym szczeblu, aby zrozumieć okoliczności tego, co nazywa „tragicznym incydentem”. Oświadczył, że poczynił szeroko zakrojone wysiłki, aby zapewnić bezpieczne dostarczenie pomocy humanitarnej.

Burmistrz miasta Przemyśla w południowo-wschodniej Polsce zidentyfikował ochotnika jako Damiana Sopola.

„Wczoraj nasz kolega, mieszkaniec Prezmiśla, wolontariusz, członek World Central Kitchen Team – Damian Sobol, zginął w ataku rakietowym sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność do Strefy Gazy” – napisał na Facebooku.

„Nie ma słów, aby opisać, co czują w tej chwili ci, którzy znali tego wspaniałego chłopca… niech spoczywa w pokoju”.

(Alan Charlish, Anna Włodarczak-Chemchuk; redakcja: Alex Richardson i Alison Williams)

READ  NBN Aktualności | Dylan na Dniach w Polsce

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *