Polski senator pozywa lidera partii za komentarze z inwigilacji

Warszawa, Polska (AB) – Telefon polskiego senatora opozycji został zhakowany Lider polskiej partii rządzącej Jaroslav Kaczyński złożył pozew cywilny przeciwko oprogramowaniu szpiegującemu reklam za rzekome zniesławienie go.

Sen przeciwko Kaczyńskiemu. Kilka godzin po tym, jak w poniedziałek pojawiły się informacje o sprawie Christophe’a Brezy, polscy prokuratorzy powiedzieli ojcu Brezzy, burmistrzowi, że jest podejrzany i chce stawić się na rozprawie.

Ojciec i syn twierdzą, że nie zrobili nic złego i oskarżają władze o szukanie politycznej zemsty. Uważają również, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość próbuje podważyć je, aby uzasadnić wykorzystanie oprogramowania inwigilacyjnego jako narzędzia do zwalczania terroryzmu i innych poważnych przestępstw przeciwko oponentom politycznym.

Rewelacje hakerskie wstrząsnęły Polską, porównując ją do afery Watergate w Stanach Zjednoczonych w latach 70. i wzywając do powołania komisji śledczej w parlamencie.

Brezza wezwał do podjęcia decyzji o wezwaniu ojca w sprawie „wymierzonej w rodzinną zemstę” i ujawnienia „przestępstw związanych z nielegalną inwigilacją opozycji”. W poniedziałek na konferencji prasowej w Parlamencie rozmawiał ze swoim prawnikiem, żoną Dorotą Brezą.

Ryszard Brejza, burmistrz Inowrocławia, miasta w centralnej Polsce, powiedział, że wysłano mu pismo z prośbą o stawienie się podejrzanego na rozprawę, ale nie został poinformowany o tym, co było zamieszane w sprawę.

„Czuję się jak bohater powieści Franza Kafki „Proces”. Nie wiem, czym się martwić. Domyślam się” – powiedział TVN24.

Ryszard Brejza, rzecznik prokuratury generalnej w Gdańsku, powiedział, że został nazwany „podejrzanym” za „niewykonywanie obowiązków i naruszenie uprawnień przez urzędników Urzędu Miasta zamieszanych w kradzież publicznych pieniędzy”.

Rzecznik miasta poinformował, że Ryszard Brejza powiedział prokuratorom cztery lata temu, że miasto skradziono publiczne pieniądze.

Według analityków z Citizen Lab, firmy badawczej z Uniwersytetu w Toronto, Christophe Breza został zhakowany kilka razy w 2019 r., głównie podczas kampanii w wyborach parlamentarnych opozycji. Wyniki zostały potwierdzone przez ekspertów technicznych Amnesty International.

READ  Rozbudowany Terminal B otwarty w Katowice Airport, Polska

Citizen Lab odkryło, że dwóch innych polskich krytyków prawicowych urzędników zostało zhakowanych przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus przez izraelską grupę NSO. Pozostałe dwie to Eva Vrsochek, prawniczka i Roman Kierdich, prawnik.

Associated Press poinformowała, że ​​włamanie zostało przeprowadzone w ekskluzywnych raportach opartych na ustaleniach Citizen Lab i Amnesty International.

W piątek Kaczyński przyznał, że Polska nabyła Pegasusa, opisując go jako narzędzie, które wiele państw musi teraz walczyć z przestępczością i korupcją.

W przypadku Brezzy SMS-y skradzione z jego telefonu były nadawane przez państwową stację telewizyjną w Polsce w ramach kampanii zniesławiania w gorączce wyścigu, w której populistyczna partia rządząca odniosła niewielkie zwycięstwo.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top