Ponure dziedzictwo wielorybnictwa zakodowane w porzuconych kościach: ScienceAlert

Ponure dziedzictwo wielorybnictwa zakodowane w porzuconych kościach: ScienceAlert

Wielorybnictwo w XX wieku doprowadziło do znacznego spadku różnorodności genetycznej gigantów oceanicznych, co miało szczególnie niszczycielski wpływ na dwa gatunki.

Komercyjny przemysł wielorybniczy od wieków zabija wieloryby na całym świecie w celu uzyskania oleju i mięsa, dziesiątkując niektóre populacje i spychając wiele gatunków na skraj wyginięcia.

To Międzynarodowy Fundusz Komercyjne połowy wielorybów ostatecznie pomogły powstrzymać rzeź; Część mieszkańców zaczyna nawet skromnie wracać do zdrowia. Jednak według nowego badania ponure dziedzictwo ery wielorybnictwa wciąż prześladuje potomków ocalałych.

Naukowcy odkryli to, badając kości wielorybów znalezione na plażach w pobliżu opuszczonych stacji wielorybniczych na wyspie Georgia Południowa na południowym Atlantyku. Niektóre kości mają ponad 100 lat, ale są dobrze zachowane dzięki chłodnemu klimatowi tundry w Georgii Południowej.

Międzynarodowy zespół porównał DNA tych starożytnych kości z DNA wielorybów żyjących obecnie na tym obszarze, koncentrując się na trzech gatunkach południowego Atlantyku: błękitnym, płetwali i humbakach.

Ich odkrycia sugerują, że wielorybnictwo w ubiegłym stuleciu miało znaczący wpływ, zwłaszcza na kolor niebieski (Mięsień Palaenoptera(i humbaki)Megaptera novangelii), który wydaje się utracić całe DNA swojej linii matczynej.

„Rodowód matki jest często powiązany z kulturową pamięcią zwierzęcia, taką jak miejsca karmienia i rozrodu przekazywane z pokolenia na pokolenie”. On mówi Pierwsza autorka i ekolog morski Angela Sremba z Instytutu Ssaków Morskich na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie.

„Jeśli zostanie utracony rodowód matki, prawdopodobnie utracona zostanie również ta wiedza”.

W miarę jak liczba wielorybów spadała gdzie indziej, na początku XX wieku komercyjne statki wielorybnicze coraz częściej atakowały półkulę południową, zakładając stacje wielorybnicze w odległych miejscach, takich jak Georgia Południowa, położona około 1300 kilometrów na wschód od Falklandów.

Od przełomu wieków do lat sześćdziesiątych XX wieku wielorybnicy zabili ponad dwa miliony wielorybów na samej półkuli południowej, w tym około 175 000 wielorybów u wybrzeży Georgii Południowej.

READ  Naukowcy NASA wzywają do opracowania nowych ram dla poszukiwania obcego życia

Naukowcy zauważyli, że w tym okresie na wyspie znajdowało się wiele stacji wielorybniczych, a jej krajobraz jest nadal zaśmiecony tysiącami wyrzuconych na brzeg kości wielorybów, które zostały wyrzucone do oceanu po przetworzeniu tusz.

Chociaż niektóre populacje wielorybów na południowym Atlantyku odradzają się, liczebność wielu z nich pozostaje znacznie niższa od szacowanej przed połowami wielorybów, ze względu na skalę rzezi, jaka miała miejsce w ubiegłym stuleciu, a także powolne tempo reprodukcji dużych wielorybów fiszbinowych, takich jak ten.

Badacz Scott Baker z Oregon State University trzyma kość wieloryba na wyspie Georgia Południowa. (Zdjęcie: MMI/Uniwersytet Stanowy Ohio)

Te duże wieloryby nadal rzadko widuje się w niektórych siedliskach odwiedzanych przez ich przodków, w tym w wodach wokół Georgii Południowej. Naukowcy twierdzą, że sugeruje to, że populacje mogły zostać wytępione lub lokalnie wymarłe.

„Przez 60 lat wieloryby nie pojawiały się na żerowiskach w Gruzji Południowej, co wskazuje na utratę pamięci kulturowej”. On mówi Scott Baker, biolog morski w Instytucie Ssaków Morskich w Oregonie.

Dodał: „Liczba wielorybów powracających dzisiaj na ten obszar nadal nie jest duża”. Dodać„Ale istnieje wrażenie, że mogą na nowo odkryć to siedlisko”.

Nowoczesny niebieski, garb i płetwa (Palanoptera PhysalusBadanie wykazało, że wieloryby żyjące w tych wodach nadal charakteryzują się dość dużą różnorodnością genetyczną, co uzasadnia przynajmniej ostrożny optymizm co do ich ogólnego powrotu do zdrowia.

Jednak w przypadku płetwali błękitnych i humbaków porównanie DNA z kości z początku XX wieku z DNA współczesnych wielorybów sugeruje utratę starożytnych linii DNA matki.

Większość żyjących obecnie wielorybów to prawdopodobnie potomkowie wielorybów, które stawiły czoła temu atakowi ludzi, ale jak wskazuje Sremba, niektórzy ocalali z ery wielorybnictwa komercyjnego mogą nadal tam przebywać.

Wiele dużych wielorybów jest znanych ze swojej imponującej długowieczności, a trzy gatunki badane w tym badaniu mogą żyć 90 lat lub dłużej.

READ  Rakieta SpaceX wymknęła się spod kontroli na kursie kolizyjnym z księżycem | SpaceX

Każdy, kto przeżył początek XX wieku, zbliżał się do kresu swojego życia, a śmierć mogła oznaczać utratę większej liczby linii DNA matki.

To dodaje poczucia pilności takim badaniom, mówi Sremba, zauważając, że mamy ulotną okazję do zarejestrowania informacji genetycznej o tych starszych wielorybach, gdy są jeszcze z nami.

„To niezwykłe, że te gatunki przetrwały” – stwierdziła. On mówi. „Nie wiemy, co mogło się zmienić za kolejne 100 lat, i nie możemy teraz zmierzyć żadnej zmiany, jeśli nie rozumiemy dobrze przeszłości”.

Pomagając nam zrekonstruować historię populacji wielorybów, tego typu badania mogą rzucić więcej światła na to, co zostało utracone w wyniku wielorybnictwa komercyjnego i mogą wzmocnić wysiłki na rzecz ochrony tego, co nie zostało utracone – twierdzą naukowcy.

Chociaż zimny klimat Georgii Południowej pomógł zachować DNA w tych kościach, aby naukowcy mogli je zbadać sto lat później, ochrona ta może osłabnąć wraz ze wzrostem temperatury na wyspie w wyniku zmiany klimatu, zauważa Baker.

Dodał: „Ta praca jest sposobem na zachowanie tej historii w nieskończoność”. On mówi.

Badanie zostało opublikowane w Dziennik genetyki.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *