Popyt na złoto w Polsce rośnie w czasach kryzysu: raport

Popyt na złoto w Polsce rośnie w czasach kryzysu: raport

Kiedy wybuchł Covid-19, Polacy utworzyli długie kolejki przed sklepami ze złotem, podaje Vanessa Gera dla Associated Press (AP). Według AP tendencja ta nasiliła się wraz z inwazją Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r., co wywołało kolejną gorączkę po złoto.

Piotr Kosik, kierownik warszawskiego sklepu sprzedającego sztabki złota i monety z polskiej mennicy, częściej przypomina podatki od złota niż pączki w Tłusty Czwartek – zauważa AP. Polacy wstrząśnięci wojną i napływem uchodźców uznali złoto za źródło bezpieczeństwa finansowego i psychicznego.

AP On mówi Chociaż natychmiastowy pośpiech osłabł, popyt na złoto utrzymuje się na stałym poziomie, podczas gdy wojna ciągnie się już trzeci rok. W raporcie wskazano, że dodatkowe niepokoje wynikają z kryzysu migracyjnego na granicy Polski z Białorusią, który według polskich urzędników jest wywołany przez Rosję i Białoruś.

Radosław Baclikowski, 38-letni przedsiębiorca z Wrocławia, zaczął skupować złote i srebrne monety w 2021 roku i obecnie inwestuje 5% swoich aktywów w metale szlachetne. Podkreśla znaczenie posiadania fizycznego złota dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasach kryzysu – dodaje AP.

Z raportu AP wynika, że ​​atrakcyjność złota w Polsce jest głęboko zakorzeniona w traumie II wojny światowej, w której odegrało ono kluczową rolę w przetrwaniu. Według AP rodziny pamiętają historie przodków, którzy podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej używali złotej biżuterii lub monet do kupowania żywności lub przekraczania granic.

Marta Bassani-Prusik, szefowa biznesu metali szlachetnych w Mennicy Polskiej, zauważa, że ​​wśród klientów są zarówno Polacy z historiami rodzinnymi, jak i osoby o polskich korzeniach, które powracają do swojego dziedzictwa. Zauważa, że ​​rynek inwestycji w złoto wzrósł w wyniku pandemii i wojny.

Według Kidco News Artykuł Według Nielsa Christensena, opublikowanego 29 czerwca, rynek złota osiągnął znaczący szczyt, mimo że nie przekroczył poziomu 2350 dolarów. Gitco podało, że pod koniec drugiego kwartału złoto osiągnęło nową kwartalną cenę zamknięcia, trzeci kwartał z rzędu. Gitco zauważył, że metal szlachetny zakończył tydzień ceną około 2336 dolarów za uncję, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z końcem pierwszego kwartału.

READ  „Polskie jabłka są w tej chwili tańsze w Europie”


Analiza Kitco pokazuje jeszcze lepsze wyniki roczne, a cena złota wzrosła o oszałamiający 21% w porównaniu z końcem drugiego kwartału 2023 r. Wykres długoterminowy pokazuje wsparcie makroekonomiczne i wyraźną zwyżkę.

Choć Kitko przyznaje, że istnieje możliwość krótkoterminowych spadków cen, sugeruje, że trudno jest przewidzieć znaczącą zmianę obecnego trendu. Źródło wiadomości zauważa jednak również, że pomimo silnych długoterminowych fundamentów rynkowi brakuje obecnie katalizatora, który wywindował złoto na nowe historyczne maksima.

Ponieważ Rezerwa Federalna utrzymuje swoją agresywną politykę pieniężną, Gitco informuje, że inwestorzy w dalszym ciągu koncentrują się na kosztach alternatywnych złota. Mimo to w komunikacie prasowym zauważono oznaki zmiany na rynku w związku z poszukiwaniem alternatywnych aktywów stanowiących bezpieczną przystań.

Aby podkreślić najnowsze badanie, Kitco informuje, że firma State Street Global Advisors we współpracy z World Gold Council przeprowadziła coroczne badanie Gold Vision Survey. Według Gitco, które przeprowadziło ankietę wśród 525 inwestorów profesjonalnych z Ameryki Północnej, spodziewają się oni zwiększenia swojej alokacji w złocie o 29% w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy.

Artykuł Kitco podkreśla rosnącą w tym roku aktywność na rynku złota – prawie 85% ankietowanych doradców stwierdziło, że ma pewne alokacje w tym metalu szlachetnym, w porównaniu z 69% w 2018 r. i 76% w 2019 r.

Jeśli chodzi o potencjalne katalizatory wzrostu cen złota, Kitko cytuje analityka towarowego Bank of America, Michaela Whitmera, który niedawno podwyższył swoją prognozę ceny złota. Kitco powiedział, że Widmer spodziewa się, że cena złota osiągnie 3000 dolarów za uncję w ciągu najbliższych 12–18 miesięcy. Według Gitco Whitmer sugeruje, że inwestorzy prawdopodobnie wejdą na rynek złota po otrzymaniu wyraźnych sygnałów z Rezerwy Federalnej o nowym cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

READ  Irlandia zagra w meczu Ligi Narodów UEFA z Ukrainą w Polsce

Wyróżniony obraz autorstwa Pixabe

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *