Potencjalnym właścicielom domów odmawia się wejścia na rynek nieruchomości ze względu na nowe ograniczenia kredytowe

Powiedziała, że ​​ankieta przeprowadzona wśród doradców hipotecznych wykazała znaczne zmniejszenie liczby nieprzedłużonych wstępnych zezwoleń i zmniejszenie poziomu kredytów ze względu na nowe wymogi ustawy o umowach kredytowych i finansach konsumenckich (CCCFA).

„W ciągu kilku dni mieliśmy 300 historii klientów, którzy nie mogli uzyskać kredytu hipotecznego lub było to trudniejsze, albo zostało ono zredukowane lub całkowicie mu odmówiono”, powiedziała.

„Problem z CCCFA polega na tym, że jest to bardzo szeroka sieć, która objęła wszystkich Nowozelandczyków, nie tylko tych zagrożonych. Sprawiło to, że test przystępności jest tak trudny, że przeciętny Nowozelandczyk, który nie był wrażliwy, nie może uzyskać kredytu wcześniej mogli”.

W niektórych przypadkach Shanks powiedział Banki odrzucały wnioski kredytowe lub drastycznie ograniczały pożyczkę, ponieważ ludzie wydawali tak dużo na jedzenie na wynos i kawę..

Od wejścia w życie CCCFA 1 grudnia nastąpił znaczny spadek liczby pożyczek, powiedział Keith McLaughlin, dyrektor zarządzający Centrix.

„Wczesne oznaki wskazują, że rynek walczy o zarządzanie nowym ustawodawstwem CCCFA” – powiedział.

„Powoduje to opóźnienia w przetwarzaniu wniosków, zwiększa koszty, zwiększa ujawnianie informacji wymaganych przez pożyczkobiorcę, a ostatecznie koszty te zostaną przeniesione na pożyczkobiorcę”.

Shanks napisał do Sekretarza Handlu i Spraw Konsumenckich Davida Clarka, prosząc o przegląd zmian legislacyjnych.

Lider prawa, David Seymour, wezwał do dochodzenia, podczas gdy makler hipoteczny wiewiórki John Bolton złożył petycję do Parlamentu, ponieważ wierzy, że przepisy mogą skłonić wielu kredytobiorców do zwrócenia się do pożyczkodawców ostatniej szansy.

Oddzielnie, firma Equifax, zajmująca się raportami kredytowymi, stwierdziła, że ​​popyt na kredyty konsumpcyjne spadł o ponad 30 procent w ciągu trzech miesięcy do grudnia, podczas gdy popyt na kredyty mieszkaniowe spadł o 35 procent w porównaniu z tym samym kwartałem 2020 roku.

Angus Loveman, dyrektor zarządzający Equifax New Zealand, powiedział, że spadek był spowodowany głównie przestojami.

READ  Ogłoszenia o pracę spadły w grudniu o 5,5% z powodu niepewności ze strony Omicron

„Przedłużone przestoje w Auckland wpłynęły na popyt, powodując znaczne spadki we wszystkich głównych detalicznych produktach kredytowych” – powiedział.

„Procentowy spadek jest spotęgowany ogromną liczbą zapytań o kredyty mieszkaniowych zarejestrowanych w kwartale 2020 r. Popyt osiągnął szczyt w tym okresie, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę równanie”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top