Prezenter polskiej telewizji państwowej odrzuca poprzednią publikację skierowaną przeciwko LGBT

Prezenter polskiej telewizji państwowej odrzuca poprzednią publikację skierowaną przeciwko LGBT
  • Autorzy: Ido Wok i Adam Easton
  • BBC News, Londyn i Warszawa

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Protestujący LGBT w Warszawie

Dziennikarka polskiego nadawcy państwowego przeprosiła za „haniebną” rolę, jaką jej kanał odgrywa w szerzeniu nastrojów anty-LGBT.

Prowadzący program Wojciech Celak powiedział, że osoby LGBT od „lat” są atakowane „nienawistnymi słowami”.

Kanał TVP Info był krytykowany jako rzecznik poprzedniej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Jednak prounijny premier Donald Tusk, który doszedł do władzy w grudniu, nadzorował zmiany w transmisji.

Przedstawiając gości wieczoru, Celak powiedział dwóm działaczom, Bartowi Staszewskiemu i Mai Heban: „Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne nazwiska, twarze, bliscy i przyjaciele.

„Wszyscy ci ludzie powinni dzisiaj usłyszeć z tego miejsca słowa «przepraszam»”.

Staszewski powiedział BBC, że „prawie się rozpłakał”, gdy usłyszał przeprosiny.

W latach 2015-2023 pod rządami PiS TVP często nadawała artykuły skierowane przeciwko LGBT.

Szef PiS Jarosław Kaczyński konsekwentnie potępia „szaleństwo” osób identyfikujących się jako geje lub osoby transpłciowe, zarzucając Europie Zachodniej eksportowanie obcych idei do katolickiej Polski.

Ubiegając się o reelekcję w 2020 r., sojusznik PiS, prezydent Andrzej Duda, powiedział na wiecu, że LGBT to „ideologia”, a nie naród.

Staszewski powiedział, że poprzedni rząd wykorzystał informacje TVP jako „narzędzie totalnej nienawiści wobec ludzi takich jak ja”.

Rząd Duska określił to posunięcie jako „odpolitycznienie” mediów państwowych, ale wielu, w tym polscy liberałowie, miało wątpliwości co do sposobu, w jaki podjął on decyzję o przywróceniu kontroli redakcyjnej.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdziła, że ​​media publiczne wymagają pilnej reformy, ale metody nowego rządu – które początkowo usunęły zarządzanie poprzez wykorzystanie ministra rządu, tak jak to miało miejsce, gdy kontrolę redakcyjną przejął PiS w 2015 r. – wzbudziły „poważne wątpliwości”.

Siedzibę kanału zajęli politycy PiS. Protest jednak nie powiódł się i 29 grudnia DVB wznowiło nadawanie ze zmienioną linią redakcyjną.

Pan Selak dołączył do TVP Info w styczniu. Jego nominacja wpisuje się w szereg zmian personalnych prowadzonych w kanale La Manche pod rządami nowego rządu.

Nowe kierownictwo TVP Info przeprosiło za ataki na Pawła Adamowicza, byłego prezydenta Gdańska, zamordowanego w 2019 roku. Adamovich znany jest ze swojej liberalnej polityki, w tym ze wspierania praw LGBT.

Polscy aktywiści LGBT twierdzą, że TVP Info odegrała kluczową rolę w szerzeniu nienawiści wobec LGBT za rządów PiS. W 2020 roku sąd nakazał kanałowi usunięcie z YouTube filmu przeciwko LGBT Inwazja.

READ  Polska i Hiszpania będą gospodarzami FIH Hockey Nations Cups 2023-24

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *