Prezes C.Banku mówi, że Polska zbliża się do końca cyklu podwyżek rate

Prezes C.Banku mówi, że Polska zbliża się do końca cyklu podwyżek rate

4 marca 2015 roku kobieta opuszcza siedzibę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie. REUTERS / Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 9 czerwca (Reuters) – Polska zbliża się do końca napiętego cyklu polityki pieniężnej – poinformował w czwartek prezes banku centralnego, ostrzegając przed groźbą rozdartego wojną wzrostu na Ukrainie i spadku inflacji do 2023 r.

Narodowy Bank Polski (NBP) podniósł w środę podstawową stopę procentową o 75 punktów bazowych do 6,00%, doprowadzając koszty kredytu do najwyższego poziomu od 2008 roku. Czytaj więcej

Największa gospodarka we wschodniej części UE podniosła swoją kluczową stopę procentową o 590 punktów bazowych od początku cyklu w październiku, pomagając utrzymać presję na posiadaczy kredytów hipotecznych w kraju, w którym stopy zmienne są powszechne, i pomagając utrzymać rząd przy życiu . Kredytobiorcy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W tym momencie stopniowo zbliżamy się do końca naszego cyklu podwyżek taryf” – powiedział na konferencji prasowej Adam Klipiński.

Polski automat spadł po komentarzach Klabinsky’ego i był o 0,36% słabszy przy 1500 GMT.

Klapiński nie powiedział, kiedy zakończy się cykl podwyżek, ale powiedział, że stopy zaczną spadać w czwartym kwartale 2023 roku.

Rafael Benecki, główny ekonomista ING w Polsce, powiedział, że najgorszy ton to „niepokój”.

„Glapiński mówi o cięciach, ale jednocześnie trudno zauważyć poprawę w ryzyku inflacyjnym” – napisał w notce dla inwestorów.

Inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie od końca lat 90., gdy rosyjska inwazja na Ukrainę zakłóciła globalne łańcuchy dostaw, zaostrzyła presję cenową z powodu napiętych rynków pracy i silnego ożywienia po epidemii COVID-19.

Klubiński powiedział jednak, że inflacja spadnie do około 6% do 2023 r., co jest znaczącym spadkiem z 13,9% w maju, ale nadal znacznie powyżej celu banku centralnego wynoszącego 1,5% -3,5%.

READ  Polscy wieśniacy chowają człowieka zabitego w ataku rakietowym w pobliżu granicy z Ukrainą | Polska

„Jeśli obecna sytuacja się nie zmieni, inflacja będzie pod kontrolą… i spadnie” – powiedział.

Glapiński powiedział, że spodziewa się spowolnienia wzrostu ze względu na wpływ wojny na Ukrainie, która prawdopodobnie spadnie z 4,0% -4,5% w tym roku do mniej niż 3% w 2023 roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Alana Charlischa, Anny Kober, Pawła Florkiewicza, Anny Vladorsak-Chemsuk; Montaż przez Andrew Heavensa i Hugh Lawsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *