Ptasia grypa rozprzestrzenia się w Europie i Azji

Urzędnicy w kombinezonach ochronnych udają się na fermę drobiu z podejrzeniem ptasiej grypy w Higashikagawa w zachodniej Japonii, na tym zdjęciu zrobionym przez Kyodo 8 listopada 2020 r. Obowiązkowe źródło informacji Kyodo/Via Reuters

PARIS, 15 listopada (Reuters) – W ostatnich dniach Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) zgłosiła kilka poważnych wybuchów ptasiej grypy w Europie i Azji, co jest znakiem, że wirus ponownie się szybko rozprzestrzenia.

Rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwej ptasiej grypy, znanej jako ptasia grypa, postawiło branżę drobiarską w stan gotowości po tym, jak poprzednie epidemie zabiły dziesiątki milionów ptaków. Wybuchy chorób często prowadzą również do ograniczeń w handlu.

Przyciąga również uwagę epidemiologów, ponieważ wirus może przenosić się na ludzi. W tym roku Chiny zgłosiły 21 zakażeń ludzi podtypem H5N6 ptasiej grypy, więcej niż w całym 2020 roku.

Powołując się na raport władz Korei Południowej, OIE poinformował w poniedziałek, że Korea Południowa zgłosiła epidemię na farmie około 770 000 kurczaków w Chungcheongbuk-do. Wszystkie zwierzęta zostały ubite.

Potwierdzając oświadczenie wydane w zeszłym tygodniu przez japońskie Ministerstwo Rolnictwa, OIE poinformował, że również w Azji Japonia zgłosiła pierwszy wybuch sezonu zimowego 2021 na fermie drobiu w północno-wschodniej części kraju. Serotyp w tej epidemii to H5N8.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt poinformowała, że ​​Norwegia zgłosiła w Europie wybuch ptasiej grypy H5N1 w regionie Rogaland w stadzie liczącym 7000 ptaków.

Ogniska na ogół występują jesienią i są przenoszone przez dzikie ptaki wędrowne.

Belgijski rząd naraził kraj na zwiększone ryzyko ptasiej grypy i od poniedziałku nakazał trzymanie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, po tym, jak wysoce patogenny typ ptasiej grypy został zidentyfikowany u dzikiej gęsi w pobliżu Antwerpii. Czytaj więcej

Na początku tego miesiąca nastąpił podobny ruch w sąsiedniej Francji, aw październiku w Holandii. Czytaj więcej

READ  Meteor przebija się przez sufit i ląduje na łóżku kobiety

Ptasiej grypy nie można przenosić poprzez spożywanie produktów drobiowych.

(Okładka) Jos Trombes i Sibel de la Hamid, montaż: Mark Potter

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top