Radar planetarny NASA rejestruje asteroidę zbliżającą się do Ziemi

Radar planetarny NASA rejestruje asteroidę zbliżającą się do Ziemi

Dzień przed zbliżeniem się do Ziemi asteroidy 2008 OS7 2 lutego ta seria zdjęć została wykonana przez potężną antenę radarową Układu Słonecznego Goldstone o długości 230 stóp (70 m) w pobliżu Barstow w Kalifornii. Źródło obrazu: NASA/JPL-Caltech

Gdy 2 lutego 2008 OS7 zbliżyła się do Ziemi, należący do tej agencji radar planetarny Deep Space Network zebrał pierwsze szczegółowe zdjęcia asteroidy wielkości stadionu.

2 lutego duża asteroida przeleciała bezpiecznie w pobliżu Ziemi w odległości około 2,9 miliona kilometrów, czyli 7-krotności odległości między Ziemią a Księżycem. Nie było zagrożenia ze strony asteroidy – tzw 2008OS7 – Wpływ na naszą planetę, ale naukowcy w NASALaboratorium Napędów Odrzutowych w południowej Kalifornii wykorzystało potężną antenę radiową, aby lepiej określić rozmiar, rotację, kształt i szczegóły powierzchni tego obiektu bliskiego Ziemi (NEO). Do chwili tak bliskiego podejścia asteroida 2008 OS7 znajdowała się zbyt daleko od Ziemi, aby planetarne systemy radarowe mogły ją sfotografować.

Odkrycia i obserwacje

Asteroida została odkryta 30 lipca 2008 roku podczas rutynowych poszukiwań obiektów bliskich Ziemi w ramach finansowanego przez NASA badania Catalina Sky Survey z siedzibą na Uniwersytecie Arizony w Tucson. Po odkryciu obserwacje ilości światła odbitego od powierzchni asteroidy wykazały, że ma ona średnicę od 200 do 500 metrów i że obraca się stosunkowo powoli, wykonując jeden obrót co 29 i pół godziny.

Okres rotacji 2008 OS7 został określony przez Petra Praveca z Instytutu Astronomicznego Czeskiej Akademii Nauk w Ondrejowie w Czechach, który obserwował krzywą blasku asteroidy – czyli zmianę jasności obiektu w czasie. Gdy asteroida się obraca, zmiany w jej kształcie zmieniają jasność odbitego światła dostrzeganego przez astronomów, a zmiany te są rejestrowane w celu zrozumienia okresu rotacji asteroidy.

Układ radarowy układu słonecznego DSS 14

Radar Układu Słonecznego Goldstone (GSSR) to duży system radarowy używany do badania obiektów w Układzie Słonecznym. Znajduje się na pustyni w pobliżu Barstow w Kalifornii i składa się z nadajnika o mocy 500 kW (8500 MHz) i niskoszumnego odbiornika na 70-metrowej antenie DSS 14 w kompleksie Goldstone Deep Space Communications Complex. Źródło: NASA

Obrazowanie radarowe ujawnia szczegóły

Gdy zbliża się 2 lutego, Laboratorium Napędów OdrzutowychDo sfotografowania asteroidy grupa radarowa NASA wykorzystała potężną antenę radarową Goldstone Solar System o długości 230 stóp (70 m) w ośrodku Deep Space Network w pobliżu Barstow w Kalifornii. Naukowcy odkryli, że jego powierzchnia zawiera mieszankę bardziej okrągłych i bardziej kanciastych obszarów z małymi wklęsłościami. Odkryli również, że asteroida jest mniejsza niż wcześniej szacowano – ma średnicę około 150 do 200 metrów – i potwierdzili jej niezwykle powolną rotację.

READ  Podział T. Rex na 3 gatunki staje się dinozaurem Royal Rumble

Potencjalnie niebezpieczne, ale na razie bezpieczne

Obserwacje radarowe Goldstone'a dostarczyły również podstawowych pomiarów odległości asteroidy od Ziemi w momencie jej przelotu. Pomiary te mogą pomóc naukowcom z Centrum Badań nad Obiektami Bliskimi Ziemi NASA (Zatoka) Poprawa obliczeń drogi orbity asteroidy wokół Słońca. Asteroida 2008 OS7 okrąża Słońce raz na 2,6 roku, przemieszczając się z orbity Słońca. Wenus A przeszłość krąży Mars W najdalszym punkcie.

CNEOS, zarządzany przez JPL, oblicza każdą znaną orbitę obiektów bliskich Ziemi, aby zapewnić ocenę potencjalnego ryzyka kolizji. Ze względu na bliską orbitę i rozmiar 2008 OS7 jest klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida, ale jej zbliżenie się do naszej planety 2 lutego jest najbliższe od co najmniej 200 lat.

Choć NASA donosi o obiektach wszelkich rozmiarów znajdujących się w pobliżu Ziemi, Kongres zlecił jej wykrycie i śledzenie obiektów o średnicy 140 metrów lub większych, które w przypadku zderzenia z naszą planetą mogłyby spowodować znaczne szkody na Ziemi.

Zestaw radarowy Układu Słonecznego Goldstone i CNEOS są wspierane przez program obserwacji obiektów bliskich Ziemi NASA w ramach… Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej W siedzibie agencji w Waszyngtonie. Deep Space Network podlega programowemu nadzorowi od Łączność satelitarna i nawigacja (SCaN) Biuro Programowe w Dyrekcji Misji Operacji Kosmicznych, a także w siedzibie agencji.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *