Reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej wraca na mundialu w Polsce

Cztery miesiące po ostatnim meczu o zwycięstwo w Pucharze Turcji Kobiet, reprezentacja Ukrainy w piłce nożnej powraca do gry w Reso we wschodniej Polsce, a wielu jej koleżanek z drużyny odchodzi, ponieważ inwazja na ich kraj trwa.

Ukraina, która początkowo ma zagrać w piątek i wtorek w kwietniu, zagra w dwóch „u siebie” meczach ze Szkocją i Węgrami, aby wygrać oba i zakwalifikować się do przyszłorocznego finału Mistrzostw Świata FIFA Kobiet w Australii i Nowym Jorku. Seeland.

Prowadzona przez byłego trenera FC Barcelona, Ludwik CortesObecny trener klubowy IFFHS w tym roku po raz ostatni grał dla Ukrainy w lutym, wygrywając trzy kolejne mecze w tureckiej Antalyi i zdobywając Puchar Turcji Kobiet. Dwa dni później wojska rosyjskie zajęły wschodnią część ich kraju.

Większość reprezentacji narodowej grała w jednej z dwóch czołowych drużyn wschodniego Charkowa, Zhytlobud-1 i Zhytlobud-2. Bramkarz Catarina Samson reprezentowała liderów ligi Zytloput-2, opisując mi tragiczne drgania emocji, jakich doświadczyli piłkarze po powrocie do domu z Turcji.

„Zwycięstwo w międzynarodowym turnieju było takie cudowne, byliśmy bardzo szczęśliwi, gdy wróciliśmy na Ukrainę. 23 lutego polecieliśmy do Kijowa i pojechaliśmy pociągiem do Charkowa. Wiadomość o rozpoczęciu wojny złapała mnie w pociągu! Moja mama zadzwonił do mnie. W tym momencie zapomniałem o piłce nożnej i sukcesie. „To było przerażające, słyszeliśmy wybuchy, widzieliśmy czołgi, przelatujące samoloty bojowe. Wszyscy dzwonili do swoich krewnych do domu, to był straszny poranek”.

Rodzina Samsona zamieszkała w przygranicznym mieście Sumi szybko na czele wojen. „Moje pierwsze emocje to strach o rodzinę mieszkającą w mieście przy granicy. Nie chcę wierzyć, że to prawda. Moja rodzina wciąż jest w śpiączce. Nie chcą wyjeżdżać, bo to niebezpieczne. Oczywiście, że mogłem nie wyobrażałem sobie, że tak się stanie nawet w moim najgorszym koszmarze”.

Dwa miesiące temu Charków był gospodarzem Ligi Mistrzów UEFA Kobiet na swoim stadionie Metallist, goszcząc Zhytlobud-1, Paris Saint-Germain, jedyną wschodnioeuropejską drużynę złożoną z szesnastu drużyn. Teraz obie strony charkowskie straciły nawet zaplecze szkoleniowe, wyjaśnił mi Samson: „Nasza baza w Charkowie została zniszczona, siedem rakiet spadło na nasz grunt. Wszyscy żołnierze i trenerzy opuścili miasto”.

Gdy europejskie okno transferowe zostało zamknięte, wydawało się, że gracze będą mieli możliwość kontynuowania gry, dopóki Cortez nie przekona europejskiego organu zarządzającego, UEFA, do zwolnienia ukraińskich piłkarzy. – Luis i wszyscy trenerzy, tacy jak my, polecieli na Ukrainę. Kiedy po raz pierwszy zapytali, czy jesteśmy bezpieczni, kiedy przybyli do Hiszpanii, zaczęli zbierać pomoc humanitarną i szukać zespołów żołnierzy. Z UEFA.

Z pomocą agentki Iriny de Rosa Samson i inne ukraińskie zawodniczki zostali zmuszeni do przeprowadzki w krótkim czasie. W przypadku Samsona obejmuje to wyjazd na Węgry w przyszły wtorek, kraj, z którego próbuje zablokować wynik. – Nie mam nic wspólnego z Węgrami. De Rosa zadzwonił i powiedział, że jest tam drużyna i potrzebują bramkarza. Więc przyszedłem do Giorga.

Tymczasem ciemiężyciele Ukrainy, do nich należała Federacja Rosyjska Reprezentacja kobiet Anglia została wyeliminowana z finału UEFA Women’s Euro tego lata. Samson, który wcześniej przez sześć lat grał w lidze rosyjskiej, uważa, że ​​wykluczenie się jest całkowicie uzasadnione.

– Czy współczuję piłkarzom? Nie. Grają w piłkę we własnym kraju. Jako sportowiec rozumiem ich frustrację, ale nie sympatyzuję z nimi. Decyzja UEFA była w pełni uzasadniona. Ich stan przyszedł do nas z wojną. Mam taką nadzieję! Ci, którzy idą na wojnę z innym państwem, nie mają miejsca w grze.”

Pierwszy mecz Ukrainy ze Szkocją zbiega się z powrotem ich męskiej drużyny do gry po pokonaniu Szkocji w eliminacjach Mistrzostw Świata FIFA w Glasgow na początku tego miesiąca. Samson ma nadzieję, że drużyna kobiet dorówna ich drużynie. – Widziałem ten mecz w Gior i kibicowałem naszym towarzyszom. Oczywiście to zwycięstwo dodaje nadziei i optymizmu. Byłoby wspaniale, gdyby ukraiński zespół mężczyzn powtórzył tę decyzję.

Rankiem tego pierwszego meczu jego stary klub, Zhytlobud-2, który zdobył tytuł ukraińskiej ligi kobiet, gdy z powodu wojny przerwano mistrzostwo kraju, znajdzie rywalki w pierwszej rundzie Ligi Mistrzów UEFA Kobiet w przyszłym sezonie. Samson jest przekonany, że Charków powróci do gry w swoim starym klubie w turnieju. „Mam nadzieję, że Zhytlobud-2 dołączy do tej samej drużyny, która istniała przed rozpoczęciem wojny i będziemy w stanie odpowiednio reprezentować Ukrainę w Lidze Mistrzów. Na pewno będę oglądać losowanie”.

Na razie najważniejsze jest pokonanie Szkocji, ponieważ trenują do turnieju w Rzeszowie, w którym, jak mają nadzieję, weźmie udział część z wielu Ukraińców mieszkających obecnie w mieście, co jest magnesem dla uciekających przed wojną uchodźców. Gra będzie Transmisja na żywo w BBC W Wielkiej Brytanii. „Czujemy wsparcie ludzi na całym świecie w tym trudnym dla nas czasie!” – powiedział Samson. – Będziemy szczęśliwi dla każdego, kto przyjdzie na stadion. Będziemy wdzięczni tym, którzy oglądali nasz mecz na żywo i nas wspierali.

READ  Rynek goździków warty 7,3 miliarda dolarów do 2027 roku - Holandia, Hiszpania, Polska, Kenia, Włochy, Kolumbia, Chiny - India Security News

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top