Rio ogłasza stan nadzwyczajny związany z dengą, podczas gdy Brazylia przygotowuje się do karnawału

Rio ogłasza stan nadzwyczajny związany z dengą, podczas gdy Brazylia przygotowuje się do karnawału

Pilar Olivares – Reuters

Pielęgniarki opiekują się pacjentami na oddziale ratunkowym związanym z dengą w Rio de Janeiro, 6 lutego.


São Paulo, Brazylia
CNN

W związku z wybuchem epidemii miasto Rio de Janeiro ogłosiło stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego Gorączka DengaZaledwie kilka dni temu Uroczystości karnawałowe Wydarzenie odbędzie się w całej Brazylii.

Według CNN Brasil, filii CNN, burmistrz miasta Eduardo Paes ogłosił takie posunięcie w poniedziałek, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby przenoszonej przez komary, która powoduje objawy grypopodobne i w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Rozkwit Gorączka Denga Przypadki te zwiększyły pilność planowanej ogólnokrajowej kampanii szczepień i pojawiły się w czasie, gdy Rio przygotowuje się do słynnego na całym świecie karnawału, który oficjalnie rozpoczyna się w piątek. Uroczystości poprzedzające Wielki Post odbywają się w całej Brazylii, a kolorowe parady i imprezy blokowe w Rio słyną z największych na świecie, a miliony biesiadników wychodzą na ulice.

Według komisji monitorującej epidemiologicznej rady miejskiej w Rio odnotowano już ponad 11 200 przypadków dengi w tym roku w porównaniu z około 23 000 przypadków w całym 2023 r.

Tylko w styczniu 362 osoby były hospitalizowane w Rio z powodu gorączki denga – to rekordowa liczba, która przewyższa poprzedni rekord ustanowiony w 2008 roku, jak podało CNN Brasil.

„W jednym miesiącu 2024 r. mamy już prawie połowę przypadków odnotowanych w całym poprzednim roku, co budzi poważne obawy” – powiedział w ubiegły piątek Daniel Sorans, miejski minister zdrowia Rio.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, miasto zapowiedział otwarcie 10 ośrodków opieki w całym Rio, a Ministerstwo Zdrowia utworzy centrum kryzysowe w celu koordynowania działań, podał Reuters.

Według Reuters, Rio jest jednym z trzech stanów, które ogłosiły stan nadzwyczajny dla zdrowia publicznego ze względu na wzrost liczby przypadków dengi, w tym Minas Gerais, drugi pod względem liczby ludności stan, oraz okręg federalny, w którym znajduje się stolica, Brasilia.

READ  NASA dostrzega gigantyczną chmurę gruzu powstałą w wyniku zderzenia ciał niebieskich

W ciągu pierwszych pięciu tygodni roku w całym kraju zgłoszono prawie 365 000 przypadków gorączki denga, cztery razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podał Reuters, powołując się na Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo podało, że potwierdzono śmierć czterdziestu osób.

„Wiele brazylijskich miast stoi w obliczu stanu wyjątkowego ze względu na znaczny wzrost liczby przypadków dengi” – oznajmiła we wtorkowym oświadczeniu brazylijska minister zdrowia Nicia Trindade.

„Rekordowe temperatury i ponadprzeciętne opady od zeszłego roku spowodowały wzrost liczby ognisk komarów przenoszonych przez komary… Nadszedł czas, aby zintensyfikować opiekę i zapobieganie. Nadszedł czas, aby cała Brazylia zjednoczyła się przeciwko dengi.”

Gorączka denga jest Przenoszone są infekcje wirusowe Przez ukąszenie komara Aedes aegypti, tego samego owada odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie się Zika, chikungunya i żółtej febry.

Powoduje silny ból głowy, ból mięśni i stawów, gorączkę i wysypkę, chociaż tylko 25% zakażonych wykazuje objawy. Skrajne przypadki mogą prowadzić do krwawienia, wstrząsu, niewydolności narządów i potencjalnie śmierci.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom gorączka denga jest najczęstszym wirusem przenoszonym przez komary, zakażającym każdego roku miliony ludzi na całym świecie.

Chociaż nie ma specyficznego leczenia tej choroby, Brazylia planuje rozpocząć zakrojoną na szeroką skalę kampanię szczepień przeciwko gorączce denga.

Według Ministerstwa Zdrowia Brazylia zatwierdziła szczepionkę w marcu 2023 r. i stała się pierwszym krajem, który wprowadził szczepionkę przeciw dendze do systemu zdrowia publicznego.

Ministerstwo planuje w 2024 roku zaszczepić szczepionką Qdenga japońskiej firmy farmaceutycznej Takeda 3,2 mln osób, począwszy od dzieci w wieku 10–14 lat.

„Szczepienia będą odbywać się stopniowo, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę dawek wytwarzanych przez laboratorium produkcyjne” – oznajmiła Nisia w oświadczeniu. „Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia będzie koordynować krajowe wysiłki na rzecz zwiększenia produkcji i dostępu do szczepionek przeciw dengi”.

READ  Kluczowe odkrycie w poszukiwaniu pochodzenia życia - astronomowie odkrywają największą cząsteczkę w kosmicznej "pułapce pyłowej"

Reuters poinformował, że w Brasilii szczepienia rozpoczną się już w piątek.

Miejski departament zdrowia Rio poinformował, że planuje również zaszczepić dzieci po wydaniu dawek przez Ministerstwo Zdrowia, podało CNN Brasil.

Badania kliniczne wykazały, że szczepionka zmniejsza ryzyko wystąpienia ciężkiej gorączki denga wymagającej hospitalizacji o 80–90%. Według Do artykułu opublikowanego w zeszłym miesiącu w The Lancet.

Mówię w Brazylii Obecna epidemia dengi w Brazylii jest „napędzana przez El Niño” – naturalny wzorzec pogodowy mający swój początek na Oceanie Spokojnym i wpływający na pogodę na całym świecie, powiedział w środę dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Obecne zjawisko El Niño Zostań jednym z najsilniejszych w historiiWedług nowych danych Centrum Prognoz Klimatycznych Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

„W rzeczywistości epidemia dengi stanowi część globalnego wzrostu zachorowań na dengę, w którym w zeszłym roku zgłoszono ponad 5 milionów przypadków i 5000 przypadków w 80 krajach w każdym regionie świata, z wyjątkiem regionu europejskiego” – powiedział Tedros.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z pięciu milionów przypadków zgłoszonych na całym świecie prawie trzy miliony miały miejsce w Brazylii.

Globalna liczba przypadków dengi wzrosło Według Światowej Organizacji Zdrowia osiem razy w ciągu ostatnich dwóch dekad Prowadzony przez Wysokie temperatury i przedłużające się pory deszczowe.

Jest to również spowodowane przez człowieka Kryzys klimatyczny pogłębia sięChoroby przenoszone przez komary prawdopodobnie będą się rozprzestrzeniać szerzej i będą miały większy wpływ na zdrowie ludzkie.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia. Dodatkowe doniesienia Reutersa.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *