Rosyjska agencja szpiegowska aresztowana w Polsce pod zarzutem sabotażu

Rosyjska agencja szpiegowska aresztowana w Polsce pod zarzutem sabotażu
  • Adama Eastona
  • BBC News, Warszawa

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Grupa podobno zainstalowała kamery w miejscach, w tym na lotnisku Rzeszów-Zacionka, gdzie leciał samolot Joe Bidena.

Grupa cudzoziemców została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji – poinformowało BBC dwóch przedstawicieli polskiego rządu.

Radiostacja RMF FM poinformowała, że ​​polskie służby bezpieczeństwa rozbiły siatkę szpiegowską działającą na rzecz Rosji.

Sześć osób zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem zainstalowania tajnych kamer na infrastrukturze transportowej służącej do dostarczania pomocy Ukrainie.

Powiedział, że RMF FM przygotowało plany sabotażu komórek.

Trwający od dziesięcioleci konflikt szpiegowski między Rosją a Zachodem nasilił się od czasu wojny na Ukrainie.

Polska jest jednym z najwierniejszych sojuszników Ukrainy, a jej siły bezpieczeństwa aresztowały kilka osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji od inwazji w lutym ubiegłego roku.

Według stacji radiowej grupa zainstalowała dziesiątki kamer w pobliżu węzłów kolejowych i ważnych szlaków komunikacyjnych w województwie podkarpackim, które graniczy z Ukrainą.

Część z nich widziano w pobliżu małego lotniska regionalnego, które zostało przekształcone w międzynarodowe centrum logistyczne dla udzielania Ukrainie pomocy wojskowej i humanitarnej.

Samoloty wojskowe i transportowe ze Stanów Zjednoczonych i całej Europy regularnie przylatują i wylatują z lotniska Rzeszów-Jasionka, aby dostarczać zaopatrzenie czekającym ciężarówkom odbywającym 100-kilometrową (62 mil) ukraińską podróż. granica

Strona jest uważana za tak wrażliwą, że Waszyngton rozmieścił amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, aby chronić lotnisko.

Prezydent USA Joe Biden niedawno odwiedził lotnisko w drodze do Kijowa.

Wzmocniono bezpieczeństwo w obiektach infrastruktury krytycznej – poinformował RMF FM.

Minister spraw wewnętrznych RP Mariusz Kamiński, kierujący Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) – i którego funkcjonariusze zostali podobno aresztowani – ma w czwartek rano rozmawiać z mediami na temat raportu RMF FM.

Mężczyzna, który prowadził biznes w Polsce, był związany z grupami rekonstrukcji historycznej, gdzie nawiązywał kontakty z polskimi weteranami wojskowymi.

Został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku w wyniku śledztwa w sprawie rzekomego zbierania informacji o strukturze organizacyjnej polskich jednostek wojskowych na północnym wschodzie kraju.

Obywatel Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego, zidentyfikowany jako agent rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU), został zatrzymany przez ABW w ubiegłym roku w Przemyślu w południowo-wschodniej Polsce pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Moskwy.

W marcu ubiegłego roku polski pracownik warszawskiego urzędu stanu cywilnego, zidentyfikowany jako Tomas L., został zatrzymany pod zarzutem przekazywania wywiadowi rosyjskiemu cennych operacyjnie danych.

Dodatkowe raporty autorstwa Bartosa Keylocka

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *